Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


CIPS YIYEN ÇOCUK YILDA 9 KILO YAG ALIYOR

Hareketsiz ortamlarda çalisan bireylerde daha sik görülen ve gelisen teknoloji ile birlikte daha hizli yayilmaya baslayan metabolik sendrom ciddi boyutlarda tehdit olusturuyor. Antalya-Belek, Susesi Resort Hotel’de gerçeklestirilen 5. Metabolik Sendrom Sempozyumu’nda çarpici gerçekler su yüzüne çikti. Metabolik sendrom çocuk yaslarda basliyor...

9-13 Nisan 2008 tarihleri arasinda gerçeklestirilen sempozyum kapsaminda düzenlenen basin toplantisinda konusan Prof. Dr. Selim Kurtoglu metabolik sendromun sadece ileri yaslarda görülmedigini, çocuk yaslarda hatta anne karninda temellerinin atildigini dile getirdi. Genel anlamda bel çevresinin kalinlasmasi anlamina gelen metabolik sendromun, diyabet, hipertansiyon, kolestrol yüksekligi, obezite, gut, depresyon, kemik ve kas sistemi hastaliklari ve karaciger yaglanmasina neden olabilecegini belirten Kurtoglu “Çocuklarimiz hayatlarinin ilerleyen bölümlerinde ciddi problemlerle karsi karsiya kalabilir. Ilk önce anne adaylarinin kesinlikle sigaradan uzak durmalari gerekiyor. Gebelikte fazla kilo alinmasi da çocugun ilerleyen yaslarda metabolik sendromla tanisma riskini arttiriyor. Özellikle okul kantinlerindeki yeme aliskanliklari, çocuklarin egzersiz yapmamasi, asansörle evden ayrilip, servisle okula gidip tekrar ayni sekilde dönmeleri ve evde de bilgisayar basinda çok zaman geçirmeleri metabolik sendromun önemli nedenleri. Arastirmalara göre cips yiyen bir çocuk senede 9 kilo yag aliyor. Bunlarin nedeni de yeme aliskanliklarindaki ciddi degisiklikler” dedi. Çocuklarin 2 saatten daha fazla bilgisayar ve TV basinda kalmamalari gerektigine deginen Kurtoglu, fastfood aliskanliklarindan da kurtulunmasi gerektiginin altini çizdi.

DOKTORLARIN %40’INDAN FAZLASI SIGARA IÇIYOR

Metabolik sendromun en önemli nedenlerinden biri olan sigara konusunda ise Prof. Dr. Can Öztürk ciddi açiklamalarda bulundu. Ilk adimda doktorlarin sigara konusunda özen göstermeleri gerektigini vurgulayan Öztürk, “Bir hastanin ilk önce doktorun sigara içmedigini görmesi lazim, hastaliklari tetikleyen en önemli unsur sigaradir. Daha sonra aile ve çevrenin düzelmesi gerekiyor. Çikacak olan sigara yasasinin çok büyük yarari olacagini düsünüyorum” diye konustu.

550 katilimci sayisiyla da dikkat çeken sempozyumda 4’ü yurt disindan olmak üzere 57 konusmaci yer aldi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası