Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kirli hava “Kronik Farenjit” nedeni

Memorial Hastanesi Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Bölümü’nden Op. Dr. Pinar Korlu, bogazda kuruluk, yutkunma zorlugu, ates ve öksürük gibi klasik grip belirtileri ile ortaya çikan Farenjit hastaligi hakkinda bilgi verdi.

Kronik farenjitin en önemli nedenlerinden birkaçi; sigara ve alkol almak, sürekli sigara dumanina maruz kalmak, tozlu ortamlarda bulunmak…

Farenjit ikiye ayrilir

Farenjit halk arasina bogaz agrisi olarak bilinen, bogaz kisminin iltihaplanmasina verilen isimdir. Hastaligin bulunma süresine göre ikiye ayrilir. Eger farenjit yeni olusmus ve siddetli sikayetler yapiyorsa buna akut farenjit denir. Ancak uzun süreden beri var ve hastada çok siddetli olmayan sikayetler yapiyorsa buna da kronik farenjit adi verilir.

Pek çok nedenden kaynaklanabilir… En önemlileri ise sigara, alkol ve kirli hava…

Akut farenjit genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Kronik farenjitte ise yine enfeksiyon etkenleri rol oynamasina ragmen genellikle tahris edici bir faktör vardir. Bunlar arasinda sigara içilmesi, alkol kullanilmasi, kuru ve kirli hava gibi faktörler vardir.

Burun kullanilmadan agiz yoluyla solunum, bogazi kurutarak farenjiti kolaylastirir

Burun tikanikligi yapan faktörler (kemik egriligi, geniz eti,v.b) alerji, geniz akintisi, mideden asit kaçagi (reflü) , asiri sicak veya soguk besinler sayilabilir.

Reflü – Farenjit iliskisi

Mide asidinin yemek borusu yoluyla bogaza kadar gelmesi durumuna Reflü denir. Farenjit için önemli bir risk faktörüdür. Mide asidinin bogaz ile temasi bogazda tahris unsuru olarak kronik farenjit gelisiminde rol oynar.

Bogaz agrisi, yutkunma zorlugu, ates ve öksürük baslica belirtiler

Akut Farenjit'te hastanin sikayetleri daha belirgindir. Bogaz agrisi, yutkunma zorlugu, bogazda kuruluk, yanma veya kasinma hissi, ates, öksürük gibi sikayetler olur. Kronik farenjitte belirtiler daha hafiftir fakat süreklidir. Bogazda kuruluk hissi, gicik, yanma, kuruluk, yabanci cisim hissi, takilma, hafif yutkunma zorlugu gibi sikayetler olur.

Kronik Farenit tedavisi zor bir hastaliktir!

Akut farenjite enfeksiyon söz konusu oldugundan enfeksiyon tedavisi önemlidir. Bunun yani sira, agri kesici-ates düsürücü ilaçlar, öksürük kesiciler ve agiz gargaralari kullanilabilir.

Kronik farenjitin ise tedavisi oldukça zordur. Bu hastalik çogu zaman tam olarak ortadan kaldirilamaz. Hastaliga neden olan bozukluklar var ise bunlarin ortadan kaldirilmasi önemlidir.(Alerji, kemik egriligi ,et büyümesi,reflü,v.b).

Hastanin dikkat etmesi gereken durumlar sunlardir:

Sigara ve alkol kullanmamak

Tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmamak

Asiri sicak ve soguk gidalar almaktan kaçinmak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası