Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda bahar hastaliklarina dikkat

VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü Dr. Ayla Kamburoglu Yüksel, bahar aylarin yaklasmasiya birlikte artan üst solunum yolu hastaliklardan çoçuklarinizin korunmasi için yapilmasi gerekenlere dikkat çekiyor.

Bahar aylarinin gelmesi ile birlikte isi ve nem degisiklikleri söz konusu olur. Bu dönemde en sik çesitli virüslerin neden oldugu üst solunum yolu enfeksiyonlari görülmektedir. Rhinovirüs, RSV, Influenza ve Adenovirüsler rastlanilan etkenlerden bazilaridir. Bu virüsler genellikle burun akintisi, hapsirik, öksürük, halsizlik, hafif ates seklinde belirtilerle seyreden üst solunum yolu enfeksiyonlarina neden olurlar. Psödokrup (yalanci difteri) diye adlandirilan klinik tabloya yol açarak, ses kisikligi, kuru ve boguk tarzda öksürüklere neden olabilen Parainfluenza tiplerine de rastlanabilir. Allerjik hastaliklarin bir kismi (saman nezlesi gibi) bahar aylarinda artis gösterbilir.

Çocuklari, belirtilen üst solunum yolu enfeksiyonlarindan korumak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, hasta kisilerle temasin önlenmesidir. Bu amaçla kapali ve kalabalik ortamlara girilmekten kaçinilmalidir. Okul içinde bulasmayi en aza indirmek veya önlemek amaciyla hasta çocugun okula gönderilmemesinde büyük yarar vardir. Bir çocukta bulasici bir hastalik tespit edildiginde okulun haberdar edilmesi gereklidir. Böyle bir durumda, varsa okul doktorunun veya hemsiresinin önerileri alinmalidir. Siniflarin düzenli havalandirilmasi, çocuklarin ortak kullanim alanlarinda hijyen kosullarina dikkat edilmesi önemlidir. Tüm hastaliklardan korunmada el yikamanin çok önemli rolü vardir. Dogru el yikama bulasici hastaliklarin yayginlasmasini önemli ölçüde azaltir.

Hastalik ortaya çiktiginda çocuk doktorunun görüsleri alinmalidir. Klinik tablonun farkliligina göre önerilen tedavi de farkli olacaktir. Üst solunum yolunun virüs etkenli enfeksiyonlarinda semptomatik tedavi yeterli olmaktadir. Atesin düsürülmesi, tikali burun yollarinin açik tutulmasi, sivi aliminin arttirilmasi önerilmektedir.

Baharla gelen hastaliklardan korunmada önerilen bir medikal tedavi bulunmamaktadir. Ancak, allerjik hastaliklarin orataya çikmasini önleyen veya allerjiye bagli yakinmalarin siddetini azaltabilen koruyucu ilaçlar doktor kontrolünde kullanilabilir. Grip asilari, uygun mevsimde, uygun görülen çocuklara, doktor kontrolünde yapilabilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Dr. Ayla Kamburoglu Yüksel
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası