Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAHARDA TOZA VE POLENE DIKKAT!

Ilkbaharin gelmesiyle birlikte alerjilerin artisinin ardinda çiçek polenleri neden olarak gösterilse de; hayvan tüyleri, ev ve is yerindeki tozlar bu hastaligi tetikleyen önemli faktörler arasinda yer aliyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Hakan Solak, alerjiyi, ‘Vücuda solunum ve sindirim yoluyla giren veya deriye temas eden bazi maddelere karsi, kisilerin anormal duyarlilik göstermesi’ seklinde açikliyor.

Alerjik reaksiyonlara sebep olan maddelere alerjen dendigini belirten Dr. Hakan Solak, baharin gelmesiyle beraber basta polenler olmak üzere; çilek, yumurta, balik gibi çesitli gidalar ile hayvan tüyleri, ev ve is yerindeki tozlarin alerjiye neden oldugunun altini çiziyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Hakan Solak; alerjiyi tetikleyenler arasinda önemli alerjenlerden biri olan ev akarlarinin; ev tozunda yasayan ve gözle görülmeyen küçük böcekçikler oldugunu ve bu böcekçiklerin yatak, yorgan, yastik, hali, kumas kapli mobilyalar ve tüylü oyuncaklarda bulunduklarini belirtiyor.

Dr.Hakan Solak, bu tip alerjiye daha çok ev hanimlarinin yakalandigini açiklayarak, nemli ortamlarda yasayan ve deri döküntüleri ile beslenen ev akarlarindan korunmanin yollarini söyle siraliyor: ‘Evler mutlaka havalandirilmali, rutubet önlenmeli, kumas esyalar yerine deri, ahsap veya plastik ürünler tercih edilmeli, evde hali kullanilmamali, düzenli süpürülmeli ve silinmeli, temizlik esnasinda maske takilmali ve yatak takimlari haftada bir kez yikanmali, özellikle çocuklari düsünerek onlara tüylü oyuncaklar alinmamali ’

Alerjinin baslica belirtilerinin burun tikanikligi,hapsirma nöbetleri, sulu burun akintisi, cilt kasintisi, burun, gözler, damak ve girtlakta kasinti, öksürük ve bas agrisi oldugunu söyleyen Gögüs Hastaliklari uzmani Hakan Solak, alerjisi olan kisilerde sinüs enfeksiyonlari, kulak problemleri ve burun poliplerinin görülebildigini ifade ediyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Hakan Solak alerji için dört farkli tedavi yöntemi uygulandigini, bunlardan en dikkat edilecek unsurun alerjen maddelerden uzak durulmasi gerektigini, digerlerinin ise ilaç, asi ve cerrahi yöntemler oldugunu açikliyor.

Alerjinin her yasta görülebilecegini belirten Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr.Hakan Solak hastaligin belirtilerinin görülmesi ile birlikte bazi testlerin yapilmasini, uzman bir doktora basvurulmasi gerektigini ve hastaligin evresine uygun bir tedavi yöntemi ile bu rahatsizligin sona erdirilmesinin gerekliliginin önemle altini çiziyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası