Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik karnesi tarih oldu

Saglik karnesi derdi artik bitti. Emekli Sandigi emeklileri ve bütün Bag Kur'lular artik TC kimlik kimlik numarasi kullanacak.

Sosyal Güvenlik Reformu'nun saglik ayagindaki bürokrasiyi azaltacak adimlarina bir yenisi daha eklendi. Serbest meslek erbabinin tamami, memurlarin ise emeklileri için saglik karnesi uygulamasi kaldirildi.

Söz konusu kolaylik ilk olarak bu yil basinda isçi emeklilerine saglanmisti. Böylece sadece çalisan memurlar saglik karnesi kullanma durumunda kalirken, yetkililer, "Amacimiz, aktif ya da emekli sigortalimizin memnuniyet seviyesinin artirilmasi. Bürokratik islemlerin azaltilmasi, isgücü ve zamandan tasarruf saglanmasi. Bu çerçevede yakin bir zamanda halen çalisan Emekli Sandigi mensuplari da hastaneye karnesiz gidebilecek." açiklamasinda bulundu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yayinladigi bir genelgeyle SSK emeklilerinden sonra Emekli Sandigi emeklileri ile bütün Bag-Kur'lular için saglik karnesi uygulamasina son verdi.

SIGORTALILARA TC KIMLIK NO'SU YETECEK

Artik çalisan memurlar disindaki bütün sigortalilar, saglikla ilgili islemlerin hepsini, TC kimlik numarasiyla yapabilecek. Mevcut karneler, sayfalari tükenene kadar kullanilabilecek. Ancak bugünden itibaren yeni saglik karnesi verilmeyecek.

EMEKLILER NE YAPACAK?

Fakat emekli olanlarin TC kimlik numarasi ve emeklilik evraklariyla il müdürlüklerine giderek, aktivasyonlarini yaptirmalari gerekiyor. Ardindan TC kimlik numarasiyla tedavi olup, ilaç alabilecekler. Ilaçlar, saglik kuruluslarinin reçetelerine yazilacak. Reçetelere eklenecek TC kimlik numaralari, SGK'nin elektronik sisteminden kontrol edilecek.

AKILLI KART ÇIKMADAN KARNE KALKTI

aglik karnesi uygulamasinin 'akilli kart'in devreye girmesiyle birlikte son bulmasi bekleniyordu. Ancak SGK'nin, projede gecikme yasanacagi bilgisini almasi üzerine bu adimi attigi ögrenildi. Akilli kartta pilot uygulamanin mart ayinda baslayacagi duyurulmustu. Ancak ilk basta saglik alaninda kullanilmasi düsünülen çipli kart, daha sonra bütün kimliklerin yerine geçecek vatandaslik kartina dönüstürüldü. Böylece projenin kapsami genisledi.

Ülkede yasayan herkesi kapsayacak bu projenin tam olarak yürürlüge girmesinin 2-3 yili bulacagi belirtiliyor. Bu yüzden SGK yönetimi saglik karnelerini kademeli olarak kaldirmayi planladi ve ilk olarak Ocak 2008 itibariyla SSK emeklilerinin kimlik numaralari ile muayene olmalarina imkân tanindi. Yeni genelge, bütün emekliler için saglik karnesini kaldirdi. Ayrica aktif olarak çalisan Bag-Kur'lulara da ayni kolaylik saglandi. Sigorta primi yatirmaya devam eden serbest meslek erbabi da muayene ve tedavilerinde sadece TC kimlik No'sunu verecek. Görevliye, nüfus cüzdani ya da bunun yerine geçen kimlik kartlarini gösterecek. Aktif SSK'lilar da 1 Haziran 2008 itibariyla saglik karnesine gerek olmadan muayene olabilecek.

SADECE KAMUDA ÇALISANLAR KARNELI

Gelinen noktada sadece kamuda çalisan memurlardan saglik karnesi istenecek. Memurlarin da kisa bir süre sonra sisteme dahil edilmesi bekleniyor. Gengelge ile reçete sistemine de yeni düzenleme getirilmis oldu. Sahtecilik ve benzeri uygulamalarin önüne geçmek için reçetelere TC kimlik numarasi eklenecek. Ayrica hekimin adi soyadi, kurumun adi, hekimin ana uzmanlik dali ile birlikte var ise yan uzmanlik dali, asistanlar için ihtisas yaptigi uzmanlik dali, hekimin diploma numarasi ve hekimin islak imzasi mutlaka yer alacak. Bu reçetelerde, kurum bashekiminin onayi ve mührü aranmayacak.

(Zaman)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası