Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gönüllü Danismanlik ve Test Merkezleri

Gönüllü Danismanlik ve Test Merkezleri HIV/AIDS hakkinda bilinç yaratiyor, ücretsiz ve isim almadan bilgi ve danismanlik veriyor, HIV testi yapiyor...

HIV/AIDS Önleme ve Destek Programi kapsaminda ilk etapta Ankara, Istanbul, Izmir ve Trabzon’da 11 yerde kurulan Gönüllü Danismanlik ve Test Merkezleri (GDTM), halkin bu kronik hastalik konusunda bilinçlenmesi için çalisiyor. HIV/AIDS süphesi tasiyan herkes, bu merkezlerde ücretsiz ve isim vermeden bilgi ve danismanlik alabiliyor, ayni zamanda dilerse HIV testi yaptirabiliyor.

Danismanlik almak isteyen herkes, merkezlere ulasmak için GDTM Bilgi Hatti 444AIDS’e de basvurabiliyor.

Dünyada 1980’li yillarin basina kadar hakkinda çok az sey bilinen, ancak zamanla tüm toplumlari etkileyen kronik ve ilerleyici bir hastalik oldugu anlasilan HIV/AIDS, gün geçtikçe tehlikeli bir salgin haline geliyor. Dünyada her gün 7.000 kisinin HIV enfeksiyonunu aldigi tahmin edilirken, Türkiye’de bu virüsün yayilimi ve görülme sikligi düsük düzeylerde kaliyor. 1985 – Haziran 2007 tarihleri arasinda Saglik Bakanligi’na bildirimi yapilan HIV pozitif (+) vaka sayisi 2.711 kisi olarak biliniyor. Ancak, toplum bilinci yaratilmasi ve gerekli önlemlerin alinmasi, salginda hizli ve ani ilerlemeler kaydeden hastalik karsisinda, Türkiye için de kritik bir önem tasiyor.

T.C. Saglik Bakanligi ve Küresel Fon ile imzalanan anlasma çerçevesinde, hayata geçirilen “Türkiye HIV/AIDS Önleme ve Destek Programi” kapsaminda Ankara, Istanbul, Izmir ve Trabzon illerinde 11 yerde Gönüllü Danismanlik ve Test Merkezi kuruldu. Ilerleyen yillarda Türkiye geneline yayginlastirilmasi planlanan merkezler, HIV/AIDS süphesi tasiyan herkes için önemli bir basvuru noktasi olma özelligi tasiyor.

Türkiye’nin ilk HIV/AIDS reklam filmi ve GDTM Bilgi Hatti 444AIDS ilk kez Ankara’da tanitildi

Program kapsaminda uygulamaya geçirilen projeler arasinda, Türkiye’de bu alanda bir ilk olan HIV/AIDS reklam filmi ve GDTM Bilgi Hatti yer aliyor. Hazirlanan reklam filmi, süphesi olan herkesin dikkatini çekmeye çalisirken ayni zamanda bilinçlendirmeyi de amaçliyor. GDTM Bilgi Hatti / 0212 444 AIDS (2437) ise danismanlik hizmeti almak isteyen herkesin ulasabilecegi bir nokta haline geliyor.

Gönüllü Danismanlik ve Test Merkezleri neler yapiyor?

Basvuru sahiplerinin HIV/AIDS konusunda ücretsiz ve isim vermeden bilgi ve danismanlik alarak, HIV testi yaptirabildikleri GDTM’lerde, danismanlar, bireylere HIV/AIDS ile ilgili konularda bilgi verip, sorularini cevapliyor. Talep dogrultusunda hizli bir sekilde HIV testi de uygulanabiliyor. Test sonuçlarina göre gerekli yönlendirmeleri yapan uzmanlar, arzu eden kisilere koruyucu malzeme, brosür ve kitapçik gibi bilgilendirme materyalleri sunabiliyor. HIV pozitif (+) vakalarinda hastaligin ilerlemeden bulunmasini amaçlayan GDTM’lerde hassasiyet gösterilen en önemli nokta gizlilik prensibi. GDTM’lere basvuran veya test yaptiran kisilerin, isimlerini veya kimlik bilgilerini beyan etme zorunlulugu da bulunmuyor.

Merkezlerde hekim, psikolog, sosyal hizmet uzmani veya hemsireler danisman olarak hizmet veriyor. Danismanlik hizmetleri kapsaminda HIV/AIDS’in yani sira cinsel yolla bulasan diger enfeksiyonlara yönelik bilgilendirme ve yönlendirmeler de yapiliyor.

Danismanlik hizmeti; test öncesi danismanlik ve test sonrasi danismanlik olmak üzere iki sekilde yapiliyor:

Test öncesi danismanlik hizmeti: Bu hizmet kapsaminda HIV testinin yöntemi, ne zaman yapilmasi gerektigi, nerede yaptirilabilecegi, pozitif ve negatif test sonuçlarinin anlamlari, danisanlarin riskli davranislari, kisilerin test sonuçlarini ögrenmeleri ve olasi sonuçlar üzerinde konusma olanagi sunuluyor.

Test sonrasi danismanlik hizmeti: Test sonucunun pozitif olmasi durumunda bu sonucun birey üzerinde yaratabilecegi derin etki hesaba katilarak özel danismanlik hizmeti veriliyor ve tedavi merkezlerine yönlendirme yapiliyor.

Her HIV pozitif (+) AIDS degildir!

Bununla birlikte, GDTM’lerin de üzerinde durdugu, halk arasinda bilinçlendirme olusturmayi hedefledigi en önemli konulardan biri HIV pozitif (+)’in her zaman AIDS hastaligi anlamina gelmemesi. Dogru zamanda müdahale edildiginde, birey, dogru tedavi yöntemiyle yasamina devam edebiliyor, bireyin kaliteli yasam süresi uzatilabiliyor. Bu nedenle, süphesi olan bireylerin HIV pozitif (+) iken tespit edilmesi, gerekli danismanlik hizmetlerini almalari ve yönlendirme yapilmasi büyük bir önem tasiyor.

Ancak HIV virüsü, bulasmasinin ardindan uzun süre kendini gizleyerek, belirtisiz seyredebiliyor. Bu nedenle belirtiler ortaya çiktiginda, birey için geç olabiliyor. Hastaligin “damgalanma korkusu” ile yasattigi psikolojik baski ise diger bir etki olarak karsimiza çikiyor. Bu kosullar karsisinda, bireyler süphe içinde olsalar bile test için basvuru yapmaktan kaçinabiliyor ya da test sonucunu alip, dogrulama testi yapilmadan gözden kaybolmayi tercih ediyor.

HIV’in kendini gizleyen bir virüs türü oldugunun bilinmesi, virüsün bulasma ve korunma yollari hakkinda halkin bilinçlenmesi büyük önem tasiyor. Gönüllü Danismanlik ve Test Merkezleri, bu noktada büyük bir rol üstleniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası