Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BIR ÖPÜCÜK SIZI YATAGA DÜSÜRMESIN

Öpücük hastaligi yani infeksiyöz mononükleoz (IM), daha çok çocuk ve genç eriskinlerde rastlanan; bogaz agrisi ve lenf bezlerinde büyüme ile kendini gösteren bir hastaliktir. Ebstein Barr virüsü (EBV) tarafindan olusturulan enfeksiyon, tükürük ve bogaz salgisiyla çikarilir, yakin temasla (öpücük), kan yolu ile veya enfeksiyonlu esyalarla kisiden kisiye geçer. Yakin temasla sik bulastigi için “öpüsme hastaligi” olarak da adlandirilir.

Memorial Hastanesi Iç Hastaliklari Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, öpüsme hastaligi hakkinda bilgi verdi.

Öpücük hastaligi okullarda çok yaygin

IM, kötü hijyene sahip ve kalabalik bölgelerde yasayanlarda, daha çok bulug çaginda ve küçük çocuklarda görülür. Gelismis ülkelerde ise 15-19 yaslar arasinda daha siktir. Hastalik, okul ve askeri birliklerde daha yaygin olup; ayrica aile içi geçis de siktir. Bazi toplumlarda, annenin agzinda ögüttügü gidalari daha sonra bebegine verdigi ailelerde daha kolay ortaya çikar. Infeksiyöz mononükleoz, her iki cinsiyette ve yilin her mevsiminde görülür.

EBV'nin konakçisi oldukça sinirlidir. Virüs'ün enfekte edebilecegi iki hücre tipi olup, bunlar; B lenfositler ve epitel hücreleridir. Virüs, tükürük ve salya ile çikarilarak ve yakin temas ile bulastirilarak, bogaz mukozasindan vücuda girer. Önce bogaza ve tükürük bezi hücrelerine daha sonra da girtlakta bulunan duyarli B lenfositlere ulasir. EBV, kan verilmesi ve kemik iligi nakli ile de bulasir ancak bu yolla bulasma sik degildir.

Çocuklarinizi çok öpmeyin, öptürmeyin

Hastanin yasi, klinik belirtilerde önemlidir. Özellikle çocukluk çaginda; lenf bezlerinde büyüme, bademcik iltihabi gibi tipik bulgularin yani sira; bogaz iltihabi, kulak iltihabi, karin agrisi ve ishal gibi belirtilere de neden olabilir. Genç ve eriskinlerde ise; yüksek ates, bogaz agrisi, lenf bezlerinde sisme ve kanda atipik hücreler görülür. Genellikle 3-5 gün kadar süren halsizlik, istahsizlik, bulanti ve sigaradan tiksinme, batinda dolgunluk hissi, kas agrilari, ates basmasi, üsüme, titreme, terleme gibi belirtileri görülebilir. Hastalar en sik bogaz agrisi sikayeti ile doktora basvururlar. Hastalarin büyük bir çogunlugunda ögleden sonra 40°C'yi bulan ates görülür. Atesli dönem ortalama 10-14 gün kadar sürer. Bedemcikler büyük, bogaz kizarik görünümlü ve bezen beyaz zar ile kapli olabilir. Bogaz agrisi sikayeti 7-10 gün kadar devam eder. Bazi hastalarda yumusak-sert damak birlesim yerinde 1-2mm. çapli kirmizi lekeler görülebilir. Bazi hastalarda göz etrafinda sislik görülebilir. Olgularin çogunda arka boyun kisminda lenf bezi büyümesi vardir. Bazi hastalarda karaciger ve dalak büyümesi görülebilir. Bazi hastalarda ise; gövde, el ve ayaklarin üst tarafinda döküntüler görülebilir. Ampisilin kullananlarda yaygin döküntü ortaya çikabilir ve ilacin kesilmesi ile bu döküntüler kaybolur.

Hastalarin yüzde 90'inda karaciger enzimleri normalin 2-3 katina çikar. Yaslilarda ender görüldügü için, hastaligin tanisi hayatin geç dönemlerinde güçlükle konulur. 40 yasin üzerindeki toplumun yüzde 6'si EBV infeksiyonuna yatkindir. Yasli kisilere gençler ve çocuklara göre belirti ve bulgular daha farklidir.

Hastaligin tanisi klinik bulgular yaninda, kan tahlilleri ile konur.

Tedavide istirahat çok önemli

Ortalama 1-4 haftada kendiliginden iyilesen olgularda büyük ölçüde destekleyici tedavi yapilir. Hastaya, atesinin oldugu ilk 2-3 hafta süresince istirahat önerilir. Parasetamol, ates ve agrilar için verilebilir. Reye sendromuna yol açabileceginden aspirin tercih edilmez. Hastalar dalak rüptürlerine karsi, 3-4 hafta süreyle riskli hareketlerden kaçinmalidir.

Komplikasyonlar:

Hastaligin komplikasyonlari oldukça nadir olup, en sik görülen komplikasyonlardan biri, bir nevi kansizlik olan otoimmün hemolitik anemidir. Bazi hastalarda; bedemciklerde büyüme, bogazda lenfoid hiperplazi ve beyaz zar olusumuna bagli üst solunum yolu tikanikligi gelisebilir. Dalak yirtilmasi çok nadir; ancak akilda tutulmasi gereken bir komplikasyonudur. Nörolojik koplikasyonlardan olan beyin iltihaplari bu yolla ölümlerin en önemli nedeni olmasina ragmen; vakalarin büyük kismi iyilesme ile sonlanir.

Hastalik ile ilgili olarak asi çalismalari vardir, ancak henüz uygulanan bir bagisiklama yolu yoktur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası