Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gönüllü Danismanlik ve Test Merkezleri

Gönüllü Danismanlik ve Test Merkezleri HIV/AIDS hakkinda bilinç yaratiyor, ücretsiz ve isim almadan bilgi ve danismanlik veriyor, HIV testi yapiyor...

HIV/AIDS Önleme ve Destek Programi kapsaminda ilk etapta Ankara, Istanbul, Izmir ve Trabzon’da 11 yerde kurulan Gönüllü Danismanlik ve Test Merkezleri (GDTM), halkin bu kronik hastalik konusunda bilinçlenmesi için çalisiyor. HIV/AIDS süphesi tasiyan herkes, bu merkezlerde ücretsiz ve isim vermeden bilgi ve danismanlik alabiliyor, ayni zamanda dilerse HIV testi yaptirabiliyor.

Danismanlik almak isteyen herkes, merkezlere ulasmak için GDTM Bilgi Hatti 444AIDS’e de basvurabiliyor.

Dünyada 1980’li yillarin basina kadar hakkinda çok az sey bilinen, ancak zamanla tüm toplumlari etkileyen kronik ve ilerleyici bir hastalik oldugu anlasilan HIV/AIDS, gün geçtikçe tehlikeli bir salgin haline geliyor. Dünyada her gün 7.000 kisinin HIV enfeksiyonunu aldigi tahmin edilirken, Türkiye’de bu virüsün yayilimi ve görülme sikligi düsük düzeylerde kaliyor. 1985 – Haziran 2007 tarihleri arasinda Saglik Bakanligi’na bildirimi yapilan HIV pozitif (+) vaka sayisi 2.711 kisi olarak biliniyor. Ancak, toplum bilinci yaratilmasi ve gerekli önlemlerin alinmasi, salginda hizli ve ani ilerlemeler kaydeden hastalik karsisinda, Türkiye için de kritik bir önem tasiyor.

T.C. Saglik Bakanligi ve Küresel Fon ile imzalanan anlasma çerçevesinde, hayata geçirilen “Türkiye HIV/AIDS Önleme ve Destek Programi” kapsaminda Ankara, Istanbul, Izmir ve Trabzon illerinde 11 yerde Gönüllü Danismanlik ve Test Merkezi kuruldu. Ilerleyen yillarda Türkiye geneline yayginlastirilmasi planlanan merkezler, HIV/AIDS süphesi tasiyan herkes için önemli bir basvuru noktasi olma özelligi tasiyor.

Türkiye’nin ilk HIV/AIDS reklam filmi ve GDTM Bilgi Hatti 444AIDS ilk kez Ankara’da tanitildi

Program kapsaminda uygulamaya geçirilen projeler arasinda, Türkiye’de bu alanda bir ilk olan HIV/AIDS reklam filmi ve GDTM Bilgi Hatti yer aliyor. Hazirlanan reklam filmi, süphesi olan herkesin dikkatini çekmeye çalisirken ayni zamanda bilinçlendirmeyi de amaçliyor. GDTM Bilgi Hatti / 0212 444 AIDS (2437) ise danismanlik hizmeti almak isteyen herkesin ulasabilecegi bir nokta haline geliyor.

Gönüllü Danismanlik ve Test Merkezleri neler yapiyor?

Basvuru sahiplerinin HIV/AIDS konusunda ücretsiz ve isim vermeden bilgi ve danismanlik alarak, HIV testi yaptirabildikleri GDTM’lerde, danismanlar, bireylere HIV/AIDS ile ilgili konularda bilgi verip, sorularini cevapliyor. Talep dogrultusunda hizli bir sekilde HIV testi de uygulanabiliyor. Test sonuçlarina göre gerekli yönlendirmeleri yapan uzmanlar, arzu eden kisilere koruyucu malzeme, brosür ve kitapçik gibi bilgilendirme materyalleri sunabiliyor. HIV pozitif (+) vakalarinda hastaligin ilerlemeden bulunmasini amaçlayan GDTM’lerde hassasiyet gösterilen en önemli nokta gizlilik prensibi. GDTM’lere basvuran veya test yaptiran kisilerin, isimlerini veya kimlik bilgilerini beyan etme zorunlulugu da bulunmuyor.

Merkezlerde hekim, psikolog, sosyal hizmet uzmani veya hemsireler danisman olarak hizmet veriyor. Danismanlik hizmetleri kapsaminda HIV/AIDS’in yani sira cinsel yolla bulasan diger enfeksiyonlara yönelik bilgilendirme ve yönlendirmeler de yapiliyor.

Danismanlik hizmeti; test öncesi danismanlik ve test sonrasi danismanlik olmak üzere iki sekilde yapiliyor:

Test öncesi danismanlik hizmeti: Bu hizmet kapsaminda HIV testinin yöntemi, ne zaman yapilmasi gerektigi, nerede yaptirilabilecegi, pozitif ve negatif test sonuçlarinin anlamlari, danisanlarin riskli davranislari, kisilerin test sonuçlarini ögrenmeleri ve olasi sonuçlar üzerinde konusma olanagi sunuluyor.

Test sonrasi danismanlik hizmeti: Test sonucunun pozitif olmasi durumunda bu sonucun birey üzerinde yaratabilecegi derin etki hesaba katilarak özel danismanlik hizmeti veriliyor ve tedavi merkezlerine yönlendirme yapiliyor.

Her HIV pozitif (+) AIDS degildir!

Bununla birlikte, GDTM’lerin de üzerinde durdugu, halk arasinda bilinçlendirme olusturmayi hedefledigi en önemli konulardan biri HIV pozitif (+)’in her zaman AIDS hastaligi anlamina gelmemesi. Dogru zamanda müdahale edildiginde, birey, dogru tedavi yöntemiyle yasamina devam edebiliyor, bireyin kaliteli yasam süresi uzatilabiliyor. Bu nedenle, süphesi olan bireylerin HIV pozitif (+) iken tespit edilmesi, gerekli danismanlik hizmetlerini almalari ve yönlendirme yapilmasi büyük bir önem tasiyor.

Ancak HIV virüsü, bulasmasinin ardindan uzun süre kendini gizleyerek, belirtisiz seyredebiliyor. Bu nedenle belirtiler ortaya çiktiginda, birey için geç olabiliyor. Hastaligin “damgalanma korkusu” ile yasattigi psikolojik baski ise diger bir etki olarak karsimiza çikiyor. Bu kosullar karsisinda, bireyler süphe içinde olsalar bile test için basvuru yapmaktan kaçinabiliyor ya da test sonucunu alip, dogrulama testi yapilmadan gözden kaybolmayi tercih ediyor.

HIV’in kendini gizleyen bir virüs türü oldugunun bilinmesi, virüsün bulasma ve korunma yollari hakkinda halkin bilinçlenmesi büyük önem tasiyor. Gönüllü Danismanlik ve Test Merkezleri, bu noktada büyük bir rol üstleniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası