Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KANSERI YENMEK IÇIN POLLYANNA OLMANIZ GEREKMIYOR

Halk arasinda, kanserin stres ve negatif düsünceler nedeniyle ortaya çiktigina inanilir. Bu düsünce nedeniyle de kanser hastalari, taniyi ögrendikten sonra kendini hep olumlu düsünmek zorunda hisseder. Hatta öfke, üzüntü ve keder bastirilir ve bu durum hastaligin kabullenmesini, tedavi alinmasini zorlastirir. Oysa hastalik tanisi sonrasi yasanilan olumsuz duygular son derece normaldir ve olmasi gerekendir!..

Insanlar günlük hayatlarini yasarken yarinlarinin nasil olacagi konusunda bir fikre sahiptirler. Bu fikir genellikle de saglikli ve uzun yasayacagimiza iliskindir; hastaliklarin bizim basimiza gelmeyecegini düsünürüz. Oysa kanser bu varsayimimizi bozan ve bireyin gelecegini belirsizlestiren bir hastaliktir. Hastalik ne kadar geçici ve hafif olsa da, hasta bir kayip duygusu yasar; bu kayip sagligin kaybidir! Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nden Psikolog Sebnem Turhan; kanser hastalarinin ve yakinlarinin yasadigi psikolojik durumu degerlendirdi:

· Sagligini kaybeden kisi bu kayip karsisinda sok yasar, bu duruma inanamaz, öfkelenir, kederlenir, hastalikla savasir ya da hastaliga boyun eger... Kanser tanisi alan bireyde de sayilan duygu durum degisimleri ve davranislar gözlenir.

· Kanser tanisini ya da hastaligin tekrarladigini duymaya ilk tepki, sok ve saskinlik tepkisidir. Çogu zaman hastalar ‘kanser’ kelimesi ya da ‘kitle’ kelimesinden sonrasini duymadiklarini ve bir uyusma yasadiklarini söylerler.

INKAR UZUN SÜRDÜYSE DIKKAT!

· Sonrasinda ‘bu bana olamaz’, ‘benim basima böyle bir hastalik gelemez’, ‘doktor yanilmis olmali’ gibi düsünceler esliginde inkar dönemine geçilir. Bu dönem, sok edici beklenmedik dönemden sonra hastanin kendisini toparlamasi için destek görevi görür. Ancak inkar dönemi uzun sürüyor ve tedavi olmaya yanasmiyorsa, hastaya mutlaka psikolojik ve psikiyatrik müdahale yapilmasi gerekir.

· Üçüncü devre olarak inkardan sonra öfke dönemi gelir. Hastaliga, doktora, saglik personeline, bazen saglikli kisilere ve yakinlara duyulan bir öfke olusur. ‘Neden ben’ ya da ‘baskalari saglikliyken neden basima böyle bir sey geldi’ sorulari hastayi mesgul etmeye baslar. Bu dönem hasta yakinlari ve saglik personeli açisindan geçirilen en zor dönemdir.

· Dördüncü evre, yani pazarlik evresi aslinda erteleme çabasidir. Bu ertelemeyi hasta iyi dileklerde bulunarak yapar; örnegin adak adar... Hastanin istedigi olmadiginda yeni bir pazarlik baslayacagindan, hastanin isteklerini gözden geçirmesine ve kendisiyle yüzlesmesine yardimci olunmali.

· Bir süre sonra hasta yapamadiklarini ve yapamayacaklarini fark eder ve besinci evre olan depresyon evresi baslamis olur. Bu dönem, kabullenmeye geçebilmek için gerekli bir dönemdir.

· Son asama kabullenmedir. Bu evre mutlu bir evre olarak düsünülmemelidir; duygular yoktur, agrilar yok olmus ve savas bitmis gibidir. Hasta bu evreye gelinceye kadar geçirmesi gereken dönemleri yasadiysa, öfkesini çikarabilmis ve kayiplarinin yasini tutabilmisse, bu dönemi daha güçlü karsilayacaktir.

‘POZITIF DÜSÜNMELIYIM’ DERKEN KANSER GERÇEGINI REDDETMEYIN

Kanser hastalari ve halk arasinda siklikla yaygin olan bir görüs; hastalarin yasadigi stres ve negatif düsünceleri sebebiyle kanser hastasi olduklari yönündedir. Oysa bu düsünceyi kanitlayan herhangi bilimsel çalisma bulunmamaktadir. Stresin, hormonal sistemimizi fazlasiyla etkilese de kanser riski ve yasam süresiyle yüzde 100 iliskili olmadigini unutmayin. Yani stres, tek basina kanser nedeni degildir. ‘Pozitif düsünmeliyim’ inanci bir takinti haline gelirse, hasta taniyi aldiktan sonra kendisini hep olumlu düsünmek zorunda hisseder. Bu sebeple hasta ve yakinlari yasadiklari öfkeyi, üzüntüyü ve kederi yasamayi erteler. Bu da kabullenmeyi zorlastirici bir faktördür. Oysa hastalik tanisi sonrasi yasanilan öfke, sok ve üzüntü gibi olumsuz duygular normaldir ve bunlarin paylasilmasi gerekir. Bu duygularin bastirilmasi, hastaligin inkar döneminin uzun sürmesine ve bastirilan duygularin daha siddetli sekilde kendini göstermesine neden olabilir.

‘ASLAN GIBISIN BENDEN SAGLAMSIN’ DEMEK MORAL VERMEZ, MORAL BOZAR!

· Hasta yakinlari da bu dönemde birçok sorunla karsi karsiya kalirlar. Yorgun ve mutsuzdurlar. Sevdiklerinin acilari karsisinda çaresizlik yasarlar. Kendilerine vakit ayiramazlar. Bu da bir süre sonra tükenmelerine neden olur. Bu sebeple hasta yakinlari suçluluk hissetmeden, kisa süreli de olsa hastadan ayri vakit geçirmeli.

· Hasta ve hasta yakinlari süreçle ilgili duygularini birbirlerinden gizlememeli ve duygularini açikça konusmali, tedavi kararlarini paylasmali. Bu hastaliga olan uyumu da arttiracaktir.

· Hasta yakinlari hastayla taniyi, tedaviyi ve hastaliklarini konusurlarken hastayi teselliden çok kizdiran ifadelerden kaçinmaya özen göstermeliler. Bu ifadeler; ‘kafana takma geçer’, ‘moralini iyi tutarsan daha iyi olursun, aslan gibisin benden saglamsin’, ‘basimiza ne gelecegi belli mi, bakmissin ben de trafik kazasinda ölüvermisim’, ‘daha ne kötüleri var, sen yine iyisin’ gibi...

· Yapamayacak olduklarini ve kayiplarini düsünen kanserli hastalarin anlatacaklari çok sey vardir. Hasta yakinlari; hastayi elestirmeden, ayiplamadan ve yukarida belirtilen ifadeleri kullanmadan dinlemeli.

· Kanser hastaligi ve tedavi süreci hem hasta için hem de yakinlari için zorlayici bir yasam krizidir. Bu kriz süreciyle basa çikamadiginizi düsünüyorsaniz mutlaka bir uzmandan yardim alin.

· Saglik hizmeti aldiginiz kurumda kanser hastalari için açilan destek gruplari varsa onlara katilin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası