Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Disarida düsük kalorili beslenme sanati

“Is yogunlugundan evde yemek hazirlamaya vakit bulamiyor ve her gün disarida mi yiyorsunuz? VKV Amerikan Hastanesi’nden Uzm. Diyetisyen Tugçe Aytulu, hem disarida yemek yiyip hem de zayif kalabilmenin püf noktalarini anlatiyor…”

Günlük ve sosyal yasam özellikle büyük sehirlerde yasayanlarin beslenme aliskanliklarinin degismesinde önemli rol oynar. Beslenme uzmanlarina danisanlarin çogu, yogun is hayatiyla beraber disarida yenen is yemeklerinden veya evde yemek yapmaya vakti olmayanlar aksamlari sürekli disaridan yemek söylemekten yakinir. Bu durum özellikle zayiflamak isteyenler için zaman zaman kabusa dönüsür. Yemekte geçen sürenin uzunlugu, misafirperverlikten gelen zorla yedirme aliskanliklari, alkol tüketiminin sinirlandirilamayisi disarida yemenin zorluklari arasinda yer aliyor.

Disarida düsük kalorili beslenmek için bazi ipuçlari;

Disarida yenecek bir yemek öncesinde - özellikle 2 saat kadar önce - ufak bir atistirma ögünü yiyin. Böylece yemege oturdugunuzda istahinizi daha kolay kontrol edebilirsiniz.

Çok çigneyin ve yavas yiyin.

Disarida yemek yerken az yagli gidalari tercih edin. Örnegin menüden domates çorbasi veya sebze çorbasi seçecekseniz kremasiz olanini tercih edin.

Mezeleri dikkatli seçin. Kizartmalar yerine zeytinyagli, sebzeli, yogurtlu mezeleri tercih edin.

Bazen yemegin kendisi kadar yanindaki garnitürler de kalori bombasi olabilir. Garnitür olarak kizarmis patatesler yerine patates salatasi, sogan halkalari yerine çig veya haslanmis sebzeler isteyin.

Makarnaniza kremali soslar yerine, domatesli soslar koydurun.

Salatalar düsük kalorili seçenekler gibi görünse de bazen soslari nedeniyle tuzak olabilirler. Bu nedenle soslari eklenmis salata yerine, sossuz salata isteyip sosu kendiniz görerek koymalisiniz. Sos olarak limon, sirke, nar eksisi, yogurt gibi lezzetlendiriciler rahatlikla tercih edilebilir.

Yagli et seçeneklerinden uzak durun ve seçtiginiz et ürünün porsiyon büyüklügünü daima sorun.

Besamel sos gibi unlu soslar yediginiz yemegin kalorisini artirir. Bu nedenle sossuz, firinda pismis, izgara yapilmis baliklar veya beyaz etler düsük kalori almak için daha iyi tercihlerdir.

Içecek olarak meyve sulari yerine ayran, soda gibi seçenekleri tercih edin.

Alkollü içecek tüketirken kadehinizi bitirmeden doldurulmasina izin vermeyin. Böylece ne miktarda içtiginizi gözlemleyin. Alkol içerigi düsük olan içkileri tercih edin. Kokteyl gibi seker içerigi olan içecekleri de tüketmeyin.

Zayiflama diyetlerinde tatli bulunmaz diye düsünmeyin. Sadece seçeceginiz tatli tercihini dogru yapin. Hafif bir yemek üzerine meyve agirlikli bir tatli, meyveli dondurma, sorbet veya kabak tatlisi gibi seçenekleri tercih edin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası