Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Havalara dikkat edin!

Hava sicakligindaki ani degisim astim hastalari için ciddi tehlike olusturuyor

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, havalarin aniden isinmasinin özellikle astim hastalari için tehlike olusturdugunu söyledi. Küçükusta, “Degisken havalar, özellikle, havalarin ani olarak isinmasi ya da sogumasi ile nem ve basinçtaki degisiklikler astim krizlerini tetikler” dedi.

Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Ahmet Rasim Küçükusta, ANKA’ya yaptigi açiklamada ani hava degisimlerinin astimlilar ve KOAH’lilar için tehlike olusturdugunu belirtti. Küçükusta, “Özellikle, havalarin ani olarak isinmasi ya da sogumasi ile nem ve basinçtaki degisiklikler astimlilarin ve KOAH’lilarin hassas olan solunum yollarini etkiler ve astim krizlerini tetikler” dedi.

Prof. Dr. Küçükusta, bu mevsimin bir özelliginin de alerjik olanlarda polenlerin yarattigi sorunlar oldugunu belirterek “Ayrica bu mevsimde viral enfeksiyonlar da sik görülür. Gene bu mevsimin bir özelligi de alerjik olanlar da polenlerin yarattigi sorunlardir. Bunlarin sonucunda hem astim krizleri hem de KOAH’lilarda solunum yetersizligi ataklari oldukça sik görülür” diye konustu.

“HAVA KIRLILIGI, SIGARA DUMANI VE TRAFIKTEN UZAK DURUN”

Prof. Dr. Küçükusta, polen alerjisi bulunan astimli kisilerin hava kirliligi, sigara dumani ve trafikten uzak durmalari gerektigini belirterek korunmak için yapilmasi gerekenleri söyle siraladi:

“Evinizin kapi ve pencerelerini sikica kapayin, evde ve arabanizda polen filtreli klimalar kullanin, evinizdeki polen miktari çok fazla ise hava temizleyicilerden yararlanin.

Polenlerin atmosferde yogun olarak bulunduklari sabahin erken saatleri ile sicak ve kuru havalarda disari çikmamaya özen gösterin, mutlaka disari çikmaniz gerekiyorsa, agzinizi ve burnunuzu koruyan maskelerden yararlanin. Polen mevsiminde, açik havada spor ve egzersizden kaçinin, polen zamani agaçlik, çimenlik yerlere seyahat etmeyin, deniz kenarlarini tercih edin, disarida mutlaka günes gözlügü kullanin ve eve gelince gözlügünüzü bol su ile yikayin, sapka takin; takmiyorsaniz, saçlarinizi yatmadan önce mutlaka yikayin, çünkü saçlariniza çok miktarda polen yapismis olabilir. Yaninizda semsiye bulundurun. Günlük kiyafetlerinizi eve gelir gelmez, yatak odasi disinda bir yerde hemen degistirin. Bu havalarda özellikle giyime de oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Ne kalin ne de fazla ince giyinilmemeli. Rüzgarli ortamlardan kaçinilmali. Ve mutlaka özellikle solunum ile kalp hastaligi olanlar koruyucu ilaçlarini düzenli olarak kullanmali.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası