Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHARDA TOZA VE POLENE DIKKAT!

Ilkbaharin gelmesiyle birlikte alerjilerin artisinin ardinda çiçek polenleri neden olarak gösterilse de; hayvan tüyleri, ev ve is yerindeki tozlar bu hastaligi tetikleyen önemli faktörler arasinda yer aliyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Hakan Solak, alerjiyi, ‘Vücuda solunum ve sindirim yoluyla giren veya deriye temas eden bazi maddelere karsi, kisilerin anormal duyarlilik göstermesi’ seklinde açikliyor.

Alerjik reaksiyonlara sebep olan maddelere alerjen dendigini belirten Dr. Hakan Solak, baharin gelmesiyle beraber basta polenler olmak üzere; çilek, yumurta, balik gibi çesitli gidalar ile hayvan tüyleri, ev ve is yerindeki tozlarin alerjiye neden oldugunun altini çiziyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Hakan Solak; alerjiyi tetikleyenler arasinda önemli alerjenlerden biri olan ev akarlarinin; ev tozunda yasayan ve gözle görülmeyen küçük böcekçikler oldugunu ve bu böcekçiklerin yatak, yorgan, yastik, hali, kumas kapli mobilyalar ve tüylü oyuncaklarda bulunduklarini belirtiyor.

Dr.Hakan Solak, bu tip alerjiye daha çok ev hanimlarinin yakalandigini açiklayarak, nemli ortamlarda yasayan ve deri döküntüleri ile beslenen ev akarlarindan korunmanin yollarini söyle siraliyor: ‘Evler mutlaka havalandirilmali, rutubet önlenmeli, kumas esyalar yerine deri, ahsap veya plastik ürünler tercih edilmeli, evde hali kullanilmamali, düzenli süpürülmeli ve silinmeli, temizlik esnasinda maske takilmali ve yatak takimlari haftada bir kez yikanmali, özellikle çocuklari düsünerek onlara tüylü oyuncaklar alinmamali ’

Alerjinin baslica belirtilerinin burun tikanikligi,hapsirma nöbetleri, sulu burun akintisi, cilt kasintisi, burun, gözler, damak ve girtlakta kasinti, öksürük ve bas agrisi oldugunu söyleyen Gögüs Hastaliklari uzmani Hakan Solak, alerjisi olan kisilerde sinüs enfeksiyonlari, kulak problemleri ve burun poliplerinin görülebildigini ifade ediyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Hakan Solak alerji için dört farkli tedavi yöntemi uygulandigini, bunlardan en dikkat edilecek unsurun alerjen maddelerden uzak durulmasi gerektigini, digerlerinin ise ilaç, asi ve cerrahi yöntemler oldugunu açikliyor.

Alerjinin her yasta görülebilecegini belirten Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr.Hakan Solak hastaligin belirtilerinin görülmesi ile birlikte bazi testlerin yapilmasini, uzman bir doktora basvurulmasi gerektigini ve hastaligin evresine uygun bir tedavi yöntemi ile bu rahatsizligin sona erdirilmesinin gerekliliginin önemle altini çiziyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası