Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Soguk alginligi: Nelere dikkat etmeli?

Mevsim degisiklikleri ve buna paralel ani sicaklik degisiklikleri soguk alginligi ve nezle sikayetlerini de beraberinde getiriyor. Soguk alginligi, üst solunum yollarinda virüslerin neden oldugu bulasici bir hastalik olarak tanimlaniyor. Soguk alginligindan burun, bogaz, kulaklar, nefes borusu, ses telleri ve akcigerler etkilenebiliyor. En çok okul çagi çocuklarinda görülen soguk alginliginin sikligi yasla birlikte azaliyor. Soguk alginligi insanlarda virüslerin sebep oldugu en sik rastlanan hastalik olarak da biliniyor.

Soguk alginligina sebep olan virüsler yaygin ve sayilari 200’den fazla. Kisilerin direnci düstügü zaman veya çok yogun ve bulasici virüslere maruz kalindiginda enfeksiyon ortaya çikiyor. Üsümek vücut direncini düsürdügü için soguk alginligina zemin hazirlayabiliyor.

KBB Uzmani Op. Dr. Ömer Cenker Ilicali, virüsün vücuda girmesi ile soguk alginligi bulgularinin baslamasi arasinda üç gün kadar süren bir kuluçka dönemi oldugunu ve ilk belirtilerin genellikle halk arasinda “kiriklik” olarak adlandirilan bu dönemde ortaya çiktigini belirtiyor. Op. Dr. Ilicali; “Soguk alginliginin ilk belirtileri olan bogazda yanma hissi, burun akintisi ve hapsirik bu süreçte ortaya çikiyor. Baslangiçta su gibi olan burun akintisi, bir süre sonra sari-yesil renkli ve koyu hale geliyor. Çocuklarda bogaz agrisi, öksürük, bas agrisi, ates, halsizlik, kas agrilari ve istahsizlik da görülebiliyor” diyor. Op. Dr. Ilicali, bu dönemde vücudun savunma mücadelesinin desteklenmesi, bedenin korunmasi ve bagisiklik sisteminin güçlendirilmesinin oldukça önemli oldugunu belirtiyor.

KBB Uzmani Op. Dr. Ömer Cenker Ilicali, soguk alginliginda vücut direncini artirmak için C vitamini takviyesinin kendini kanitlamis bir destek tedavisi olarak kabul edildigini belirterek, soguk alginliginda sik görülen rahatsiz edici bulgulardan olan bas agrisi, kas ve eklem agrisi ve atesin giderilmesinde aspirin ve parasetamol gibi agri kesici-ates düsürücü ilaçlarin kullanilabilecegini açikliyor. Ayni zamanda uzmanlar antibiyotiklerin soguk alginligina etkisinin olmadigini, ancak soguk alginligina eklenen bakteriyel enfeksiyonlarin varliginda kullanilmasi gerektigini belirtiyor.

Soguk alginligindan korunmak için dikkat edilmesi gereken diger noktalar ise vücudun bagisiklik sistemini güçlendirmek için düzenli egzersiz yapilmasi, bol vitaminli beslenme, yeterli miktarda sivi alinmasi, virüsün ilk temas noktasi olan agiz ve burun boslugunun nemli tutulmasi ve ellerin sik sik sabunla yikanmasi olarak öne çikiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası