Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP KRIZI RISKINI 6 ADIMDA ÖNLEYIN

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Sener’e göre 6 risk faktörünü ortadan kaldirmak, kalp krizi riskini yari yariya azaltiyor.

Bir kisinin hiçbir risk faktörü altinda olmasa bile hayati boyunca kalp krizi geçirme riski yüzde 1’dir. Ancak; yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, sigara kullanimi, ailede kalp hastaligi öyküsü, hareketsiz yasam ve 40 yas üzeri olma gibi faktörler, kisinin kalp krizi geçirme riskini yüzde 50 oraninda artirmaktadir.

Kalp krizi geçirme riskini en aza indirmek, kisinin kendi elinde. Saglikli beslenme ve hareketli yasam kalp krizini önlemenin en etkili ve klasik yollari. Ancak göz ardi edilen bazi ayrintilar var ki, iste onlari uygulamak bu riski en aza indirmek için yeterli.

Mutlu evlilikler kalbe iyi geliyor

Düzenli ve mutlu bir evlilik, kalp krizi riskini düsürmektedir. Evli olmak, genelde toplumda kabul görme anlamina geldigi için evli olan insanlar toplumda sosyal barisi yakalar ve bunun getirdigi stres faktörlerinden de uzak olurlar. Mutlu bir evlilik ve düzenli bir yasam, kisinin kafasindaki bir takim sorumluluklarin eve yönlendirilmesine neden olur. Her seyden önce es ve çocuklar ile belli sorumluluklar düsünülür. Bu durum kadin için de erkek için de geçerlidir. Bekar insanlarin konsantrasyonlari daginik olur. Sosyal açidan da toplum tarafindan kabul görmedikleri için büyük bir stres altina girerler. Bu stres de kalp krizi riskini tetiklemektedir.

Saglikli bir kalp için gülün

Gülmek ve aglamak aslinda ayni sey. Her ikisi de duygularin bosalmasi anlamina gelir. Genellikle asiri üzüntü, öfke, asiri yük gibi faktörler aglama ya da gülmeye neden olur. Kisi gerçekten durumu kafasinda algilayarak mizah duygusu ile hareket ederek gülerse, büyük oranda rahatlar. Gülmek, keyif hormonlarini salgilar ve stres hormonlarinin baskilanmasina yardimci olur. Bu sayede kalbe zararli olan faktörler de ortadan kalkar.

Çevrenizdeki olaylari dert etmeyin

Savaslar, dogal afetler ve patlayan bombalar kalbi yorar. Anlik üzülmeler kalbe çok büyük zarar vermez. Kisinin bir yakinini kaybetmesi halinde üzülmesi çok olagan bir durumdur, bunun disinda hareket etmesi düsünülemez. Ancak kisilik yapisi üzülmeye çok meyilli olan insanlar kendisi disinda çevresinde gelisen olaylara ve insanlarin yasadiklarina çok hassas yaklasabilir. Sürekli kederlenebilir ve olaylari kendine dert edinebilir. Bu durum özellikle dogu kültürlerinde çok yaygindir. Günlük yasantida bunun disina çikabilmek çok önemli. Çevredeki olaylarin çok fazla etkisi altinda kalmak ve onlar için kederlenmek, kalbe oldukça zararli. Çünkü kisinin sürekli kendini memnun ve mutlu edecek bir seyler bulmasi, kalp krizi geçirme riskini düsürmektedir. Mutluluk, var olan hastaliklarinin ilerlemesi de yavaslatir. Hastalara önerimiz, kendilerini mutlu edebilecek ayrintilari yakalamalari. Bunun için bir ugras bulmak, bahçe isleri, hayvan besleme, beyni mutluluk verici detaylarla doldurmak gerekir. Savaslar, dogal afetler, patlayan bombalari sürekli düsünmek kalbi hirpalanmaktadir.

Hareketsiz yasam sürmeyin

Sürekli masa basinda olan insanlarin kalp hastaliklarina yakalanma riski çok yüksektir. Bu kisilerin öncelikle masa basindan kalkmalari gerekir. Hareketsiz olarak 2 saati masa basinda geçirmek ciddi bir kalp krizi riski olusturmaktadir. Öncelikle günlük 45 dakikalik yürüyüs yapmak çok önemlidir. Otururken yapilabilecek egzersizler çok önemlidir. Bunlar; boyun çevirme, bacaklari karna çekip uzatma, pedal hareketi yapma ve kollari arkaya dogru açarak germedir.

Öglen bir saat uyuyun

Ögle saatlerinde ya da ögle sonrasi bir saatlik uyku, son derece dinlendiricidir ve vücuttaki bütün stresi alir. Uyuduktan sonra geri kalan zamani daha verimli degerlendirmeyi saglar. Ögle uykusu uyuyanlarin uyumayanlara göre kalp krizi geçirme riski yari yariya düsmektedir. Çünkü uykuda beden ile birlikte ruhsal dinlenme de vardir. Fizik olarak uykusuzluga dayanilabilir ama ruhsal olarak dayanmak mümkün degildir. Ruhsal gerilim de vücutta zararli hormonlarin salgilanmasina neden olur bu da kalp krizi riskini tetikler.

Dogum kontrol hapi kullanmayin

Dogum kontrol hapi kullanimi, kalp damarlarinda pihtilasma meylini artirmaktadir. Bu pihtinin damarlarin disinda akcigerlerde ve beyinde olusma riski de çok yüksektir. Dogum kontrol hapini çok büyük bir mecburiyet yoksa kullanmamakta yarar vardir. Hele ki kiside kalp hastaligi söz konusu ise dogum kontrol hapindan kesinlikle uzak durmasi gerekir. Çünkü uzun kullanimlarda damar içindeki pihti olusma riski de artmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası