Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dis Gicirdatma probleminiz mi var? Iste size birkaç öneri….

Günümüzde birçok kisi stresin neden oldugu hastaliklarla ugrasmaktadir. Stres bazi kisilerde tansiyon problemini, ülseri ve bazilarinda da dis gicirdatma problemini beraberinde getirir. Halk arasinda dis gicirdatma diye bilinen Brusizm hastaligi günümüzde çok yaygindir ve genellikle bu aliskanliga sahip kisiler bundan habersizdirler.

Brusizm halk arasinda dis gicirdatma diye bilinen genellikle uyku esnasinda olusan güçlü çene hareketlerinin neden oldugu çeneleri sikma, disleri gicirdatma olayidir. Dis gicirdatma ve dis sikma günümüzde birçok kisinin sahip oldugu bir hastaliktir. Plusdent Agiz ve Dis Sagligi’ndan Dis Hekimi Mehmet Zait Kazandi’ ya göre dis sikma ve dis gicirdatmanin en önemli nedeni strestir. Genellikle dis gicirdatma 20 ve 40 yaslari arasindaki kisilerde görülür. Dislerimizi sikmamiz ya da gicirdatmamiz sonucunda dis minesine zarar veririz. Bu da dis hassasiyetine ve de dis kaybina hatta pahali bir tedaviye neden olabilir. Dis Hekimi Mehmet Zait Kazandi ayni zamanda dis gicirdatmasi ya da sikmasina sahip olan kisilerin gece uyurken dislerini siktiklarini ve de sabah çene agrisiyla uyandiklarini, uyurken dislerini gicirdatarak çikardiklari seslerin gece boyunca eslerini uyandirdiklarini ve de bununda iliskileri zora soktugunu ekledi.

Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Mehmet Zait Kazandi bununun üç ana nedeni bulundugunu belirtiyor: 1- Dental (disle ilgili) nedenler; yüksek veya olmasi gerekenden düsük seviyede yapilmis dolgu ve protezler. 2- Psikofizyolojik nedenler; duygusal gerilim. 3- Anatomik farkliliklar; çene ekleminin konumunu degistiren cerrahi islemler. (yirmi yas dis çekimleri vs.). Daha çok stres kökenli olan dis gicirdatma ve sikma sorununun 'A tipi kisilik' denilen mükemmeliyetçi kisilerde daha çok görüldügü gözleniyor. Dis Hekimi Mehmet Zait Kazandi dis gicirdatmasi sikayetiyle Plusdent Klinigi’ni ziyaret eden kisilerin düsünüldügü gibi daha çok agirlasan ekonomik kosullardan etkilenmis kisiler olmadigini hatta tam tersine her türlü imkâna sahip olan varlikli kesimden de olduklarini belirtti.

Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Mehmet Zait Kazandi dis gicirdatmasi ya da dis sikmasi sikayeti olan kisilere bazi ip uçlari verdi;

* Bir Dis kliniginden randevu alin; Bir dis kliniginden size yardimci olmasi için randevu alin. Bu kisi size aksamlari kullanmaniz için isirma plagi olarak adlandirilan koruyucu plagi verecektir ki bu sizin dislerinize daha fazla zarar vermenizi engelleyip ve beklide dis sikmanizi ve de dis gicirdatmanizi engelleyecektir.

* Sicak nemli bir bezle kompres yapin; Yatmadan önce 10 dakika yüzünüze sicak ve nemli bir bezle kompres yapin bu çene kaslarinizin rahatlamasina neden olacaktir.

* Meditasyon ya da sicak dus; Yatma saatinizden önce meditasyon yaparak ya da sicak bir dus alarak rahatlayin. Rahatlamaniz ayni zamanda uykuya rahat bir sekilde dalmanizi ve de uyku esnasinda da rahat olmaniza ve de uyurken kendinizi sikmamaniza yardimci olacaktir.

* Alkol ve kafeinden uzak durun; Alkol ve kafein kullanimini mümkün oldugu kadar azaltin. Bu hem sizin sagliginiza katkida bulunurken dis gicirdatma ve de dis sikma probleminizden de uzaklasmaniza yardimci olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası