Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Havalara dikkat edin!

Hava sicakligindaki ani degisim astim hastalari için ciddi tehlike olusturuyor

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, havalarin aniden isinmasinin özellikle astim hastalari için tehlike olusturdugunu söyledi. Küçükusta, “Degisken havalar, özellikle, havalarin ani olarak isinmasi ya da sogumasi ile nem ve basinçtaki degisiklikler astim krizlerini tetikler” dedi.

Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Ahmet Rasim Küçükusta, ANKA’ya yaptigi açiklamada ani hava degisimlerinin astimlilar ve KOAH’lilar için tehlike olusturdugunu belirtti. Küçükusta, “Özellikle, havalarin ani olarak isinmasi ya da sogumasi ile nem ve basinçtaki degisiklikler astimlilarin ve KOAH’lilarin hassas olan solunum yollarini etkiler ve astim krizlerini tetikler” dedi.

Prof. Dr. Küçükusta, bu mevsimin bir özelliginin de alerjik olanlarda polenlerin yarattigi sorunlar oldugunu belirterek “Ayrica bu mevsimde viral enfeksiyonlar da sik görülür. Gene bu mevsimin bir özelligi de alerjik olanlar da polenlerin yarattigi sorunlardir. Bunlarin sonucunda hem astim krizleri hem de KOAH’lilarda solunum yetersizligi ataklari oldukça sik görülür” diye konustu.

“HAVA KIRLILIGI, SIGARA DUMANI VE TRAFIKTEN UZAK DURUN”

Prof. Dr. Küçükusta, polen alerjisi bulunan astimli kisilerin hava kirliligi, sigara dumani ve trafikten uzak durmalari gerektigini belirterek korunmak için yapilmasi gerekenleri söyle siraladi:

“Evinizin kapi ve pencerelerini sikica kapayin, evde ve arabanizda polen filtreli klimalar kullanin, evinizdeki polen miktari çok fazla ise hava temizleyicilerden yararlanin.

Polenlerin atmosferde yogun olarak bulunduklari sabahin erken saatleri ile sicak ve kuru havalarda disari çikmamaya özen gösterin, mutlaka disari çikmaniz gerekiyorsa, agzinizi ve burnunuzu koruyan maskelerden yararlanin. Polen mevsiminde, açik havada spor ve egzersizden kaçinin, polen zamani agaçlik, çimenlik yerlere seyahat etmeyin, deniz kenarlarini tercih edin, disarida mutlaka günes gözlügü kullanin ve eve gelince gözlügünüzü bol su ile yikayin, sapka takin; takmiyorsaniz, saçlarinizi yatmadan önce mutlaka yikayin, çünkü saçlariniza çok miktarda polen yapismis olabilir. Yaninizda semsiye bulundurun. Günlük kiyafetlerinizi eve gelir gelmez, yatak odasi disinda bir yerde hemen degistirin. Bu havalarda özellikle giyime de oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Ne kalin ne de fazla ince giyinilmemeli. Rüzgarli ortamlardan kaçinilmali. Ve mutlaka özellikle solunum ile kalp hastaligi olanlar koruyucu ilaçlarini düzenli olarak kullanmali.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası