Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GEBELIK DÖNEMINDE “FOLIK ASIT” IÇIN TAM TAHILLI EKMEK

Memorial Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü Koordinatörü Op. Dr. Cihangir Yilanlioglu, “Gebelik döneminde vücudun folik asit ihtiyaci” hakkinda bilgi verdi.

“Gebe kalmaya karar verdikten sonra ve gebeligin 12. haftasina kadar alinmasi tavsiye edilen folik asit, B vitaminleri grubundadir.”

Folik asit neden önemli?

Gebelik süresince folik asit alimi, dogan bebeklerde merkezi sinir sistemi anomalilerini önemli ölçüde azaltmaktadir. En çok rastlanan sipina bifida (omurganin açik kalmasi), ensefalosel (beynin kafatasi kemiginin disina çikmasi) ve anansefali (beynin gelismesi) gibi hastaliklarin görülme olasiligini % 70 azalttigi bilinmektedir. Bunun disinda, diger vitaminlerin de uygun dozda alinmasiyla kalp ve böbrek hastaliklari kismen önlenebilmektedir.

Günümüzde çiftler daha bilinçli oldugu için gebelik karari aldiklari andan itibaren kadin hastaliklari ve dogum hekimine basvururlar. En dogrusu da budur…. Çünkü bebegin merkezi sinir sistemi, henüz anne adayi gebeliginin farkinda olmadan gelismeye baslar. Folik asit düzeyi yeterli degilse sinir borusu boyunca doku kaynasmasi tam gerçeklesmeyebilir, bu da omuriligin açikta kalmasina ve “açik omurga” diye bilinen durumun ortaya çikmasina neden olur. Ayrica folik asit düzeyi yetersizligi merkezi sinir sistemi hastaliklarina, bu da bebeklerin dogumdan sonra gelismeden ölmesine neden olabilir.

Dogal folik asit kaynaklari

Ispanak, semizotu, brokoli gibi koyu yesil yaprakli sebzeler, özellikle turunçgiller gibi kimi meyveler, kuru fasulye, nohut gibi baklagiller, bugday özü, mayali yiyecekler, yumurta sarisi dogal folik asit kaynaklaridir.

Folik asit içeren sebzeler yenirken, buharda hafifçe pisirilmeli ya da çig yenmelidirler.

Tam tahilli ekmek de dogal folik asit kaynagi

Ekmek, pirinç, makarna ve “cereal” denen kahvaltilik tahillar da folik asitçe zengin ürünler arasindadir. Günümüzde marketlerde bulunan bazi hazir besin maddeleri de folik asit açisindan zenginlestirilmistir. Ancak bunlarin hiç biri gebelik sirasinda yeterli olmayabilir. Bu yüzden kadin dogum uzmanlari, gebelere, folik asit preparati kullanmalarini önerirler.

Bazi gebelere, hekimleri tarafindan tavsiye edilen multivitamin preparatlarinda da folik asit bulunabilmektedir. Bu durumda, ek folik asit destegi almaya gerek kalmaz.

Folik asit takviyesine ne zaman baslanmali?

Bebek gelisimi sirasinda folik asit takviyesi kullanmak bebegin normal gelisim sansini artirir. Folik asite en az 0,4 miligramlik tabletler halinde, gebe kalma kararindan yaklasik 3 ay önce baslanmali ve gebeligin ilk 12 haftasi boyunca sürdürülmelidir. Önceden, folik asit eksikligi nedeniyle merkezi sinir sistemi hasarli bebek dogumu yapildiysa, bu durumda hekimin tavsiyesi ile 0,4 miligramin üstüne çikilabilir.

0,4 mg Folik Asit → Spina Bifida’yi % 40 oraninda azaltir.

4 mg Folik Asit → Spina Bifida’yi % 70 oraninda azaltir. (Folik Asit miktarini artirmak için hekime danismak daha uygundur)

0,8 mg’lik multivitaminler de Spina Bifida’nin azaltilmasinda etkilidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası