Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Izole sistolik hipertansiyon

Yaslilarda izole sistolik hipertansiyon dahil hipertansiyon görülme orani daha yüksektir. Bu hastalar kalp yetersizligi ve kardiyovasküler komplikasyonlar bakimindan yüksek risk altindadir. Izole sistolik hipertansiyon hastalarinin kontrollu ilaçla tedavi çalismalarinda, büyük kan basincinin asagiya çekilmesi ile inme, kalp krizi, kalp yetersizligi gibi risklerde anlamli bir azalma saglanabildigi tartisma götürmeyecek sekilde kanitlanmistir.

Sadece büyük(sistolik) kan basincinin (tansiyon) yüksek olmasi, küçük (diyastolik) kan basincinin normal veya düsük olmasi mümkün müdür?

Gerçekten de sadece büyük tansiyonun yüksek olmasi (140 mm Hg’nin, ya da halk arasinda bilindigi sekilde 14’ün üzerinde), buna karsin küçük tansiyonun normal veya düsük kalmasi (90 mm Hg’nin (9’un) altinda) pek de nadir görülmeyen bir durumdur. Hekimlerin “izole sistolik hipertansiyon” olarak isimlendirdikleri bu durum, özellikle yaslilarda karsimiza çikmaktadir. Bu tip hipertansiyonun kansizlik, tiroid bezinin fazla çalismasi gibi bazi nadir nedenleri söz konusuysa da, izole sistolik hipertansiyon hemen daima kalpten çikan ana atar damarin(aortun) ve onun ana dallarinin yas ve damar sertligine bagli olarak sertlesmesi sonucu ortaya çikmaktadir. Sertlesen damar duvari kanin pompalanmasiyla beklendigi oranda esneyip genisleyemeyeceginden damar içindeki kan basinci yükselmek zorunda kalmaktadir. Esasinda büyük kan basinci hem kadinlarda, hem de erkeklerde yasla sürekli bir artis egilimindeyken, küçük kan basinci her iki cinsiyette de 55-60 yaslarindan itibaren azalma egilimi gösterir. Böylece yaslilarda hipertansiyon siklikla sadece büyük tansiyonun yüksekligi seklinde ortaya çikar.

Yalnizca büyük kan basincinin yüksek olmasi(izole sistolik hipertansiyon), hem büyük hem de küçük kan basincinin yüksek olmasi kadar tehlikeli veya kalp-damar hastaliklarini tetikleme açisindan riskli midir?

Topluca degerlendirilen gözlemsel çalisma sonuçlarina göre hem büyük, hem de küçük kan basincinin yükselmesinin birbirinden bagimsiz olarak ve benzer sekilde inme ve kalp krizine bagli ölüm riskini artirdigi bilinmektedir. Özellikle yaslilarda yapilmis gözlemsel çalismalarda ise, ilginç olarak riskin büyük kan basincinin artmasiyla dogru orantili olarak arttigi, buna karsin küçük kan basinci ile ters orantili oldugu (yani küçük kan basincinin azalmasi ile riskin arttigi) belirlenmistir. Sonuç olarak, sadece büyük kan basinci yüksekligi, küçük kan basincinin yüksekligi kadar olumsuz ve riskli bir durumdur. Sevindirici olarak, sadece büyük kan basinci yüksek olanlarda (izole sistolik hipertansiyon hastalari) kontrollu ilaçla tedavi çalismalarinda, büyük kan basincinin asagiya çekilmesi ile inme, kalp krizi, kalp yetersizligi gibi risklerde anlamli bir azalma saglanabildigi tartisma götürmeyecek sekilde kanitlanmistir.

Yalnizca büyük kan basinci yüksek olan yasli kisilerde küçük kan basincinin fazlaca düsük olmasi kalp-damar hastaliklari açisindan daha yüksek bir risk getirir mi?

Kanitlar çok güvenilir olmamakla birlikte elimizdeki gözlemsel veriler yasli hipertansiyon hastalari grubunda, küçük tansiyon degeri düstükçe riskin, yani olumsuz sonuçlarin ortaya çikmasi ihtimalinin arttigina isaret etmektedir. Bir baska ifade tarziyla büyük kan basinciyla küçük kan basinci arasindaki fark ne kadar genislemisse veya açilmissa, kisinin riski o oranda artmakta gibi gözükmektedir. Farkli bir anlatimla büyük kan basinci yüksek, ancak küçük kan basinci düsük(60 mm Hg’dan (6’dan) düsük) yasli hipertansiyonlular özellikle yüksek risk tasiyan bir grubu temsil etmektedirler. Son yillarda ortaya konmus bu husus, sadece büyük kan basinci yüksekligi olan hastalarin tedavisinde bazi sorun ve kuskularin da kaynagi olmaktadir.

Sadece büyük kan basinci yüksek olanlarda, tedavi ile hem büyük kan basinci, hem de küçük kan basincini düsürmenin bir olumsuzlugu(zarari) söz konusu mudur?

Hipertansiyon konusunun iyi cavaplandirilamamis hususlarindan biri de bu sorundur. Teorik olarak ve de bazi gözlemsel çalismalara bakarak, özellikle koroner kalp hastaligi bulunanlarda küçük kan basincinin 60 mm Hg’nin (6’nin) altina çekilmesinin kalp krizi ve ölüm riskini artirabilecegi söylenebilir. Ancak izole sistolik hipertansiyon hastalarinda yapilan kontrollu ilaç çalismalari küçük kan basincinin çok düsürülmesinin kalp krizi olaylarini artirdigini gösterememistir. Bu bulgular çok sevindirici olmakla beraber, bazi nadir olgularda küçük kan basincinin çok düsürülmesinin olumsuz etkileri söz konusu olabilir. Bu çekinceye ragmen, izole sistolik hipertansiyonlu hastalarda ilaç tedavisinin kalp krizi riskini azaltmak da dahil olmak üzere genel yararlarinin çalismalarda gayet net olarak ortaya konmus olmasi son derecede önemlidir. Bu nedenle, izole sistolik hipertansiyonun tedavisinde, küçük tansiyonu fazla düsürmenin bazi sakincalari olabilecegi akilda tutulmakla beraber, büyük tansiyonun normal sinirlara çekilmesi için azami çaba sarfedilmelidir. Hem hekim, hem de hasta açisindan zor olan, hatta bazen olanak disi bulunan, büyük kan basincini normal degerlere çekerken küçük kan basincinin asiri düsmesine meydan vermemektir.

VKV Amerikan Hastanesi
Kardiyoloji Bölümü
Prof. Dr. Ahmet Oktay
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası