Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dengeli ve Saglikli Beslenme Için PRENSIP SART

Yaklasmakta olan yaz günleri pek çok kisiyi “kilo verme” düsüncesine itiyor. Etiler Memorial Poliklinigi Iç Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Murat Görgülü, kilo verirken yapilan hatalardan uzaklasmak için; dengeli ve saglikli beslenmenin bir yasam biçimi olarak benimsenmesinin dogru olacagini belirterek konuyla ilgili ayrintili bilgi verdi.

Dengeli ve saglikli beslenmenin temel ilkeleri:

Insanlar dengeli ve saglikli beslenme konusunda artik daha bilinçli davranmaya basladi. Bu konuda dogru hareket etmek isteyen herkes, öncelikle bu konularda dikkatli olmali;

• Alinan besinlerin içerik ve oranlari fizyolojik olmali
• Alinan enerji miktarina dikkat edilmeli
• Ögünler sik ve az olarak alinmali
• Protein ve karbonhidrat oranlarina dikkat edilmeli.
• Yag sinirlamasina önem vermeli
• Taze meyve ve sebze tüketimi artirilmali
• Enerji kaynagi olarak dengeli tahil ürünleri tüketilmeli
• Seker ve tatli tüketimi azaltilmali
• Su ve sivi besin alimina dikkat edilmeli
• Besinler, uygun saklanmali ve uygun pisirilmeli
• Düzenli egzersiz yapilmali

Bu maddeler tek tek incelenecek olursa;

Alinan besinlerin içerik ve oranlari: Beslenirken fizyolojik besin piramidine mümkün oldugunca uymak gerekmektedir. Kalp ve beyin gibi yasamsal organlarin ve kaslarin ana enerji kaynagi glikoz oldugu için, normal saglikli beslenmede, diyabetik durumda ve diger metabolik rahatsizliklarda da besin içeriginin yüzde 50-60 kadari karbonhidratlardan alinmalidir. Baslica karbonhidrat kaynaklari; baklagiller, tahillar, meyveler, sebzeler ve sekerli besinlerdir.

Günlük kalori gereksiniminin yüzde 15 kadari da proteinlerden alinmalidir. Protein, insan vücudunda birçok yapinin temel tasidir. Saglikli kas iskelet yapisi ve hormonal durum için mutlaka belli oranda tüketilmelidir. Et, balik, tavuk, yumurta ve baklagiller baslica protein kaynagidir.

Günlük kalorinin yüzde 15 kadari da yaglardan alinmalidir, ancak bunun içinde doymus kati yag orani mümkün oldugunca az olmalidir. Hayvansal besinler zaten bir miktar yag içerir, ek olarak 1-2 tatli kasigi zeytinyagi tüketimi önerilebilir. Sivi yaglar e vitamini ve içerdikleri Omega 3 ve 6 yaglari içinde önemlidir.

Alinan kalori miktari önemlidir: Alinan her fazla kalori, yaga dönüserek vücutta depolanir ve birçok metabolik hastaligin olusmasina neden olur. Alinacak kalori vücut kitle indeksi ve günlük aktiviteye göre hesaplanmalidir.

Ögünler: Ögünler uygun içerikte sik sik, az az alinmalidir. 3 ana ögün yerine 6 kez ufak ögün seklinde beslenilmeli, besinler iyice çignenerek ve yavas yavas yenmelidir.

Protein ve karbonhidratlar: Her ögünde karbonhidrat ve protein dengeli olarak alinmalidir.

Yaglar: Özellikle kati doymus yag oranlari yüzde 7’nin altina düsürülmelidir. Hayvansal besinlerde zaten bir miktar yag oldugu için bu besinlere ekstra yag konulmamalidir.

Enerji kaynagi: Enerji olarak kullanilacak kalori aliminda taze meyve ve sebze tüketimine dikkat edilmelidir. Böylece vitamin ve posa alimi da saglanmis olur. Tahil ürünleri de belli oranda ögünlerde yer almalidir. Hem kan sekerinin düzenlenmesi hem de doyma hissi olusmasi açisindan önemlidirler. Özellikle kepekli ve az rafine tahillar tüketilmelidir.

Seker ve tatli tüketimi: Basit seker ve sekerli ürünler günlük kalori içinde mümkün oldugunca azaltilmalidir. Basit sekerler hem kan sekerini hizla yükseltir, hem de fazla kalori nedeniyle sismanlamaya neden olur.

Su ve sivi besinler: Günlük su ve sivi tüketimi hem sindirimin düzenli olmasi hem de fizyolojik olaylarin düzgün olusmasi için önemlidir. Insan vücudundaki birçok biyokimyasal reaksiyon su ile gerçeklesir.

Besinleri saklama ve pisirme yöntemleri: Besin maddelerinin tazeliklerini, lezzetini korumak için saklama ve pisirme tekniklerine dikkat etmek gerekmektedir. Ayrica uygun pisirilmeyen besinlerin vitamin ve protein degerleri de azalir.

Egzersiz: Insan vücudunun saglam kalmasi ve ideal kilo için düzenli egzersiz çok önemlidir. Özellikle yürüyüs, yüzme, bisiklete binme gibi izotonik karakterde ve birden fazla kas grubunun çalistigi egzersizler hem enerji harcama hem de vücudun direnç kazanmasi yönünden önemlidir.

Unutulmamalidir ki; hem egzersiz programlari hem de düzgün beslenme açisindan doktor ve diyetisyen destegi almak, uygun bir program yapmak açisindan her zaman faydalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası