Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Soguk alginligi: Nelere dikkat etmeli?

Mevsim degisiklikleri ve buna paralel ani sicaklik degisiklikleri soguk alginligi ve nezle sikayetlerini de beraberinde getiriyor. Soguk alginligi, üst solunum yollarinda virüslerin neden oldugu bulasici bir hastalik olarak tanimlaniyor. Soguk alginligindan burun, bogaz, kulaklar, nefes borusu, ses telleri ve akcigerler etkilenebiliyor. En çok okul çagi çocuklarinda görülen soguk alginliginin sikligi yasla birlikte azaliyor. Soguk alginligi insanlarda virüslerin sebep oldugu en sik rastlanan hastalik olarak da biliniyor.

Soguk alginligina sebep olan virüsler yaygin ve sayilari 200’den fazla. Kisilerin direnci düstügü zaman veya çok yogun ve bulasici virüslere maruz kalindiginda enfeksiyon ortaya çikiyor. Üsümek vücut direncini düsürdügü için soguk alginligina zemin hazirlayabiliyor.

KBB Uzmani Op. Dr. Ömer Cenker Ilicali, virüsün vücuda girmesi ile soguk alginligi bulgularinin baslamasi arasinda üç gün kadar süren bir kuluçka dönemi oldugunu ve ilk belirtilerin genellikle halk arasinda “kiriklik” olarak adlandirilan bu dönemde ortaya çiktigini belirtiyor. Op. Dr. Ilicali; “Soguk alginliginin ilk belirtileri olan bogazda yanma hissi, burun akintisi ve hapsirik bu süreçte ortaya çikiyor. Baslangiçta su gibi olan burun akintisi, bir süre sonra sari-yesil renkli ve koyu hale geliyor. Çocuklarda bogaz agrisi, öksürük, bas agrisi, ates, halsizlik, kas agrilari ve istahsizlik da görülebiliyor” diyor. Op. Dr. Ilicali, bu dönemde vücudun savunma mücadelesinin desteklenmesi, bedenin korunmasi ve bagisiklik sisteminin güçlendirilmesinin oldukça önemli oldugunu belirtiyor.

KBB Uzmani Op. Dr. Ömer Cenker Ilicali, soguk alginliginda vücut direncini artirmak için C vitamini takviyesinin kendini kanitlamis bir destek tedavisi olarak kabul edildigini belirterek, soguk alginliginda sik görülen rahatsiz edici bulgulardan olan bas agrisi, kas ve eklem agrisi ve atesin giderilmesinde aspirin ve parasetamol gibi agri kesici-ates düsürücü ilaçlarin kullanilabilecegini açikliyor. Ayni zamanda uzmanlar antibiyotiklerin soguk alginligina etkisinin olmadigini, ancak soguk alginligina eklenen bakteriyel enfeksiyonlarin varliginda kullanilmasi gerektigini belirtiyor.

Soguk alginligindan korunmak için dikkat edilmesi gereken diger noktalar ise vücudun bagisiklik sistemini güçlendirmek için düzenli egzersiz yapilmasi, bol vitaminli beslenme, yeterli miktarda sivi alinmasi, virüsün ilk temas noktasi olan agiz ve burun boslugunun nemli tutulmasi ve ellerin sik sik sabunla yikanmasi olarak öne çikiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası