Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“SESIMI KORUMAK IÇIN NE YAPMALIYIM?”

Pek çok kisi, çok degerli olan sesini korumak için hiçbir sey yapmaz! Sesleri hasar gördügünde ise “Ne yapsam da düzeltsem?” diye kara kara düsünürler. Ancak dogrusu, hasar görmeden sesi korumak ve ona özen göstermektir. Konuyla ilgili neler yapilmasi gerektigini, Memorial Hastanesi Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Bölümü’nden Doç. Dr. Burak Erdamar açikliyor.

Ses; girtlagin iki yanindaki tellerin yani “ses telleri”nin titresimiyle olusur. Girtlak kaslari, ses tellerinin uzunluk ve gerginligini kontrol ederek titresimi ayarlar. Sesin yanlis kullanimi sonucunda ses telleri hasar görebilir ve bunun sonucunda da bazi rahatsizliklar ortaya çikabilir.

Ses tellerinde en çok rastlanan hastaliklar; polip, nodül ve ülser

Çok siddetli bagirma ya da uzun süre fisilti seklinde konusma durumunda ses tellerinde nodül olusabilir. Uzun süre sigara içmek, sigara dumani solumak, sürekli endüstriyel dumana maruz kalmak ya da kronik bir alerji sonucu ya da reflü sonucu hastalik olusabilir.

Ses sagligini tehlikeye atan tüm bu hastaliklardan korunmak için, uyulmasi gereken bazi kurallar vardir.

SAGLIKLI BIR SES IÇIN

Neler yapilmali…

Su için: Ses tellerinizin iyi bir performans sergileyebilmesi için günde en az 2 litre içinde sivi tüketmelisiniz. Günde 8-10 bardak su içerek ses telleri için gerekli nemlendirme saglanmalidir.

Bol oksijen alin: Düzgün bir ses için yeterli hava almalisiniz. Bunun için çok hizli konusmayin ve daha sik nefes alin. Burun yoluyla, derin ve karindan nefes almak dogru bir teknik olacaktir.

Egzersiz yapin: Saglikli bir ses için saglikli bir beden mutlak gerekliliktir. Düzenli fizik egzersizleriyle hem vücut yapisi, hem gelisen iskelet ve kas yapisi nedeniyle solunum islevini mükellestirebilirsiniz.

Nelerden uzak durmali…

Sigaradan uzak durun: Pek çok hastaligin önde gelen sebebi sigara, sesin de bir numarali düsmanidir. Sigara içmeyin. Sigara dudaktan baslayarak bütün ses yollarini kurutur. Ses kisikligi, seste kabalasma ve ses kalitesinde bozulmaya sebep olur. Bu etkiler pasif sigara içicilerinde -yani sürekli sigara dumani bulunan ortamlarda kalan kisilerde- de aynen görülmektedir.

Midenize dokunacak yiyecek ve içeceklerden uzak durun: Çok aci, eksi, asiri baharatli yiyecekler tüketmeyin. Portakal, greyfurt gibi turunçgilleri ölçülü tüketin.

Gece atistirmalarindan uzak durun: Yatmadan 3 saat önce gida alimini durdurun. Aksi durumda gece boyunca artmis mide asidi ses tellerinize zarar verecektir.

Sik sik bogaz temizleme hareketinden kaçinin: Sikça bogaz temizlemek ve öksürmek ses tellerine zarar vermektedir. Bogaz temizleme ihtiyaci hissettiginizde yutkunun veya biraz su için.

Stresten uzak durun: Stres kas gerginligi yaratarak, sesin zorlu kullanimina neden olur. Bu da ses tellerine hasar verir.

Yüksek sesle konusmaktan kaçinin: Bagirmak, çiglik atmak ses tellerinde kanamalara neden olarak ses kalitesinde kalici hasarlar yapabilir. Konusurken aniden yüksek sese çikmayin.

Gürültülü ortamlardan uzak durun: Gürültülü ortamlarda sesinizi duyurabilmek için bagirarak ya da yüksek sesle konusmak zorunda kalirsiniz. Böyle ortamlardan uzak durmaya çalisin. Muhakkak böyle bir ortamlarda bulunmaniz gerekiyorsa ve yüksek sesle konustuysaniz, bir süre sesinizi dinlendirin ve derin karin solunumu yapin.

Bilinçsiz ilaç kullanimindan kaçinin: Soguk alginligi ve üst solunum yolu hastaliklarinda çok yaygin olarak kullanilan ilaçlarin içerigindeki bazi maddeler tükürük salgisini azaltarak bogazi kurutur. Bu ilaçlari kullanmak zorundaysaniz yaninda sivi tüketimini artirmalisiniz.

Özellikle ögretmen, ögretim görevlisi, ses sanatçisi, santral operatörü veya isi geregi sürekli telefonla konusmak durumunda olanlar ses sagliklari için bu kurallara muhakkak uymali ve gereginde ses terapisti denetiminde ses egitimi almalari çok önemlidir.

Konusma sirasinda veya sonrasinda bogazinizda agri oluyorsa ve sesinizde bir degisiklik varsa bir Kulak Burun Bogaz Hastaliklari uzmanina basvurmaniz en dogrusudur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası