Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEL ÇEVRESINDEKI KALINLASMA TÜM VÜCUT SAGLIGIMIZI ETKILIYOR

Gelisen teknoloji ve beslenme aliskanliklarimizin degismesiyle birlikte bel çevresinde olusan kalinlasma sagligimizi tehdit ediyor. Genel olarak halk tarafindan sadece estetik boyutlarda rahatsizlik uyandiran bel çevresi fazlaligi tüm sagligimizi etkileyecek ciddi hastaliklara davetiye çikariyor.

Antalya-Belek’te gerçeklestirilen 5. Metabolik Sendrom Sempozyumu’nda bel çevresi kalinliginin yol açtigi ciddi hastaliklara dikkat çekildi. 9-13 Nisan 2008 tarihleri arasinda yapilan sempozyumda konusan Sempozyum Baskani Prof. Dr. Aytekin Oguz, metabolik sendromun ülkemizde de ciddi boyutlara ulasmaya basladigini belirtti. Türkiye’de ki kadinlarin %54’ünün göbeklilik sorunu oldugunu söyleyen Oguz, “Kadinlarimizin bu oranda olmalari dünyadaki rakamlarin çok üzerinde. Erkeklerde ise metabolik sendrom tamamen göbeklilige bagli degil. Tüm Türkiye’de kadinlarda % 36, erkeklerde % 33 oraninda metabolik sendrom var. Metabolik sendrom sadece kan yaglari, kan sekeri bozuklugu degil göbeklilikle seyreden bir tablo ve bunun disinda birçok hastaliga davetiye çikariyor. Hipertansiyon, diyabet, kolestrol, obezite, yagli karaciger hastaligi, safra tasi, uyku apnesi, gut, depresyon, kas-iskelet hastaliklari bunlardan bazilari” dedi.

Metabolik sendromun bütün ülkemizi etkileyen bir sorun oldugunun altini çizen Oguz “Metabolik sendrom dün yoktu, bu gün var, yarin daha çok olacak. Yasam tarzindaki degisiklik, daha az hareketlilik, daha fazla kaloriyle beslenme metabolik sendromun temelini olusturuyor. Metabolik sendromla mücadeleye okul çaglarinda baslamak lazim. Belediyelerimize ve Saglik Bakanligi’na ciddi görevler düsüyor. Egzersiz aliskanligini çocuk yaslardan kazandirmak lazim. Spor ve hareket için yeterli alanlarin saglanmasi gerekiyor” diye konustu.

10 YIL IÇINDE TÜRKIYE’DE METABOLIK SENDROMU OLMAYAN ERISKIN KALMAYACAK

Türkiye’deki teknolojik gelisimin metabolik sendromu destekledigini ve bu sekilde devam edilirse ülkemizde ciddi boyutlara erisecegini belirten Prof. Dr. Oguz, diyabet ve kalp hastaliklarinin ilerleyen yillarda gittikçe artacagini ve etkili bir bilinçlendirme çalismasi ile bunun önüne geçilebilecegini de söyledi.

Toplumda sikça görülmesine ve sikligi giderek artmasina ragmen günümüzde pek bilinmeyen bir hastalik olan metabolik sendrom hakkindaki en önemli sempozyum olan 5. Metabolik Sendrom Sempozyumu 550 katilimci sayisi, 4’ü yurt disindan gelen 57 konusmacisiyla oldukça ilgi topladi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası