Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tibbi hatalar masaya yatiriliyor...

2. ULUSLARARASI HASTA GÜVENLIGI KONGRESI BASLADI

Hasta Güvenligi Dernegi tarafindan Dünya Saglik Örgütü Hasta Güvenligi Birimi’nin destegiyle düzenlenen ve alaninda “Dünyanin en genis katilimli kongresi” olma niteligini tasiyan 2. Uluslararasi Hasta Güvenligi Kongresi Antalya’da basladi. Sistem kaynakli önlenebilir tibbi hatalarin azaltilmasina yönelik tüm dünyada yürütülen son çalismalarin paylasilacagi kongrede, 65 ülkeden 70 konusmaci ve Bin’e yakin katilimci yer aliyor. “Hasta Güvenligi için Küresel Bilgi Paylasimi” temasiyla düzenlenen kongre 29 Mart tarihine kadar devam edecek.

Kongre’nin Açis Konusmasi’ni yapan Hasta Güvenligi Dernegi Yönetim Kurulu Baskani Dr. Mustafa Bulun, “Önce Zarar Verme” ilkesinin saglik hizmet sunumunun ilk ve en önemli ilkelerinden biri olmasina karsin tibbi hatalarin boyutunun her geçen gün arttigina dikkat çekerek, “Saglik hizmetlerinde kalitenin temel belirleyicilerinin hasta güvenligi ve kanita dayali hizmet sunabilmek oldugu görüsü tüm dünyada kabul edilmektedir. Birçok ülkede bu konuda önemli çalismalar yapilmaktadir. Dernegimiz, bu gerçekle bu yilki ana konuyu “Hasta Güvenligi için Küresel Bilgi Paylasimi” olarak belirlemistir” dedi.

Bulun, bu kongrede hedeflerinin hasta güvenligi alaninda en üst düzey bilgiye sahip olan organizasyon ve kisiler ile bu bilgiye ihtiyaci oldugu halde kaynaklari yetersiz oldugu için, bilgiye ulasamayanlari bir araya getirerek, küresel düzeyde bilgi ve tecrübe paylasiminin saglanmasi oldugunu belirtti.

Kisi degil, sistem öldürüyor

Tibbi hatalarin yüzde 98’inin kisiden degil, sistemeden kaynaklanan önlenebilir hatalar oldugunu vurgulayan Bulun, söyle konustu:

“Hasta güvenliginde insan degil, sistem öldürüyor. Tibbi hatalar ölüm nedenleri arasinda ilk beste bulunuyor. Hatalarin yüzde 48’ini cerrahi hatalar yüzde 20’sini ilaç hatalari olusturuyor.

ABD’de hastaneye yatislarin yüzde 3.4’ü istenmeyen hatayla sonuçlaniyor. Ingiltere’de yatan hastalarda yüzde 11, Avusturalya’da ise yüzde 16.7 oraninda tibbi hata görülüyor.”

2. Uluslararasi Hasta Güvenligi Kongresi Genel Sekreteri Dr. Rabia Kahveci de konusmasinda, 2. Hasta Güvenligi Kongresi’nin Bati Avrupa’dan Kuzey Amerika’ya, Asya’dan Afrika’ya 70’e yakin ülkeden Bin’e yakin katilimciya ev sahipligi yaptigini söyledi. Kahveci, Hasta Güvenligi’nin, yalnizca bir meslek grubuyla ve tek basina kurumlarla sinirli olmadigina dikkat çekerek, “Hasta Güvenligi, saglik sistemi aktör ve paydaslarinin tamaminin, ortak akil ve ortaklasa yaklasimla çözebilecegi, insan davranislarinin ve kültürünün agir bastigi, ortak bir dil etrafinda bilgi paylasimindan baska çözüm yolu bulunmayan zorlu ve önemli bir alandir” dedi.

Rakamlarla Dünyada Hasta Güvenligi

Yapilan uluslararasi çalismalarda tibbi hatalarin yüzde 98’i kisiden degil, sistemden kaynaklanan önlenebilir hatalar oldugu görülüyor. ABD’de 2005 yilinda yapilan bir çalismaya göre her yil 225 bin kisi tibbi hatalardan dolayi ölüyor. Tibbi hatalar, siralamada 3. Ölüm nedeni arasinda yer aliyor. ABD’de tibbi hatalarin toplam maliyeti yillik 30 milyar dolar. Ingiltere’de ise her yil 850 bin kisi tibbi hatalardan dolayi magdur oluyor.

2. Uluslararasi Hasta Güvenligi Kongresi Hakkinda

2. Uluslararasi Hasta Güvenligi Kongresi, dünyanin önde gelen saglik kuruluslarindan WAPS, JCI, GS1, AvMA, HTAi, p4ps, IHF, NASS, IRAHTA, IFIC, IAPO, ISQua, EHTEl, IHTSDO, Ukrayna ve Polonya Hasta Güvenligi Dernekleri, Türk Kizilayi, Kanita Dayali Tip Dernegi, Türk Inovasyon Dernegi, Türk Havacilik Tibbi Dernegi ve Tip Hukuku Dernegi, Adli Bilimciler Dernegi, Türk Yogun Bakim Dernegi, Türk Iç hastaliklari Uzmanlik Dernegi, Saglik Kalite Dernegi ve Türkiye Kan Merkezleri ve Transfüzyon Dernegi gibi çok sayida uluslararasi ve ulusal kurulus tarafindan destekleniyor.

Kongreye, aralarinda Andrew Dillon (NICE Baskani), Mary Herald (JCI Baskani), Michel van der Hijden (GS1, Saglik Hizmetleri Baskani), Helen Hughes (WHO, Hasta Güvenligi Londra Ofisi Baskani), Laura Sampietro-Colom, HTAi Baskan Yardimcisi), Ibrahim A. Al-Abdulhadi (IHF Baskani) gibi alaninda dünyanin sayili ororitelerinin de bulundugu 100’den fazla uluslararasi konusmaci katiliyor.

Kongrede ele alinacak olan temel basliklar;

Hasta güvenligi ve ekip çalismasi
Hasta güvenligi ve kanita dayali tip
Kalite gelistirme teknikleri, kalite ölçüm ve degerlendirmesi
Olusmus hata ve hata ihtimallerinin raporlanmasi
Dünyanin farkli yerlerindeki hasta güvenligi organizasyonlari
Hasta güvenligi kampanyalari ve ülke örnekleri
Hasta güvenliginde medyanin rolü
Hasta güvenligine tüketici katkisi (Hasta güvenligi ve Hastalar)
Tibbi hatanin ifadesi ve özrün rolü
Hasta güvenliginde arastirmanin rolü hasta güvenligi’nde sistem ve alt yapi güçlükleri
Bilgi teknolojisi ve Inovasyon
Ilaç ve Tibbi cihaz güvenligi
Kan güvenligi

CEO Forum

Hasta güvenliginde en önemli konulardan biri olan liderlikle ilgili bir forum gerçeklestirilecek. Saglik kuruluslarinin üst düzey yöneticileri ile saglik hizmetlerinin ülke ve bölge yöneticilerinin katilacagi CEO Forum’un, Hasta güvenligi alaninda yöneticilerin neler yapabilecegi konusunda etkilesimli bir toplanti olmasi bekleniyor.

Hasta Güvenligi Dernegi Hakkinda

Ölüm nedenleri arasinda üçüncü sirada yer alan tibbi hatalarin önlenmesi konusunda çalismalar yapmak amaciyla 2006 yilinda kurulan Hasta Güvenligi Dernegi, “Önce Zarar Verme” sloganiyla hareket etmektedir. Dernek, Türkiye’de Hasta Güvenligi konusu odakli çalisan ilk ve tek organizasyondur. Çesitli uluslararasi toplantilarda ülkemizi hasta güvenligi alaninda temsil eden dernek, 1. Uluslararasi Hasta Güvenligi Kongresi’ni 26-30 Mart 2007 tarihinde gerçeklestirmistir. Türkiye’de hasta güvenligi alaninda dönüm noktasi olan 1. Uluslararasi Hasta Güvenligi Kongresi’nde 500’den fazla ulusal, 30’dan fazla uluslararasi katilimci biraraya gelmistir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası