Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda bahar nezlesine dikkat

Bahar aylarinin gelmesiyle birlikte, çocuklarda farkli etkenlere bagli olarak üst solunum yolu problemleri artabilimektedir. Bunlar arasinda burun ile ilgili yakinmalar ön sirayi alir. Burun akintisi, burun tikanikligi, burunda kasinti en sik görülen semptomlardir. Burundan geriye dogru olan akinti sebebiyle bazen uzun süren öksürükler de tabloya eslik edebilir.

Bahar aylarinda farkli tipte virüsler (örnegin Rhinovirus, RSV, Influenza gibi) hastalik nedeni olarak ortaya çikabilirler. Bu virüsler daha çok solunan hava ve yakin temas ile bulastiklarindan, yuvaya, okula giden ve kalabalik kapali alanlarda zaman geçiren çocuklarin etkilenme olasiligi daha fazladir.

Viral enfeksiyonlara bagli burun problemlerinde çocuk doktorunun önerecegi burun damlalari veya burun solüsyonlari ile burun yollarini açik tutmak ve temizlemek çok önemlidir. Çogunlukla özel bir ilaç tedavisi gerekmeksizin yakinmalar kendiginden geçer. Bu dönemde sivi aliminin arttirilmasi gerekmektedir. Içeriginde degisik ilaç bilesenleri olan nezle – grip ilaçlarinin rutin kullanimi önerilmemektedir.

Çocugun nezle – grip yakinmalari uzamissa (3 günden fazla), ökürük ve yüksek ates de tabloya eslik ediyorsa mutlaka çocuk hekimine basvurulmalidir. Çocuklarda bahar nezlesi sik tekrarliyor veya uzun sürüyorsa allerjik kökenli oldugu düsünülebilir. Ailede allerjik hastaliklar varsa, çocuklarda da bu problemlerin görülme sikligi daha fazladir.Allerjik nezle genellikle mevsim dönümlerinde, yani ilkbahar ve sonbahar aylarinda daha sik görülür. Çocuklarda seffaf, uzun süren burun akintisi, burun kasintisi veya uzun süren burun tikanikligi mevcuttur.

Bu yakinmalarin nedeni farkli türde polenler olabildigi gibi, isi ve nem oranindaki farkliliklar da olabilir. Uzun süren yakinmalar nedeniyle günlük hayat kalitesi azalabilir, okul performansi etkilenebilir. Bahar nezlesinin allerjik kökenli oldugundan süphe edilirse, çocuk doktoruna danisilarak, gerekli görülürse tetkik ve koruyucu antiallerjik tedavi planlanabilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Çocuk Sagligi Ve Hastaliklari Uzmani Dr. Ayla Kamburoglu Göksel
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası