Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHARDA TOZA VE POLENE DIKKAT!

Ilkbaharin gelmesiyle birlikte alerjilerin artisinin ardinda çiçek polenleri neden olarak gösterilse de; hayvan tüyleri, ev ve is yerindeki tozlar bu hastaligi tetikleyen önemli faktörler arasinda yer aliyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Hakan Solak, alerjiyi, ‘Vücuda solunum ve sindirim yoluyla giren veya deriye temas eden bazi maddelere karsi, kisilerin anormal duyarlilik göstermesi’ seklinde açikliyor.

Alerjik reaksiyonlara sebep olan maddelere alerjen dendigini belirten Dr. Hakan Solak, baharin gelmesiyle beraber basta polenler olmak üzere; çilek, yumurta, balik gibi çesitli gidalar ile hayvan tüyleri, ev ve is yerindeki tozlarin alerjiye neden oldugunun altini çiziyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Hakan Solak; alerjiyi tetikleyenler arasinda önemli alerjenlerden biri olan ev akarlarinin; ev tozunda yasayan ve gözle görülmeyen küçük böcekçikler oldugunu ve bu böcekçiklerin yatak, yorgan, yastik, hali, kumas kapli mobilyalar ve tüylü oyuncaklarda bulunduklarini belirtiyor.

Dr.Hakan Solak, bu tip alerjiye daha çok ev hanimlarinin yakalandigini açiklayarak, nemli ortamlarda yasayan ve deri döküntüleri ile beslenen ev akarlarindan korunmanin yollarini söyle siraliyor: ‘Evler mutlaka havalandirilmali, rutubet önlenmeli, kumas esyalar yerine deri, ahsap veya plastik ürünler tercih edilmeli, evde hali kullanilmamali, düzenli süpürülmeli ve silinmeli, temizlik esnasinda maske takilmali ve yatak takimlari haftada bir kez yikanmali, özellikle çocuklari düsünerek onlara tüylü oyuncaklar alinmamali ’

Alerjinin baslica belirtilerinin burun tikanikligi,hapsirma nöbetleri, sulu burun akintisi, cilt kasintisi, burun, gözler, damak ve girtlakta kasinti, öksürük ve bas agrisi oldugunu söyleyen Gögüs Hastaliklari uzmani Hakan Solak, alerjisi olan kisilerde sinüs enfeksiyonlari, kulak problemleri ve burun poliplerinin görülebildigini ifade ediyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Hakan Solak alerji için dört farkli tedavi yöntemi uygulandigini, bunlardan en dikkat edilecek unsurun alerjen maddelerden uzak durulmasi gerektigini, digerlerinin ise ilaç, asi ve cerrahi yöntemler oldugunu açikliyor.

Alerjinin her yasta görülebilecegini belirten Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr.Hakan Solak hastaligin belirtilerinin görülmesi ile birlikte bazi testlerin yapilmasini, uzman bir doktora basvurulmasi gerektigini ve hastaligin evresine uygun bir tedavi yöntemi ile bu rahatsizligin sona erdirilmesinin gerekliliginin önemle altini çiziyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası