Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dengeli ve Saglikli Beslenme Için PRENSIP SART

Yaklasmakta olan yaz günleri pek çok kisiyi “kilo verme” düsüncesine itiyor. Etiler Memorial Poliklinigi Iç Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Murat Görgülü, kilo verirken yapilan hatalardan uzaklasmak için; dengeli ve saglikli beslenmenin bir yasam biçimi olarak benimsenmesinin dogru olacagini belirterek konuyla ilgili ayrintili bilgi verdi.

Dengeli ve saglikli beslenmenin temel ilkeleri:

Insanlar dengeli ve saglikli beslenme konusunda artik daha bilinçli davranmaya basladi. Bu konuda dogru hareket etmek isteyen herkes, öncelikle bu konularda dikkatli olmali;

• Alinan besinlerin içerik ve oranlari fizyolojik olmali
• Alinan enerji miktarina dikkat edilmeli
• Ögünler sik ve az olarak alinmali
• Protein ve karbonhidrat oranlarina dikkat edilmeli.
• Yag sinirlamasina önem vermeli
• Taze meyve ve sebze tüketimi artirilmali
• Enerji kaynagi olarak dengeli tahil ürünleri tüketilmeli
• Seker ve tatli tüketimi azaltilmali
• Su ve sivi besin alimina dikkat edilmeli
• Besinler, uygun saklanmali ve uygun pisirilmeli
• Düzenli egzersiz yapilmali

Bu maddeler tek tek incelenecek olursa;

Alinan besinlerin içerik ve oranlari: Beslenirken fizyolojik besin piramidine mümkün oldugunca uymak gerekmektedir. Kalp ve beyin gibi yasamsal organlarin ve kaslarin ana enerji kaynagi glikoz oldugu için, normal saglikli beslenmede, diyabetik durumda ve diger metabolik rahatsizliklarda da besin içeriginin yüzde 50-60 kadari karbonhidratlardan alinmalidir. Baslica karbonhidrat kaynaklari; baklagiller, tahillar, meyveler, sebzeler ve sekerli besinlerdir.

Günlük kalori gereksiniminin yüzde 15 kadari da proteinlerden alinmalidir. Protein, insan vücudunda birçok yapinin temel tasidir. Saglikli kas iskelet yapisi ve hormonal durum için mutlaka belli oranda tüketilmelidir. Et, balik, tavuk, yumurta ve baklagiller baslica protein kaynagidir.

Günlük kalorinin yüzde 15 kadari da yaglardan alinmalidir, ancak bunun içinde doymus kati yag orani mümkün oldugunca az olmalidir. Hayvansal besinler zaten bir miktar yag içerir, ek olarak 1-2 tatli kasigi zeytinyagi tüketimi önerilebilir. Sivi yaglar e vitamini ve içerdikleri Omega 3 ve 6 yaglari içinde önemlidir.

Alinan kalori miktari önemlidir: Alinan her fazla kalori, yaga dönüserek vücutta depolanir ve birçok metabolik hastaligin olusmasina neden olur. Alinacak kalori vücut kitle indeksi ve günlük aktiviteye göre hesaplanmalidir.

Ögünler: Ögünler uygun içerikte sik sik, az az alinmalidir. 3 ana ögün yerine 6 kez ufak ögün seklinde beslenilmeli, besinler iyice çignenerek ve yavas yavas yenmelidir.

Protein ve karbonhidratlar: Her ögünde karbonhidrat ve protein dengeli olarak alinmalidir.

Yaglar: Özellikle kati doymus yag oranlari yüzde 7’nin altina düsürülmelidir. Hayvansal besinlerde zaten bir miktar yag oldugu için bu besinlere ekstra yag konulmamalidir.

Enerji kaynagi: Enerji olarak kullanilacak kalori aliminda taze meyve ve sebze tüketimine dikkat edilmelidir. Böylece vitamin ve posa alimi da saglanmis olur. Tahil ürünleri de belli oranda ögünlerde yer almalidir. Hem kan sekerinin düzenlenmesi hem de doyma hissi olusmasi açisindan önemlidirler. Özellikle kepekli ve az rafine tahillar tüketilmelidir.

Seker ve tatli tüketimi: Basit seker ve sekerli ürünler günlük kalori içinde mümkün oldugunca azaltilmalidir. Basit sekerler hem kan sekerini hizla yükseltir, hem de fazla kalori nedeniyle sismanlamaya neden olur.

Su ve sivi besinler: Günlük su ve sivi tüketimi hem sindirimin düzenli olmasi hem de fizyolojik olaylarin düzgün olusmasi için önemlidir. Insan vücudundaki birçok biyokimyasal reaksiyon su ile gerçeklesir.

Besinleri saklama ve pisirme yöntemleri: Besin maddelerinin tazeliklerini, lezzetini korumak için saklama ve pisirme tekniklerine dikkat etmek gerekmektedir. Ayrica uygun pisirilmeyen besinlerin vitamin ve protein degerleri de azalir.

Egzersiz: Insan vücudunun saglam kalmasi ve ideal kilo için düzenli egzersiz çok önemlidir. Özellikle yürüyüs, yüzme, bisiklete binme gibi izotonik karakterde ve birden fazla kas grubunun çalistigi egzersizler hem enerji harcama hem de vücudun direnç kazanmasi yönünden önemlidir.

Unutulmamalidir ki; hem egzersiz programlari hem de düzgün beslenme açisindan doktor ve diyetisyen destegi almak, uygun bir program yapmak açisindan her zaman faydalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası