Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Güzellik için sagliginizdan olmayin

Bilinçsiz kozmetik kullanimi birçok hastaliga davetiye çikariyor

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmani Doç. Dr. Emel Erkek, yanlis ve bilinçsiz kozmetik kullaniminin hastaliklara davetiye çikardigini bildirdi.

Doç. Dr. Erkek yaptigi yazili açiklamada, ihtiyaca yönelik kozmetiklerin düzenli olarak kullanimiyla, yaslanmanin etkilerini yavaslatma ve geriletmenin mümkün oldugunu kaydetti.

Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar bulundugunu vurgulayan Erkek, ''Yanlis ve bilinçsiz kozmetik kullanimi, hastaliklara davetiye çikariyor. Kulaktan dolma bilgilerle veya ehli olmayan kisilerin önerisiyle kullanilan kozmetikler, fayda yerine zarar getirebilir'' dedi.

Emel Erkek, kadinlarin yüzde 50-62'sinin derisinin hassas oldugunu, bu nedenle de kolaylikla tahris olabildigini ifade ederek, uygun olmayan kozmetiklerin, kisilerde ciltte yanma, batma, kasinti, kuruluk, kepeklenme ve kizariklik meydana getirebildigini dile getirdi.

Kozmetik seçiminde kisinin yasi, derinin tipi, hassasiyeti, yaslanmasinin derecesi, barindirdigi degisiklikler, mevcut diger deri ve iç hastaliklar ile kisinin aliskanliklarinin dikkate alinmasi gerektigini kaydederek, kullanilacak ürünlere dermatologla karar verilmesi gerektigini bildirdi.

Kozmetiklerin içinde en çok kullanilanin nemlendiriciler oldugunu belirten Erkek, su bilgileri verdi:

''Her tip nemlendirici cilt ihtiyacini karsilamaz. Kadinlarin çogunun cildi, herhangi bir nemlendiriciye karsi kizariklik ve kepeklenme gibi tepkiler verebiliyor. Nemlendiricilerin kendisi, alerjik reaksiyon veya tahris yaratarak ekzemaya neden olabilir. Örnegin, akneli bir cilt için yagli ve kati nemlendirici degil, akiskan, sivi ve su bazli nemlendirici kullanmak lazim.''

Açiklamasinda, manikür ve pedikür yaptirirken de dikkatli olunmasi, aksi takdirde tirnak bozukluklari, tirnak etrafi infeksiyonlari, Hepatit B, Hepatit C ve mantar infeksiyonlari meydana gelebilecegini anlatan Doç. Dr. Emel Erkek, son zamanlarda moda olan protez tirnaklarda kullanilan yapistirici ve akrilik türevi kimyasal maddelerin de tirnak alti kanama, sisme ve infeksiyon, tirnak etrafi ve altinda ekzemaya ve sekil bozulmasina yol açabilecegi uyarisinda bulundu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası