Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Cildinizde iyilesmeyen yaralar hastalik habercisi olabilir

Suadiye Memorial Tip Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Vildan Sengöz, “Ciltteki yaralarin hastaliklarla iliskisi” hakkinda bilgi verdi.

6 haftayi geçen yaralara dikkat!

Cildin bütünlügünün bir hastalik nedeniyle veya herhangi bir dis etkenden darbe almasi, bozulmasi sonucunda yara olusur. Yara iyilesmesi belli bir dogal süreci izleyip, yaklasik 1 haftada tamamlanir. Bazi durumlarda; yaralarin geç iyilesmesi, kapanmamasi ve kendiliginden ortaya çikmasi, çesitli hastaliklarin isareti olabilir. Özellikle 6 haftayi tamamladigi halde yara kapanmazsa; kabuklanma, kasinti veya akintiyla kendini belli eden deri degisiklikleri varsa, mutlaka dermatologa basvurmak gerekir.

Bir yaranin nasil ortaya çiktigi, yeri, ne zamandir devam ettigi, agri varligi, kanamanin olmasi önemli kriterlerdir.

Bazi bulasici hastaliklar, cilt kanserleri, cildin damarsal yapisinin bozulmasina neden olan iç organ hastaliklari, sistemik hastaliklar, uzun süre devam eden allerjik durumlar, günes hassasiyetine bagli bazi hastaliklar, iyilesmeyen yaralarla kendini gösterebilir.

Cilt kanseri öldürücü sonuçlar dogruyor

Saçli deri, yüz, dekolte bölgesi, eller gibi özellikle günese maruz kalan yerlerde, açik tenli kisilerde olusan yaralar, vücutta alacali renkli, kirmizi kabuklu alanlar, cilt kanserinin isareti olabilir. Düzensiz, sinirli, arada kanayan ve kapanmayan yaralarda öncelikle cilt doktoruna basvurmak gerekir. Özellikle kenarlari kabarik ve ortasi çukurlanma seklinde, krater gibi görülen yaralar risklidir.

Haftada bir, tüm vücudunuzu aynada kontrol edin

Vücudun kapali bölgelerinden veya benlerin üzerinden baslayan renk ve sekil degisikligi gösteren yaralar “Melanom” ismi verilen tehlikeli ve öldürü cilt hastaliginin isareti olabilir. Bu nedenle mutlaka cilt doktoruna görünmeyi gerektirir. Dermoskopik, gerekirse patolojik incelemeyle tani koyulur. Cilt kanserlerinin baslangiç evresinde yakalanmasi, yasam süresi ve tedavinin seyri açisindan çok önemlidir. Haftada bir, tüm vücudun tepeden tirnaga aynayla degerlendirilmesi; yeni çiktigi veya büyüdügü, renginin koyulastigi fark edilen benlerin, kabuklu, kanamali iyilesmeyen yaralarin mutlaka cilt doktoruna gösterilmesi gerekir.

Erken tani tedaviyi kolaylastiriyor

Agizda ve genital organlarda çikan agrisiz yaralar “sifilis” ve AIDS basta olmak üzere cinsel yolla bulasan hastaliklarin belirtisi olabilir. Bazen hafif ates, yorgunluk gibi bulgularin ayakta atlatilmasindan sonra; beyaz renkte, zimbayla delinmis gibi görünen, keskin sinirli yaralar olusabilir. Bu yaralarin fark edilmesi durumunda, enfeksiyon kökenli veya Behçet hastaligi gibi bag dokusu kökenli hastaliklardan kaynaklanip kaynaklanmadiginin ayirt edilmesi gerekir. Bu amaçla; bazi kan tetkiklerine bakilmasi, yara yerinden kültür alinmasi uygundur. Iyilesmeyen yarali alandan etrafa saçilan mikrobik etkenler, hastaligin baska insanlara geçmesine neden olabilir. Behçet hastaligi gibi bag dokusu hastaliklarinin tanisinin erken dönemde yakalanmasi, hastaligin ilerlemesini ve iç organlarin tutulmasini önlemek açisindan önemlidir.

Es, dost tavsiyesi ile ilaç kullanmayin, mutlaka bir cilt uzmanina basvurun

Herpes virüsü basta olmak üzere diger virüsler, mantar ve bakteriler; cildin direncini kirip, sik tekrarlayan, agiz çevresini ve genital bölgeyi tutan yaralara veya kil dibi iltihabi seklinde olusumlara neden olabilirler. Mikrobik etkenler çogu zaman birebir yarayi olusturabilir veya var olan yaranin kapanmasini engeller. Etrafi kirmizi kabarciklanmalar, çogu zaman agrili sivilcelenmeler gibi kendini belli eden alanlar varsa; herhangi bir krem sürmeden, ilaç kullanmadan cilt doktoruna görünmek gerekir. Sivilce gibi görünen veya kabarcik yapan yerlerden mikroskobik inceleme örnekleri veya kültür yapmak gerekir.

Seker hastaligi da yara olusumuna zemin hazirliyor

Seker hastaligi, pek çok yönden organlarimizi olumsuz yönde etkilerken cildimizde yaralarla kendini gösterebilir. Hastalik, damar yapisina zarar vermesi nedeniyle yara olusmasini kolaylastirir. Seker hastalarinda bakteri ve mantarlar daha kolay enfeksiyon olusturduklari için yara iyilesmesi de gecikir. Özellikle ayaklarda; iyilesmeyen ve 3 haftadan fazla bir süre kapanmayan yaralar varsa seker hastaligi akla getirilmeli ve hekime basvurulmalidir.

Derinin beslenmesini ve toksik maddelerden temizlenmesini saglayan, saglikli kan dolasimidir. Damarlarin tikali olmasi, damar sertligi, varislerin varligi, bacaklar basta olmak üzere tüm vücutta yaralar yapabilir. Sigara içilmesine bagli olarak ortaya çikan damarsal hastaliklar da ciltte yaralarla kendini gösterebilir.

Cildiniz için saglikli beslenin

Saglikli ve dengeli beslenme, yaralarimizin iyilesmesi için çok önemlidir. Çinko, selenyum, B vitaminleri basta olmak üzere antioksidan desteginin alinmasi, yara kapanmasini ve cildin kendini tamir etme sürecini hizlandirir. Özellikle bebekler ve çocuklarda; agiz çevresinde ve bez bölgesindeki iyilesmeyen yaralar, çinko eksikliginden kaynaklanabilir. Süpheli durumlarda kanda çinko düzeyi bakilabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası