Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜZELLIGINIZ IÇIN ÇIG YIYIN VE BOL SU TÜKETIN

Cilt esnekligi için C vitamini, saç beyazlamasina karsi çinko, saglikli tirnaklar ve parlak saçlara sahip olmak için salatalik ve domateste bulunan silika… Cilt güzelliginizin anahtari saglikli beslenmek.

Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ayfer Aydin cildinize, saçlariniza, tirnaklariniza ve gözlerinize canlilik katabilmenin için önerileri siraladi.

Dis görüntümüz iç sagligimizin aynasidir ve yedigimiz gidalar da dis görünüsümüzü önemli ölçüde etkiler. Cildimiz yalnizca vücudumuzu kaplamaz ayni zamanda vücudumuzun önemli ve en büyük parçasidir; yediklerimizden dogrudan etkilenir. Yiyip içtigimiz hersey, meyveler ve sebzeler cilt sagligimiz için büyük önem tasir. Islenmis ve katki maddeleri içeren hazir gidalar, tütsülenmis etler, dondurucuda bekletilmis hazir yiyecekler son derece sagliksizdir.

Su, cildiniz için hayattir

Cildimiz önemli bir toksin atma yoludur. Vücudumuz yabanci maddelerle, zararli atiklarla doldugunda diger bosaltim kanallari zorlanir ve vücudumuz bu atiklari cildimiz yoluyla, ter ile disari atmaya çalisir. Bu durum da ciltte çesitli hastaliklarin bas göstermesine neden olabilir. Yasla birlikte deri giderek nem oranini ve esnekligini kaybeder. Bunu çok ucuz ve çok saglikli bir sekilde çözecek tek sey bol su içmektir. Bol su içmekle derinin hem nem orani artar hem de su yolu ile çok sayida toksin atilarak cildimiz parlak, diri ve genç kalir.

Günde an az iki litre su içerek hücreleri temizlemek, dolgunlastirmak ve kirisikliklari azaltmak mümkündür. Kahve, çay ve meyve suyu gibi farkli sivi gidalar tüketmek cildin su ihtiyacini karsilamaz. Alkol almayin, kahve ve soda içmeyin çünkü bunlar idrar söktürücüdür ve su kaybina neden olurlar.

Taze bir cilt için taze meyve sebze

Canli ve isiltili görünümlü bir cilt için bol miktarda çig meyve, sebze ve bunlarin sularini tüketmek gerekir. Çünkü bu besinler pisirildiklerinde zarar görür ve faydali özelliklerini kaybeder. Bu besinlerin içerdigi yüksek miktarda sivi da vücuda alinan suyu destekler. Çig sebze ve meyvelerin agirlikli oldugu bir beslenme düzeni; cildi korur, yeniler, esnekligini saglar ve saglikli bir isilti verir. Kabuklu çig yemisler ve tohumlari tüketmek de son derece faydalidir. Unutmamak gerekir ki; bunlar isiya duyarlidir ve pisirildiklerinde hücrelere fayda saglayacak pek çok özelliklerini kaybederler.

Cilt sagligini korumak için;

C Vitamini: Kolajen yapi için gereklidir, cilt esnekligini saglar. Narenciyelerde, kivi, orman meyveleri ve maydanozda bulunur.

Çinko: Kolajen yapi için çok önemlidir ve saçin beyazlamasini engeller. Kabak çekirdegi ve zencefil kökünde bulunur.

Sülfür: Bütün baglayici dokularin insa edilmesine yardimci olur. Lahana, brokoli, sarimsak ve sogan en zengin kaynaklaridir.

Silika: Cilt esnekliginin korunmasini saglar, kemikleri güçlendirir, saglikli tirnaklar ve parlak saçlarin olusmasini saglar. Salatalik, domates, dolmalik biber ve yulafta bulunur.

Magnezyum: Hücre zarlarindaki su pompalamayi kontrol eder, bu da atiklarin temizlenmesini saglar, asiri tuz ve diger toksinlerin neden oldugu fazla su tutulmasinin önüne geçerek hücreyi rahatlatir. Yesil yaprakli sebzeler en iyi kaynaklaridir.

Beta karoten: Günes yanigina karsi korur. Havuç ve yesil yaprakli sebzeler önemli beta karoten kaynaklaridir.

E Vitamini: Çözülebilir antioksidan bir yagdir, hücre zarlarinin korunmasina yardimci olur. Zeytin, avokado, kabuklu yemisler, tohumlar ve tabii ki yesil sebzelerde bulunur.

Temel yag asitleri: Bütün hücre duvarlarinin önemli bir bileskenidir. Cildin elastikiyetinin korunmasinda anahtardir. Cildin dogal yaglarini dengeler ve canli bir görüntü saglar.

Zayif beslenme aliskanliklarinizi degistirerek saglikli gidalar tüketin, cildinizdeki, saçlarinizdaki ve tirnaklarinizdaki degisimi izleyin. Güzelliginiz için yiyin, hem kendinizi daha iyi hissedin hem de daha güzel görünün.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası