Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEL ÇEVRESINDEKI KALINLASMA TÜM VÜCUT SAGLIGIMIZI ETKILIYOR

Gelisen teknoloji ve beslenme aliskanliklarimizin degismesiyle birlikte bel çevresinde olusan kalinlasma sagligimizi tehdit ediyor. Genel olarak halk tarafindan sadece estetik boyutlarda rahatsizlik uyandiran bel çevresi fazlaligi tüm sagligimizi etkileyecek ciddi hastaliklara davetiye çikariyor.

Antalya-Belek’te gerçeklestirilen 5. Metabolik Sendrom Sempozyumu’nda bel çevresi kalinliginin yol açtigi ciddi hastaliklara dikkat çekildi. 9-13 Nisan 2008 tarihleri arasinda yapilan sempozyumda konusan Sempozyum Baskani Prof. Dr. Aytekin Oguz, metabolik sendromun ülkemizde de ciddi boyutlara ulasmaya basladigini belirtti. Türkiye’de ki kadinlarin %54’ünün göbeklilik sorunu oldugunu söyleyen Oguz, “Kadinlarimizin bu oranda olmalari dünyadaki rakamlarin çok üzerinde. Erkeklerde ise metabolik sendrom tamamen göbeklilige bagli degil. Tüm Türkiye’de kadinlarda % 36, erkeklerde % 33 oraninda metabolik sendrom var. Metabolik sendrom sadece kan yaglari, kan sekeri bozuklugu degil göbeklilikle seyreden bir tablo ve bunun disinda birçok hastaliga davetiye çikariyor. Hipertansiyon, diyabet, kolestrol, obezite, yagli karaciger hastaligi, safra tasi, uyku apnesi, gut, depresyon, kas-iskelet hastaliklari bunlardan bazilari” dedi.

Metabolik sendromun bütün ülkemizi etkileyen bir sorun oldugunun altini çizen Oguz “Metabolik sendrom dün yoktu, bu gün var, yarin daha çok olacak. Yasam tarzindaki degisiklik, daha az hareketlilik, daha fazla kaloriyle beslenme metabolik sendromun temelini olusturuyor. Metabolik sendromla mücadeleye okul çaglarinda baslamak lazim. Belediyelerimize ve Saglik Bakanligi’na ciddi görevler düsüyor. Egzersiz aliskanligini çocuk yaslardan kazandirmak lazim. Spor ve hareket için yeterli alanlarin saglanmasi gerekiyor” diye konustu.

10 YIL IÇINDE TÜRKIYE’DE METABOLIK SENDROMU OLMAYAN ERISKIN KALMAYACAK

Türkiye’deki teknolojik gelisimin metabolik sendromu destekledigini ve bu sekilde devam edilirse ülkemizde ciddi boyutlara erisecegini belirten Prof. Dr. Oguz, diyabet ve kalp hastaliklarinin ilerleyen yillarda gittikçe artacagini ve etkili bir bilinçlendirme çalismasi ile bunun önüne geçilebilecegini de söyledi.

Toplumda sikça görülmesine ve sikligi giderek artmasina ragmen günümüzde pek bilinmeyen bir hastalik olan metabolik sendrom hakkindaki en önemli sempozyum olan 5. Metabolik Sendrom Sempozyumu 550 katilimci sayisi, 4’ü yurt disindan gelen 57 konusmacisiyla oldukça ilgi topladi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası