Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZA GIRMEDEN ISTENMEYEN TÜYLERDEN KURTULUN

Vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmanin en hizli ve güvenilir yolu olan lazer epilasyon, hem estetik açidan iyi görünmek; hem de saglikli olmak isteyen hanimlarin imdadina yetisiyor. Uzmanlar lazer epilasyon isleminin; havalarin henüz çok isinmadigi ve günesin kendini sikça göstermedigi bu aylarda yaptirilmasini öneriyor. Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ayfer Aydin, “Lazerli epilasyon yöntemi” hakkinda bilgi verdi.

Lazerli epilasyon vücuttaki istenmeyen tüyleri acisiz ve cilde zarar vermeden yok eden kalici bir yöntemdir. Özel olarak seçilen dalga boyundaki lazer isinlari kil kökünde bulunan melanin pigmentini hedef alir. Lazer isinini emen melanin pigmenti isinir ve kil kökü tahrip olur. Tüylerdeki melanin cilttekine göre daha konsantredir. Bu da cildin zarar görmesini önler. Lazerli epilasyondan etkili sonuç alabilmek için en az 4 seans düzenli olarak devam etmek gerekir. Seans sayisi, cilt tipine ve tüylerdeki yogunluk ve renge göre degisir. Lazerli epilasyonla uygun gelismislikteki tüyler yok edildigi için bu evreye gelmeyen tüyler için uygun evre beklenir. Bu da seans sayisinin artmasina neden olabilir. Cilt rengi açik, tüyleri koyu olan kisilerde oldukça hizli ve basarili sonuçlar elde edilmektedir.

Lazer islemi nasil uygulanir?

Lazer, Selektif Foto-Termoliz (isik isisiyla seçici tahrip) adi verilen bir mekanizma üzerinden etki gösterir. Deriye lazer atisi yapildiginda, isik milisaniyeler içinde deriden emilmeksizin geçer ancak kil kökü ve kil gövdesi tarafindan emilir ve kil kökü içinde yüksek isi meydana getirerek kil kökünün tahrip olmasina yol açar.

Lazerin vücuda herhangi bir zarari var midir?

Lazer uygulamalari çogu zaman radyasyon gibi algilanmakta ve zararli etkiler meydana getirebilecegi düsünülmektedir. Oysa lazer ile radyasyon arasinda bir iliski yoktur. Lazer uygulamasi sirasinda deri altindaki doku ve organlara herhangi bir etkide bulunduguna dair bir bulgu gözlenmemistir. Lazerle vücutta ancak kil kökü seviyesine dek ulasilabilir.

Uygulama sirasinda aci hissedilir mi?

Lazer islemi sirasinda tüylerin cimbizla çekildiginde meydana gelen acinin benzeri bir his algilanir. Vücudun bazi bölgeleri daha duyarli oldugundan, dogal olarak bazi bölgelerde bu his daha güçlü hissedilebilir. Ancak lazer sogutucu ile birlikte kullanilmakta oldugundan derinin isinmasina bagli bir agri-aci meydana gelmez. Sogutucu, islem sirasinda lazer atisi öncesi-atis sirasi ve sonrasinda deriyle sürekli temas halinde tutularak islem bölgesini sogutur ve deri üst tabakasini lazerin isisindan korur. Sogutucu sayesinde kil kökündeki reaksiyon da nisbeten az hissedilir.

Lazerli epilasyon hangi bölgelerde uygulanir?

Lazer, bütün vücuda uygulanabilir. Yüz, ense, kulaklar, boyun, kol, koltukalti, bacak, kalça, sirt, göbek, omuzlar ve bel bölgelerinin yani sira gögüs ve bikini çizgisi gibi hassas bölgelerde de rahatlikla uygulanabilir.

Islemler ne kadar sürer?

Lazer epilasyon islemi uygulama yapilan bölgenin genisligine göre degisir.

Kaç kez yapilir?

Islem köklerin büyüme asamasinda 4-6 hafta araliklarla ya da tüyler çiktikça yapilir. Toplam islem sayisi vücut bölgesine göre degistigi gibi, genetik faktörler, yas, cinsiyet, hormonal profil gibi özelliklerinize bagli olarak da farkliliklar gösterir. Tedavi amacinizi doktorunuza bildirdiginizde size göre uygun bir tedavi semasi ayarlanacaktir.

Tedaviden sonra deride ne gibi bir degisiklik gözlenir?

Hassas ciltlerde hafif pembelik veya kizarikliklar olabilir. Ancak güçlü bir sogutucu ile birlikte kullanilan lazerlerde, islem sonrasi pembelik-kizariklik hemen hemen hiç görülmez.

Islem sonrasi losyon-krem ya da ilaç kullanimi gerekli midir?

Kizariklik olusmayan bir tedaviden sonra herhangi bir koruyucu krem uygulamasina da gerek kalmaz. Kizarma meydana geldigi takdirde koruyucu ve onarici kremler kullanilmalidir.

Lazer tedavileri sirasinda günese çikmak sakincali midir?

Tedavi süresince günesten sakinmak tavsiye edilir.

Yüze uygulanan bir tedaviden sonra makyaj yapilabilir mi?

Uygulama sonrasi ciltte kizariklik olusmadigi takdirde makyaj malzemeleri islem gören bölgeye rahatlikla uygulanabilir ancak deride kizariklik meydana getiren bir lazer tedavisinden sonra kimi makyaj malzemelerinin kullanimi sakincali olabilir.

Lazer uygulamasindan sonra islem bölgesindeki tüylere ne olur?

Islemden sonraki 3 gün içinde tüyler yüzeye çikmaya baslar ve dökülür. Tüylerin yüzeye çikmasi yeniden büyüme olmayip, köklerin içindeki tüylerin dökülmeleri için gereken bir süreçtir. Dökülme tamamlandiktan sonra o bölgede birkaç hafta süreyle yeni tüy çikmaz. Yeni tüyler çikmasi yeni bir seans gerektigi anlamina gelmektedir.

Lazer islemlerine baslamadan önce ne yapilmasi gerekir?

Lazer islemlerine baslayabilmek için o bölgedeki tüyleri bir süre kökten almadan beklemek gerekir. Bu süre içerisinde uzayan tüyleri kesilebilir ya da tüy dökücü krem kullanilabilir Isleme baslamak için tüylerin uzun olmalari gerekmez, köklerin tüy çikarmis olmasi yeterlidir

Epilasyon uygulamalarina artik yalnizca bayanlar degil, erkekler de siklikla basvuruyor

Erkeklerin en sik uygulama yaptirilan bölgeler omuz, sirt, gögüs, boyun- ense ve elmacik kemiklerinin üzerindeki sakallardir. Erkekler, lazer epilasyon uygulamalarinda kadinlara göre bazi avantaj ve dezavantajlara sahiptirler. Avantajlari, erkeklerin daha kalin ve koyu renk kil köklerine sahip olmalari nedeniyle, lazere çok iyi yanit verirler ve çok daha basarili sonuçlar alinabilir. Erkeklerin dezavantaji ise yapilari geregi yüksek erkeklik hormonlari nedeniyle sürekli yeni kil üretimi ile karsi karsiya olmalaridir. Bu durum sik sik yeni uygulamalari ve zorunlu kilmaktadir. Dogru tedavi ile istenilen sonuç elde edilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası