Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TAM GÜN ÇALISMA YASASIYLA ÖZELLIKLE ÜNIVERSITE HASTANELERI DAHA DA “HASTALANABILIR”

HEKIMLERIN KAMU KURULUSLARINDA TAM GÜN ÇALISMALARINI ÖNGÖREN DÜZENLEMEDE BIR DIZI ÖNEMLI YANLISLAR VARDIR VE BU SAGLIKTA BIR DÖNÜSÜM DEGIL “GERI” DÖNÜSÜM YASATACAKTIR.

Gündemde olan, hekimlerin tam gün çalismasini ön gören yasa tasarisi hakkinda Türk Iç Hastaliklari Uzmanlik Dernegi Baskani Prof. Dr. Hasan Yazici, 13 Mart Persembe günü Istanbul’da yapilan “Saglikta Dönüsümün Bir Parçasi Olarak Tam Gün Yasa Tasarisi: Görüs Ve Öneriler” baslikli toplantida ciddi açiklamalarda bulundu. Bu yasanin uygulanmaya baslamasi ile birlikte ciddi sorunlar yasanacagini söyleyen Prof. Yazici, yasanin kaçak çalismayi kurumsallastirabilecegini belirtti.

Daha önemli sorunlar göz önünde dururken, hekimlerin çalisma sistemini degistirerek saglik konusunda iyilestirmeye gitmenin iyilestirme saglamayacagina deginen Yazici, ülkenin ana saglik sorununun sagliga ayrilan bütçe azligi oldugunu vurguladi. Yazici, “Hekimlik saglik hizmetlerinin bir parçasidir. Sagligin korunmasinda hekimlik kadar, temiz hava, içme suyu, yeterli beslenme, uygun mesken, tasit kazalarini önlemek ve tip merkezlerine kolay ulasim saglamakta en basta devlete, ondan sonra da hekimlerden fazla, mühendislere, çevrecilere, yatirimci tüccara ve endüstriciye de is düser” diye konustu.

“Bütün bunlar yaninda saglik hizmetleri hiçbir zaman bir sermaye birikim amaci olmadigi gibi hiçbir zaman da kendi parasal kaynaklarini karsilayamaz” diyen Yazici, geçilmesi düsünülen uygulamada böyle ve de çok yanlis bir amaç güdüldügü endisesi oldugunu dile getirdi

BATILILASMA YOLUNDA YAPILAN YANLISLAR

Batililasma adina yapilan degisiklerde temel yanlislar olduguna dikkat çeken Yazici, batinin buralara nasil geldigini görmezden gelmeden yapilan uygulamalarin ciddi bir hata olduguna degindi. Yakin tarihte yasanilanlara deginen Prof. Dr. Yazici, “Özellikle otoriter rejimler, tarih boyunca ve popülizm ugruna degindigim saglik-tip ayrimini kasitli olarak göz ardi edip tüm saglik hizmetlerini hekimlerin üzerine yikmaya çalismislardir. En güzel örnek Mao rejiminin ünlü çiplak ayakli hekimleridir. 12 Eylül sonrasinin ‘EKG cihazina ne gerek var, doktor dedigin dinleme aletiyle de infarktüs tanisi koyar’ diyen saglik bakanlarini da unutmayalim. Uygar toplumlardaki tip hizmetlerine ulasabilmenin ülkemizde tip hizmetlerine ayrilan güncel parayla olanak disi bulundugu ve aradaki uçurumun da gittikçe açildigi dürüstçe söylenmelidir. Bir iltihapli romatizma veya Behçet hastasinin yillik tedavi bedeli arasinda Avrupa ülkeleri ile ülkemiz arasinda anlamli bir fark yoktur. Ancak bu bedel kisi basina düsen milli gelire oranlandiginda benzer hastaliklara yakalanmis büyük bir grup vatandasimizin neden ve nasil uygar ülkelere kosut bir tibbi tedavi göremedikleri ortaya çikar. Kamu hastanelerinde tam gün çalisip çalismamanin ise sagliga para kaynagi yaratilmasiyla bir iliskisi yoktur” dedi.

TAM GÜN ÇALISMA ARZU EDILEN BIR SISTEMDIR. ANCAK ÖZELLIKLE ÜNIVERSITE HASTANELERINDE DOGRU ISLEYEBILMESI IÇIN DAHA EVVEL BASKA TEMEL UYARLAMALARA GEREK VARDIR.

Tam gün çalismanin dogru olarak isleyebilmesi için ondan evvel baska temel uygulamalarin yapilmasi gerektigini savunan Yazici, “Onyillardir bir yandan salt kepini havaya atip üzerine satafatli giysiler giymekle üniversite olustugunu sanan görüsün ürünü, mesleki rekabetten umaci gibi kaçan, Bati’nin ürettigini, hem de göndermesiz, ögrencisine aktarmayi marifet sayan ögreticiler tam gün çalismis, yarim gün çalismis ne fark eder. Özetle tam gün çalisma, candan katiliyorum, arzu edilen bir çalisma sistemidir. Ancak, aynen demokrasi gibi, dogru isleyebilmesi için ondan evvel baska temel uyarlamalara gerek vardir.” diye konustu.

Yazici, “Bugünkü haliyle tam gün tasarisinda üniversite hastanelerinin “yan dallasmak”, “bilim üretmek”, ögretim elemani ve uzman yetistirmek islevlerine beklenenden çok az önem verilmektedir. Üniversite hastanelerinin rutin hasta bakimi yerleri olmadigi unutulmustur. Herhangi bir alanda bilgi üretmek sanildigi gibi bir lüks degil uygarligi yakalamanin olmazsa olmazidir. Tipta bilgi üretiminin yeri ise üniversite hastaneleridir.” dedi.

ÜNVANLARI DEGISTIRIN VE TÜM EGITIM HASTANELERINI ÜNIVERSITELERLE ILISKILENDIRIN

Dr. Yazici, çözüm için; sözlesmeli çalisma sistemi, akademik ünvanlarda yasal degisiklik ve akademik ünvanlarin çalisilan kurumlara göre degisiklik gösterebilmesinin yararli olacaginin altini çizdi. Prof. Dr. Yazici bu sistemi söyle anlatti: “Klinik dallarda “klinik” profesörlük (yard. doçent ve doçent); temel bilimlerde “temel bilim” profesörlügü (yard. doçent ve doçent) ünvanlari yaratilir. Bu ünvanlari olanlar üniversitelerde veya egitim kurumlarinda yari zaman çalisabilirler. Böyle “klinik” nitelikli ünvanlarin verilebilmesi tümüyle kisinin çalisacagi üniversiteye birakilir. Yari zaman ögretim üyeleri birkaç yillik sözlesmeyle çalisir, yönetici görevi alamazlar; kendilerine ancak sembolik bir ücret verilir. Kurumda zorunlu bulunma süreleri ve görevleri tümüyle esnektir ve dogrudan bagli olacaklari anabilim dali yöneticisiyle yapilacak anlasmayla saptanir. Böyle yari zaman elemanlardan, özellikle polikliniklerde hasta bakimi, ögrenci ve asistan egitimi yaninda arastirmada da yararlanilir. Özel hastalarini fakülte hastanesine yatirdiklarinda verdikleri hizmete göre, yine yönetimle yapacaklari anlasma kapsaminda, bir oran alirlar. Sözlesmeli tam zaman statüsünde olanlar kurum disi çalisamazlar. Gelirlerinin bir bölümü kurum tarafindan karsilanir. Onun birkaç kati kadar da kendileri kurum içi para kazanabilir. Ancak söz konusu kurum içi çalisma kesinlikle egitime ve/veya arastirmaya da katkida bulunacak biçimde uygulanir. Akademik profesörler ise kesin tam zaman çalisir. Bu en üst grup ögretim üyesinin –ki sayilari çok kisitli olur- görevleri ancak emeklilikle sona erer. Telif haklari disinda tüm gelirleri kurumca karsilanir.”

Böyle bir uygulamaya geçiste halen üniversite disinda kalan egtim hastanelerinin yeni düzenlemede üniversite hastanelerine baglanmasinin (affiliation) çok uygun olacagini belirten Prof. Yazici bu son degindiginin, bilimsel ve hizmette bir rekabet ortami yaratarak çok yararli olacaginin altini çizdi. Prof. Dr. Hasan Yazici sözlerini, “Çarpikligin temel nedeninin her kurumumuza egemen, o essiz ve tarihsel kolayciligimiz oldugunun göz ardi edilmemesi gerekir.” diyerek noktaladi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası