Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEGINIZIN HAYATTAKI ILK TESTI; APGAR TESTI

Saglikli bir bebek dünyaya getirmek her anne baba adayinin ilk istegidir. Oysa bebegin saglikli olup olmadigini anlamak için uzmanlar, dogar dogmaz kilo ve boy ölçümünden daha önemli bir degerlendirme yaparlar. APGAR skorlamasi” adi verilen bu degerlendirme, her yeni dogan bebege yapilmaktadir. Memorial Hastanesi Yeni Dogan Yogun Bakim Ünitesi Sorumlusu Uz. Dr. Ercan Tutak, yeni dogan bebege yapilan APGAR Testi hakkinda bilgi verdi.

Hayatin En önemli Ani, O ilk Nefes

Ilk nefes alma ile bebegin akcigerlerinin hava ile tanismasi bayagi bir çaba ve enerji gerektirir. Tek bir nefes alip durmak da olmaz, solunum hareketlerini devam ettirmek gerekir ki damarlarinda dokularina ulastiracak yeterli oksijen olsun.

Iste bunu basarip basaramama yasama evet veya hayir dendigi o an… Tam iste o anda bir Çocuk Sagligi ve Hastaligi Uzmaninin küçük dokunuslari, hava yolunu tikayan salgilardan solunum yolunu temizlemesi ile yasam biraz daha kolaylasir. Bebegin aglamasi, solunum ve el kol hareketleri, verilen uyarilarla yüzünde olusan mimik degisiklikleri, cilt rengi ve kalp atimlarinin dogduktan sonraki 1, 5 ve 10. dakikalarda hizla degerlendirilerek verilen puan bebegin saglik durumunun ne kadar iyi oldugunu göstermesi açisindan çok önemlidir.

APGAR Testinde Nelere Dikkat Ediliyor?

5 objektif bulguya verilen puanlardan toplanan skorun 10 olmasi APGAR skoruna göre yeni dogmus bebegin durumunun mükemmel oldugunu gösterir. Bu 5 bulgu; bebegin kalp hizi, kas tonusu, refreks cevabi ve deri rengidir

Dogumdan 1 Dakika sonra

Solunum destegi gerekip gerekmedigi, bebegin dogum esnasinda hayati organlarin kan ve oksijen alisverislerinin durumu degerlendirilmektedir.

Dogumdan 5 ve 10 dakika sonra

Ilerideki sinir sisteminin gelisiminin degerlendirilmesi, yeni dogan dönemindeki ölümler açisindan, 1. dakika APGAR skoruna göre daha dogru fikir verir.

APGAR Skorlamasini Etkileyen Nedenler

Anne ve bebege bagli sebeplerin her biri APGAR skorlamasinin düsük olmasina sebep olur. Dogum öncesi ve dogum sirasinda bebegi sikintiya sokabilecek anne ve bebege ait birçok faktör APGAR skorlamasini etkileyen nedenlerdendir.

Annenin alkol ve uyusturucu madde kullanimi, hipertansiyon ve damar hastaliklarinin olmasi, plasentanin erken ve önde gelmesi, dogumun uzamasi anneye ait sebepler olarak siralanabilir.

Dogum sirasinda anestezi süresinin uzamasi, kordon dolanmasi, mekonyum (ilk kaka) yutmasi, bebegin kas ve sinir hastaliklari, dogumsal anomaliler, solunum yolu tikanikliklari, kullanilan ilaçlar, dogustan kalp hastaliklarinin olmasi, akciger enfeksiyonlari ve dogum travmasi ise bebege ait faktörler olarak gösterilebilir.

Özellikle 10.dakika APGAR’in düsük olmasi ilerideki nörolojik hasari gösterebilmesi açisindan önemlidir. Bu çocuklarin takibi daha dikkatli yapilmalidir. Bu skorlama özellikle doktorun çocugu takibinde kolaylik saglar. APGAR skoru yüksek çikan çocuklarda da bazen nadiren de olsa sonraki günlerde saglik problemleri görülebilir.

Saglikli bir sekilde yasama merhaba diyen çogu bebegin APGAR skoru 8’in üzerindedir. Ancak bebegin saglikli oldugunun tek göstergesi degildir
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası