Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Temizlik hastasi misiniz?

Temizlik hastaligi sosyal hayatta büyük sorunlara yol açiyor

“VKV Amerikan Hastanesi Psikiyatri Bölümü uzmanlarindan Dr. Ismet Bora, temizlik hastaliginin bireyin günlük hayattaki iletisimini olumsuz yönde etkiledigini, hayatini büyük ölçüde zorlastirdigini, tedavi edilmedigi takdirde ise ciddi sorunlar olusturdugunu vurguluyor.”

Psikiyatrik bir hastalik olan temizlik hastaligi, kisiye sürekli rahatsizlik vererek gündelik hayatinin akisini büyük ölçüde etkiliyor. VKV Amerikan Hastanesi Psikiyatri Bölümü uzmanlarindan Dr. Ismet Bora, temizlik hastaliginin obsesif-kompulsif hastaliginin alt türü oldugunu belirterek, tedavi edilmedigi takdirde hastaligin kisiye ciddi rahatsizliklar verebileceginin altini çiziyor.

Temizlik hastaligi olan kisilerin kirli nesnelere dokunduklarinda ellerini yikama mecburiyeti hissettiklerini ve kirlenmis olma fikrinin çok kisisel oldugunu vurgulayan Dr. Ismet Bora, temizlik hastaligi konusunda sunlari dile getiriyor; “Kisi kafasina takilan temizleme ritüellerini tamamlamadan anksiyeteleri yatismaz ve rahatlamaz. Dolayisiyla elini yikama, evini, esyalarini temizleme zorunlulugu; tekrarlayan, çok zaman alan, sinir bozan, kisiyi yoran, hirpalayan ve kisinin birlikte yasadigi insanlarla iliskilerini de olumsuz yönde etkileyen sorunlar haline gelebilir.”

Dr. Ismet Bora, obsesif-kompulsif bozukluklari arasinda “temizlik”in yani sira;

Her seyi eksik ya da yanlis yapip yapmadigini kontrol etme,

Simetri ve düzene koyma,

Gereksiz esyalarini atmayip biriktirme,

Bir hata yapmis olma ve günah isleme düsünceleriyle sürekli ayni konulari sorup anlatma ve

Dua etme biçimlerinin de bulunduguna dikkat çekiyor.

Hastaligin, kadin ve erkeklerde esit siklikta rastlandigina ve toplumda % 2,5 oraninda görüldügüne deginen Dr. Ismet Bora, erkeklerin hastalikla 18 yasinda, kadinlarin ise ortalama olarak 22 yasinda karsilastiklarini söylüyor.

Hastaligin tedavi edilebildigini ifade eden Dr. Ismet Bora öncelikle anlamsiz, yersiz ve saçma gelen takintilar ile bunlara eslik eden davranislarinin agir bir ruhsal hastaliga yol açmayacaginin hastaya anlatilmasi gerektigini vurguluyor. Tedavide 2 yil sürebilecek yüksek dozlarda antidepresan kullanilmasi gerektigini belirten Dr. Ismet Bora ayrica davranisçi tedavilerin de uygulanmasini öngörüyor. Dr. Ismet Bora, “maruz birakma” (hastayi kirli oldugunu düsündügü bir nesne ile temas ettirme) ve “tepkiyi engelleme” (elini yikamayi önleme) olarak tanimlanabilecek bu davranisçi tedavilerin uygulanmasi ile hastanin asama asama kaygilarinin üstesinden gelebilecegine dikkat çekiyor.

VKV Amerikan Hastanesi
Psikiyatri Bölümü
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası