Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEL ÇEVRESINDEKI KALINLASMA TÜM VÜCUT SAGLIGIMIZI ETKILIYOR

Gelisen teknoloji ve beslenme aliskanliklarimizin degismesiyle birlikte bel çevresinde olusan kalinlasma sagligimizi tehdit ediyor. Genel olarak halk tarafindan sadece estetik boyutlarda rahatsizlik uyandiran bel çevresi fazlaligi tüm sagligimizi etkileyecek ciddi hastaliklara davetiye çikariyor.

Antalya-Belek’te gerçeklestirilen 5. Metabolik Sendrom Sempozyumu’nda bel çevresi kalinliginin yol açtigi ciddi hastaliklara dikkat çekildi. 9-13 Nisan 2008 tarihleri arasinda yapilan sempozyumda konusan Sempozyum Baskani Prof. Dr. Aytekin Oguz, metabolik sendromun ülkemizde de ciddi boyutlara ulasmaya basladigini belirtti. Türkiye’de ki kadinlarin %54’ünün göbeklilik sorunu oldugunu söyleyen Oguz, “Kadinlarimizin bu oranda olmalari dünyadaki rakamlarin çok üzerinde. Erkeklerde ise metabolik sendrom tamamen göbeklilige bagli degil. Tüm Türkiye’de kadinlarda % 36, erkeklerde % 33 oraninda metabolik sendrom var. Metabolik sendrom sadece kan yaglari, kan sekeri bozuklugu degil göbeklilikle seyreden bir tablo ve bunun disinda birçok hastaliga davetiye çikariyor. Hipertansiyon, diyabet, kolestrol, obezite, yagli karaciger hastaligi, safra tasi, uyku apnesi, gut, depresyon, kas-iskelet hastaliklari bunlardan bazilari” dedi.

Metabolik sendromun bütün ülkemizi etkileyen bir sorun oldugunun altini çizen Oguz “Metabolik sendrom dün yoktu, bu gün var, yarin daha çok olacak. Yasam tarzindaki degisiklik, daha az hareketlilik, daha fazla kaloriyle beslenme metabolik sendromun temelini olusturuyor. Metabolik sendromla mücadeleye okul çaglarinda baslamak lazim. Belediyelerimize ve Saglik Bakanligi’na ciddi görevler düsüyor. Egzersiz aliskanligini çocuk yaslardan kazandirmak lazim. Spor ve hareket için yeterli alanlarin saglanmasi gerekiyor” diye konustu.

10 YIL IÇINDE TÜRKIYE’DE METABOLIK SENDROMU OLMAYAN ERISKIN KALMAYACAK

Türkiye’deki teknolojik gelisimin metabolik sendromu destekledigini ve bu sekilde devam edilirse ülkemizde ciddi boyutlara erisecegini belirten Prof. Dr. Oguz, diyabet ve kalp hastaliklarinin ilerleyen yillarda gittikçe artacagini ve etkili bir bilinçlendirme çalismasi ile bunun önüne geçilebilecegini de söyledi.

Toplumda sikça görülmesine ve sikligi giderek artmasina ragmen günümüzde pek bilinmeyen bir hastalik olan metabolik sendrom hakkindaki en önemli sempozyum olan 5. Metabolik Sendrom Sempozyumu 550 katilimci sayisi, 4’ü yurt disindan gelen 57 konusmacisiyla oldukça ilgi topladi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası