Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocukluk çaginda astim

Astim hastaligi ve belirtileri nelerdir?

Halk dilinde kisaca nefes darligi olarak da bilinen, ama bu tanimin disinda, tekrarlayan ya da bir kez basladi mi uzayip giden öksürük; kosarken, oynarken ve hatta gülerken gelisen öksürük ve/ya da nefes darligi; veya dogrudan nefes darligi/hava açligi ve hisiltili solunum astim tanisini düsündürmelidir. Kimi kez ise yukarida sözü edilen bulgular aniden baslayabilir ve nefes darligi/hisiltili solunum giderek solunum yetmezligine ve ölümle sonuçlanabilecek astim krizlerine yol açabilir.

Hastaligin olusum nedenleri nelerdir?

Astim çok çesitli nedenlerle gelisebilmektedir. Ama asil neden kalitsal olmasidir. Kalitima katkida bulunan ikincil faktörler ise çevresel faktörlerdir. Örnegin viruslar, allerjenler, (alerjik olma durumu da kalitsaldir) hava kirlilikleri, sinüzit ve kimi ilaçlar en sik görülen ikincil faktörlerdir.Bu baglamda çevre faktörleri, erken çocukluk ve geç çocukluk dönemlerinde kimi farkliliklar gösterebilir. Erken çocukluk devresinde hisiltili solunum/solunum güçlügüne neden olan en önemli faktör viral infeksiyonlardir. Viral infeksiyonlar içinde de en sik solunum güçlügüne RSV-respiratory syncytial virüs – infeksiyonu neden olur. Her viral infeksiyonla nefes darligi çeken çocuk, daha sonra astimli olacak diye bir kural yoktur ama ilk 1-2 yilda 2’den fazla hisiltili solunum/bronsit/bronsiolit/ “zatürree baslangici” gibi tanilar konulan bebeklerin çok dikkatle izlenmesi ve allerjik bir alt yapilarinin olup olmadigi incelenmelidir.

Çocukluk çaginda en sik görülen astim türleri ve nedenleri nelerdir?

Bu yaslarda en sik görülen astim nedenlerinden biri de allerjidir. Allerjik rinit – saman nezlesi – olan çocuklarin %25’inde astim da gelisir.Ayrica atopik dermatit- allerjik egzamali çocuklarin %70’inde yiyecek allerjisi gözlenmistir. Özellikle erkek bebeklerde kiz bebeklere göre atopit dermetiti olanlarda daha fazladir. Erken çocukluk çagina özgün allerjenler genellikle yiyecek allerjenleri-inek sütü, yumurta-ya da solunum yoluyla alinan-küf, ev tozu akarlari, evde yasayan evcil hayvanlar-allerjenil mileküllerdir.

Bize biraz yiyecek alerjilerinden bahseder misiniz?

Halk arasinda yiyecek allerjilerinin, yalnizca deride döküntü ya da egzama yaptigi sanilmakla birlikte kimi kez burun tikanikligi, astim, isal/kusma gibi belirtiler de verebilecegi bilinmektedir. Erken çocukluk döneminde hisiltili bebeklerde ayirici tanida anotomik-dogustan yapisal-bozukluklarin da göz önünde bulundurulmasi gerekmektedir. Ayrica tüm yas gruplarinda sistik fibroz tanisi da düsünülebilir. 3-4 yasindan sonra solunum allerjilerine mevsimlerle ilintili olarak polen allerjenleri de katilir ve saman nezlesi ile birlikte astima da neden olabilir. Bu yaslarda da soguk alginligi viruslerine bagli olarak bronsit/bransiolit/bronsitik astim gelisebilir.

Astimi tetikleyen diger unsurlar nelerdir?

Astimi en fazla tetikleyen ve öteki nedenlerle bile gelismis olsa dahi astim tedavisini çok güçlendiren bir durum da hava kirliligidir. Hava kirliligi yalnizca kömür/odun dumani ya da egzoz gazlari olarak düsünülmemelidir. Evlerde içilen sigarinin dumani, yapilan binlerce bilimsel çalismayla saptandigi üzere astimlilari son derece olumsuz etkilemekle kalmayip, tek basina astimin gelismesine neden olabilmektedir. Sigara içilen evlerde yasayan çocuklarda bronsit/astimin gelismesinin, içilmeyen evlerdeki çocuklara göre %60 – 70 daha fazla oldugu gösterilmistir.

Astimin tani ve tedavisi nasil yapilir?

Erken tani çok önemlidir. Erken tani ile astimin yerlesmesi ve kemiklesmesi önlenebilir. Modern tipta çok etkin ilaç tedavileri vardir. Ama çevre faktörlerinin kontrol edilmesi en az ilaç tedavisi kadar, hatta daha fazla önemlidir. Yukarida sözünü ettigim hikaye ve bulgulari olan çocuklarin erken tanisi için oldukça kolay uygulanabilen birçok kan, deri ve solunum testleri vardir. Yukarida sözü edilen sikayetleri olan çocuklarin bir allerji/ astim uzmani tarafindan incelenmesi ve gerekli önlemlerin mümkün oldugunca erken alinmasi çok uygun olur.

VKV Amerikan Hastanesi
Allerji/Immünoloji Bölümü
Doç. Dr. Jale Göktan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası