Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dis Gicirdatma probleminiz mi var? Iste size birkaç öneri….

Günümüzde birçok kisi stresin neden oldugu hastaliklarla ugrasmaktadir. Stres bazi kisilerde tansiyon problemini, ülseri ve bazilarinda da dis gicirdatma problemini beraberinde getirir. Halk arasinda dis gicirdatma diye bilinen Brusizm hastaligi günümüzde çok yaygindir ve genellikle bu aliskanliga sahip kisiler bundan habersizdirler.

Brusizm halk arasinda dis gicirdatma diye bilinen genellikle uyku esnasinda olusan güçlü çene hareketlerinin neden oldugu çeneleri sikma, disleri gicirdatma olayidir. Dis gicirdatma ve dis sikma günümüzde birçok kisinin sahip oldugu bir hastaliktir. Plusdent Agiz ve Dis Sagligi’ndan Dis Hekimi Mehmet Zait Kazandi’ ya göre dis sikma ve dis gicirdatmanin en önemli nedeni strestir. Genellikle dis gicirdatma 20 ve 40 yaslari arasindaki kisilerde görülür. Dislerimizi sikmamiz ya da gicirdatmamiz sonucunda dis minesine zarar veririz. Bu da dis hassasiyetine ve de dis kaybina hatta pahali bir tedaviye neden olabilir. Dis Hekimi Mehmet Zait Kazandi ayni zamanda dis gicirdatmasi ya da sikmasina sahip olan kisilerin gece uyurken dislerini siktiklarini ve de sabah çene agrisiyla uyandiklarini, uyurken dislerini gicirdatarak çikardiklari seslerin gece boyunca eslerini uyandirdiklarini ve de bununda iliskileri zora soktugunu ekledi.

Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Mehmet Zait Kazandi bununun üç ana nedeni bulundugunu belirtiyor: 1- Dental (disle ilgili) nedenler; yüksek veya olmasi gerekenden düsük seviyede yapilmis dolgu ve protezler. 2- Psikofizyolojik nedenler; duygusal gerilim. 3- Anatomik farkliliklar; çene ekleminin konumunu degistiren cerrahi islemler. (yirmi yas dis çekimleri vs.). Daha çok stres kökenli olan dis gicirdatma ve sikma sorununun 'A tipi kisilik' denilen mükemmeliyetçi kisilerde daha çok görüldügü gözleniyor. Dis Hekimi Mehmet Zait Kazandi dis gicirdatmasi sikayetiyle Plusdent Klinigi’ni ziyaret eden kisilerin düsünüldügü gibi daha çok agirlasan ekonomik kosullardan etkilenmis kisiler olmadigini hatta tam tersine her türlü imkâna sahip olan varlikli kesimden de olduklarini belirtti.

Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Mehmet Zait Kazandi dis gicirdatmasi ya da dis sikmasi sikayeti olan kisilere bazi ip uçlari verdi;

* Bir Dis kliniginden randevu alin; Bir dis kliniginden size yardimci olmasi için randevu alin. Bu kisi size aksamlari kullanmaniz için isirma plagi olarak adlandirilan koruyucu plagi verecektir ki bu sizin dislerinize daha fazla zarar vermenizi engelleyip ve beklide dis sikmanizi ve de dis gicirdatmanizi engelleyecektir.

* Sicak nemli bir bezle kompres yapin; Yatmadan önce 10 dakika yüzünüze sicak ve nemli bir bezle kompres yapin bu çene kaslarinizin rahatlamasina neden olacaktir.

* Meditasyon ya da sicak dus; Yatma saatinizden önce meditasyon yaparak ya da sicak bir dus alarak rahatlayin. Rahatlamaniz ayni zamanda uykuya rahat bir sekilde dalmanizi ve de uyku esnasinda da rahat olmaniza ve de uyurken kendinizi sikmamaniza yardimci olacaktir.

* Alkol ve kafeinden uzak durun; Alkol ve kafein kullanimini mümkün oldugu kadar azaltin. Bu hem sizin sagliginiza katkida bulunurken dis gicirdatma ve de dis sikma probleminizden de uzaklasmaniza yardimci olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası