Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Güzellik için sagliginizdan olmayin

Bilinçsiz kozmetik kullanimi birçok hastaliga davetiye çikariyor

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmani Doç. Dr. Emel Erkek, yanlis ve bilinçsiz kozmetik kullaniminin hastaliklara davetiye çikardigini bildirdi.

Doç. Dr. Erkek yaptigi yazili açiklamada, ihtiyaca yönelik kozmetiklerin düzenli olarak kullanimiyla, yaslanmanin etkilerini yavaslatma ve geriletmenin mümkün oldugunu kaydetti.

Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar bulundugunu vurgulayan Erkek, ''Yanlis ve bilinçsiz kozmetik kullanimi, hastaliklara davetiye çikariyor. Kulaktan dolma bilgilerle veya ehli olmayan kisilerin önerisiyle kullanilan kozmetikler, fayda yerine zarar getirebilir'' dedi.

Emel Erkek, kadinlarin yüzde 50-62'sinin derisinin hassas oldugunu, bu nedenle de kolaylikla tahris olabildigini ifade ederek, uygun olmayan kozmetiklerin, kisilerde ciltte yanma, batma, kasinti, kuruluk, kepeklenme ve kizariklik meydana getirebildigini dile getirdi.

Kozmetik seçiminde kisinin yasi, derinin tipi, hassasiyeti, yaslanmasinin derecesi, barindirdigi degisiklikler, mevcut diger deri ve iç hastaliklar ile kisinin aliskanliklarinin dikkate alinmasi gerektigini kaydederek, kullanilacak ürünlere dermatologla karar verilmesi gerektigini bildirdi.

Kozmetiklerin içinde en çok kullanilanin nemlendiriciler oldugunu belirten Erkek, su bilgileri verdi:

''Her tip nemlendirici cilt ihtiyacini karsilamaz. Kadinlarin çogunun cildi, herhangi bir nemlendiriciye karsi kizariklik ve kepeklenme gibi tepkiler verebiliyor. Nemlendiricilerin kendisi, alerjik reaksiyon veya tahris yaratarak ekzemaya neden olabilir. Örnegin, akneli bir cilt için yagli ve kati nemlendirici degil, akiskan, sivi ve su bazli nemlendirici kullanmak lazim.''

Açiklamasinda, manikür ve pedikür yaptirirken de dikkatli olunmasi, aksi takdirde tirnak bozukluklari, tirnak etrafi infeksiyonlari, Hepatit B, Hepatit C ve mantar infeksiyonlari meydana gelebilecegini anlatan Doç. Dr. Emel Erkek, son zamanlarda moda olan protez tirnaklarda kullanilan yapistirici ve akrilik türevi kimyasal maddelerin de tirnak alti kanama, sisme ve infeksiyon, tirnak etrafi ve altinda ekzemaya ve sekil bozulmasina yol açabilecegi uyarisinda bulundu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası