Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda bahar nezlesine dikkat

Bahar aylarinin gelmesiyle birlikte, çocuklarda farkli etkenlere bagli olarak üst solunum yolu problemleri artabilimektedir. Bunlar arasinda burun ile ilgili yakinmalar ön sirayi alir. Burun akintisi, burun tikanikligi, burunda kasinti en sik görülen semptomlardir. Burundan geriye dogru olan akinti sebebiyle bazen uzun süren öksürükler de tabloya eslik edebilir.

Bahar aylarinda farkli tipte virüsler (örnegin Rhinovirus, RSV, Influenza gibi) hastalik nedeni olarak ortaya çikabilirler. Bu virüsler daha çok solunan hava ve yakin temas ile bulastiklarindan, yuvaya, okula giden ve kalabalik kapali alanlarda zaman geçiren çocuklarin etkilenme olasiligi daha fazladir.

Viral enfeksiyonlara bagli burun problemlerinde çocuk doktorunun önerecegi burun damlalari veya burun solüsyonlari ile burun yollarini açik tutmak ve temizlemek çok önemlidir. Çogunlukla özel bir ilaç tedavisi gerekmeksizin yakinmalar kendiginden geçer. Bu dönemde sivi aliminin arttirilmasi gerekmektedir. Içeriginde degisik ilaç bilesenleri olan nezle – grip ilaçlarinin rutin kullanimi önerilmemektedir.

Çocugun nezle – grip yakinmalari uzamissa (3 günden fazla), ökürük ve yüksek ates de tabloya eslik ediyorsa mutlaka çocuk hekimine basvurulmalidir. Çocuklarda bahar nezlesi sik tekrarliyor veya uzun sürüyorsa allerjik kökenli oldugu düsünülebilir. Ailede allerjik hastaliklar varsa, çocuklarda da bu problemlerin görülme sikligi daha fazladir.Allerjik nezle genellikle mevsim dönümlerinde, yani ilkbahar ve sonbahar aylarinda daha sik görülür. Çocuklarda seffaf, uzun süren burun akintisi, burun kasintisi veya uzun süren burun tikanikligi mevcuttur.

Bu yakinmalarin nedeni farkli türde polenler olabildigi gibi, isi ve nem oranindaki farkliliklar da olabilir. Uzun süren yakinmalar nedeniyle günlük hayat kalitesi azalabilir, okul performansi etkilenebilir. Bahar nezlesinin allerjik kökenli oldugundan süphe edilirse, çocuk doktoruna danisilarak, gerekli görülürse tetkik ve koruyucu antiallerjik tedavi planlanabilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Çocuk Sagligi Ve Hastaliklari Uzmani Dr. Ayla Kamburoglu Göksel
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası