Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dis Gicirdatma probleminiz mi var? Iste size birkaç öneri….

Günümüzde birçok kisi stresin neden oldugu hastaliklarla ugrasmaktadir. Stres bazi kisilerde tansiyon problemini, ülseri ve bazilarinda da dis gicirdatma problemini beraberinde getirir. Halk arasinda dis gicirdatma diye bilinen Brusizm hastaligi günümüzde çok yaygindir ve genellikle bu aliskanliga sahip kisiler bundan habersizdirler.

Brusizm halk arasinda dis gicirdatma diye bilinen genellikle uyku esnasinda olusan güçlü çene hareketlerinin neden oldugu çeneleri sikma, disleri gicirdatma olayidir. Dis gicirdatma ve dis sikma günümüzde birçok kisinin sahip oldugu bir hastaliktir. Plusdent Agiz ve Dis Sagligi’ndan Dis Hekimi Mehmet Zait Kazandi’ ya göre dis sikma ve dis gicirdatmanin en önemli nedeni strestir. Genellikle dis gicirdatma 20 ve 40 yaslari arasindaki kisilerde görülür. Dislerimizi sikmamiz ya da gicirdatmamiz sonucunda dis minesine zarar veririz. Bu da dis hassasiyetine ve de dis kaybina hatta pahali bir tedaviye neden olabilir. Dis Hekimi Mehmet Zait Kazandi ayni zamanda dis gicirdatmasi ya da sikmasina sahip olan kisilerin gece uyurken dislerini siktiklarini ve de sabah çene agrisiyla uyandiklarini, uyurken dislerini gicirdatarak çikardiklari seslerin gece boyunca eslerini uyandirdiklarini ve de bununda iliskileri zora soktugunu ekledi.

Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Mehmet Zait Kazandi bununun üç ana nedeni bulundugunu belirtiyor: 1- Dental (disle ilgili) nedenler; yüksek veya olmasi gerekenden düsük seviyede yapilmis dolgu ve protezler. 2- Psikofizyolojik nedenler; duygusal gerilim. 3- Anatomik farkliliklar; çene ekleminin konumunu degistiren cerrahi islemler. (yirmi yas dis çekimleri vs.). Daha çok stres kökenli olan dis gicirdatma ve sikma sorununun 'A tipi kisilik' denilen mükemmeliyetçi kisilerde daha çok görüldügü gözleniyor. Dis Hekimi Mehmet Zait Kazandi dis gicirdatmasi sikayetiyle Plusdent Klinigi’ni ziyaret eden kisilerin düsünüldügü gibi daha çok agirlasan ekonomik kosullardan etkilenmis kisiler olmadigini hatta tam tersine her türlü imkâna sahip olan varlikli kesimden de olduklarini belirtti.

Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Mehmet Zait Kazandi dis gicirdatmasi ya da dis sikmasi sikayeti olan kisilere bazi ip uçlari verdi;

* Bir Dis kliniginden randevu alin; Bir dis kliniginden size yardimci olmasi için randevu alin. Bu kisi size aksamlari kullanmaniz için isirma plagi olarak adlandirilan koruyucu plagi verecektir ki bu sizin dislerinize daha fazla zarar vermenizi engelleyip ve beklide dis sikmanizi ve de dis gicirdatmanizi engelleyecektir.

* Sicak nemli bir bezle kompres yapin; Yatmadan önce 10 dakika yüzünüze sicak ve nemli bir bezle kompres yapin bu çene kaslarinizin rahatlamasina neden olacaktir.

* Meditasyon ya da sicak dus; Yatma saatinizden önce meditasyon yaparak ya da sicak bir dus alarak rahatlayin. Rahatlamaniz ayni zamanda uykuya rahat bir sekilde dalmanizi ve de uyku esnasinda da rahat olmaniza ve de uyurken kendinizi sikmamaniza yardimci olacaktir.

* Alkol ve kafeinden uzak durun; Alkol ve kafein kullanimini mümkün oldugu kadar azaltin. Bu hem sizin sagliginiza katkida bulunurken dis gicirdatma ve de dis sikma probleminizden de uzaklasmaniza yardimci olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası