Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda bahar hastaliklarina dikkat

VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü Dr. Ayla Kamburoglu Yüksel, bahar aylarin yaklasmasiya birlikte artan üst solunum yolu hastaliklardan çoçuklarinizin korunmasi için yapilmasi gerekenlere dikkat çekiyor.

Bahar aylarinin gelmesi ile birlikte isi ve nem degisiklikleri söz konusu olur. Bu dönemde en sik çesitli virüslerin neden oldugu üst solunum yolu enfeksiyonlari görülmektedir. Rhinovirüs, RSV, Influenza ve Adenovirüsler rastlanilan etkenlerden bazilaridir. Bu virüsler genellikle burun akintisi, hapsirik, öksürük, halsizlik, hafif ates seklinde belirtilerle seyreden üst solunum yolu enfeksiyonlarina neden olurlar. Psödokrup (yalanci difteri) diye adlandirilan klinik tabloya yol açarak, ses kisikligi, kuru ve boguk tarzda öksürüklere neden olabilen Parainfluenza tiplerine de rastlanabilir. Allerjik hastaliklarin bir kismi (saman nezlesi gibi) bahar aylarinda artis gösterbilir.

Çocuklari, belirtilen üst solunum yolu enfeksiyonlarindan korumak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, hasta kisilerle temasin önlenmesidir. Bu amaçla kapali ve kalabalik ortamlara girilmekten kaçinilmalidir. Okul içinde bulasmayi en aza indirmek veya önlemek amaciyla hasta çocugun okula gönderilmemesinde büyük yarar vardir. Bir çocukta bulasici bir hastalik tespit edildiginde okulun haberdar edilmesi gereklidir. Böyle bir durumda, varsa okul doktorunun veya hemsiresinin önerileri alinmalidir. Siniflarin düzenli havalandirilmasi, çocuklarin ortak kullanim alanlarinda hijyen kosullarina dikkat edilmesi önemlidir. Tüm hastaliklardan korunmada el yikamanin çok önemli rolü vardir. Dogru el yikama bulasici hastaliklarin yayginlasmasini önemli ölçüde azaltir.

Hastalik ortaya çiktiginda çocuk doktorunun görüsleri alinmalidir. Klinik tablonun farkliligina göre önerilen tedavi de farkli olacaktir. Üst solunum yolunun virüs etkenli enfeksiyonlarinda semptomatik tedavi yeterli olmaktadir. Atesin düsürülmesi, tikali burun yollarinin açik tutulmasi, sivi aliminin arttirilmasi önerilmektedir.

Baharla gelen hastaliklardan korunmada önerilen bir medikal tedavi bulunmamaktadir. Ancak, allerjik hastaliklarin orataya çikmasini önleyen veya allerjiye bagli yakinmalarin siddetini azaltabilen koruyucu ilaçlar doktor kontrolünde kullanilabilir. Grip asilari, uygun mevsimde, uygun görülen çocuklara, doktor kontrolünde yapilabilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Dr. Ayla Kamburoglu Yüksel
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası