Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜTÜN, HIÇ TARTISMASIZ OLARAK KANSERLERIN %30’UNDAN SORUMLUDUR!

Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu ve Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü tarafindan, Uluslararasi Kanser Savas Örgütü’nün himayesinde 2 yildir düzenli olarak kanser haftasinda gerçeklestirilen “Ulusal Kanserli Hastalar Kongresi”nin üçüncüsü bu sene, 4-5 Nisan 2008 tarihlerinde Ankara Dedeman Otel’de düzenlenmektedir.

Kongrede, su an dünyada 24,6 milyon kanserli hasta oldugu, her yil 10,9 milyon kisinin kansere yakalandigi ve tahminlere göre 2020 yilinda bu rakamin %50 artisla 16 milyona ulasacagi açiklandi. Ayrica, 2020’de bu sayinin %60’inin Türkiye gibi gelismekte olan ülkelerde olacagi vurgulandi. Dünyada her yil 6,7 milyon kisinin kanserden ölmekte oldugu, ölüm rakamlarinin 2020 yilinda 10,3 milyon gibi çok yüksek bir sayiya ulasmasinin tahmin edildigi açiklandi.

Kongrede kanserin dünyada en önde gelen nedeni olan tütünle ilgili, ülkemizde de yürürlülüge giren yeni tütün yasasi ve tütün kontrolü ile ilgili konular ve sorumluluklar detaylariyla tartisilacaktir. Sigarayla yillardir büyük savasim içinde olan Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu, dünyadan da çesitli örnekleri göz önüne serecektir. Alaninda uzman, dünyaca isim yapmis yabanci konusmacilarin yer aldigi kongrede, ilgi odaklarindan biri olacak Irlandali doktor Siobhain Smyth bir basari öyküsü sunacaktir. Irlanda, 2004 yilinda publar, restoranlar ve kapali is yerlerinde sigara içilmesini yasaklamistir. Bu mekanlarda sigara içerken yakalanan kisilere 3.500 Euro para cezasi verilmektedir. Irlanda Kanser Cemiyeti’nden Siobháin Smyth konuyla ilgili olarak “Bir Basari Öyküsü: Irlanda’da Tütün Mücadelesi” konulu sunumunu gerçeklestirecektir. Smyth, tütünle mücadelede devletin rolünün ve sigarayla ilgili yasaklamalarin basariya ulasmada ne derecede etkin oldugunun detaylarini bizlere aktaracaktir. Önemi açisindan kongrenin de ilk oturumu olarak belirlenen Smyth’in konusmasinin ardindan Türkiye’de yasal düzenlemeler, sigara ve alkollü içecekler piyasalari tartisilacaktir.

Uluslararasi Kanser Savas Örgütü (UICC) Yönetim Kurulu Üyesi Roberto Zanetti ise “Italya’da Kanserin Boyutlari” konulu sunumuyla programin diger ilgi çekici olan konularindan birisi olarak kongrede yer alacaktir.

Kanserden korunma, erken tanisi ve tedavisi gibi alanlardaki inanilmaz gelismelere ragmen özellikle gelismekte olan ülkelerde daha belirgin olmak üzere hala sorunlar vardir. Kanserin kontrolünde, devletler, saglik hizmetini planlayanlar, sunanlar, endüstri gibi degisik sektörlerin büyük çabalarina ragmen, böylesine önemli bir halk sagligi sorununun çözümünde hastalar çözümün sunuldugu kisiler olmalarina karsin, çözüme katki anlaminda en az temsil edilen grup olmustur. Bunu farkeden gelismis ülkelerin kanser örgütleri, enstitüleri son birkaç yil içinde hasta odakli toplantilari daha sik ve daha büyük katilimli olarak düzenlemeye baslamislardir.

III. Ulusal Kanserli Hastalar Kongresi’ni, hasta ve hasta yakinlarinin, hekim ve hemsirelerin, diger saglik çalisanlari ve uluslararasi örgüt temsilcilerinin katilimiyla en verimli sekilde gerçeklestirmeyi hedefliyoruz.

Bu seneki kongrede de hastalara, haklari ve kanser hakkinda bilmeleri gerekenler anlatilacak, son arastirmalardan bahsedilecek, nasil korunmalari gerektigi ve destek tedaviler hakkinda bilgiler verilecektir. Hastalar, konusunda uzman hekimlere sorularini sorabilecek, sorunlarini anlatabileceklerdir. Ayrica ülkemize dair sorunlar da kongrede dile getirilecektir.

Kanserin dünyada en önde gelen nedeni olan tütünle ilgili, ülkemizde de yürürlüge giren yeni tütün yasasi ve tütün kontrolü ile ilgili konular ve sorumluluklar ayrintili olarak tartisilacaktir.

Ülkemizin ilk kanser örgütü olarak, 1947 yilindan beri kanser alaninda büyük hizmetler veren, ilk kanser hastanesini açan, ilk kanser kongresini düzenleyen Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu her yil gerçeklestirdigi Ulusal Kanserli Hastalar Kongresi ile de ülkemizde bir ilke imza atmistir. Bu konudaki basarimiz basta Dünya Kanser Savas Örgütü (UICC) ve Avrupa Kanser Ligi (ECL) basta olmak üzere birçok uluslararasi kurulus tarafindan da bilinmektedir. Ulusal hasta kongrelerimiz ulusal ve uluslararasi platformda ilgiyle izlenmektedir.

Prof. Dr. Tezer Kutluk
Türk Kanser Arastirma ve Savas Kurumu Genel Baskani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası