Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BIR ÖPÜCÜK SIZI YATAGA DÜSÜRMESIN

Öpücük hastaligi yani infeksiyöz mononükleoz (IM), daha çok çocuk ve genç eriskinlerde rastlanan; bogaz agrisi ve lenf bezlerinde büyüme ile kendini gösteren bir hastaliktir. Ebstein Barr virüsü (EBV) tarafindan olusturulan enfeksiyon, tükürük ve bogaz salgisiyla çikarilir, yakin temasla (öpücük), kan yolu ile veya enfeksiyonlu esyalarla kisiden kisiye geçer. Yakin temasla sik bulastigi için “öpüsme hastaligi” olarak da adlandirilir.

Memorial Hastanesi Iç Hastaliklari Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, öpüsme hastaligi hakkinda bilgi verdi.

Öpücük hastaligi okullarda çok yaygin

IM, kötü hijyene sahip ve kalabalik bölgelerde yasayanlarda, daha çok bulug çaginda ve küçük çocuklarda görülür. Gelismis ülkelerde ise 15-19 yaslar arasinda daha siktir. Hastalik, okul ve askeri birliklerde daha yaygin olup; ayrica aile içi geçis de siktir. Bazi toplumlarda, annenin agzinda ögüttügü gidalari daha sonra bebegine verdigi ailelerde daha kolay ortaya çikar. Infeksiyöz mononükleoz, her iki cinsiyette ve yilin her mevsiminde görülür.

EBV'nin konakçisi oldukça sinirlidir. Virüs'ün enfekte edebilecegi iki hücre tipi olup, bunlar; B lenfositler ve epitel hücreleridir. Virüs, tükürük ve salya ile çikarilarak ve yakin temas ile bulastirilarak, bogaz mukozasindan vücuda girer. Önce bogaza ve tükürük bezi hücrelerine daha sonra da girtlakta bulunan duyarli B lenfositlere ulasir. EBV, kan verilmesi ve kemik iligi nakli ile de bulasir ancak bu yolla bulasma sik degildir.

Çocuklarinizi çok öpmeyin, öptürmeyin

Hastanin yasi, klinik belirtilerde önemlidir. Özellikle çocukluk çaginda; lenf bezlerinde büyüme, bademcik iltihabi gibi tipik bulgularin yani sira; bogaz iltihabi, kulak iltihabi, karin agrisi ve ishal gibi belirtilere de neden olabilir. Genç ve eriskinlerde ise; yüksek ates, bogaz agrisi, lenf bezlerinde sisme ve kanda atipik hücreler görülür. Genellikle 3-5 gün kadar süren halsizlik, istahsizlik, bulanti ve sigaradan tiksinme, batinda dolgunluk hissi, kas agrilari, ates basmasi, üsüme, titreme, terleme gibi belirtileri görülebilir. Hastalar en sik bogaz agrisi sikayeti ile doktora basvururlar. Hastalarin büyük bir çogunlugunda ögleden sonra 40°C'yi bulan ates görülür. Atesli dönem ortalama 10-14 gün kadar sürer. Bedemcikler büyük, bogaz kizarik görünümlü ve bezen beyaz zar ile kapli olabilir. Bogaz agrisi sikayeti 7-10 gün kadar devam eder. Bazi hastalarda yumusak-sert damak birlesim yerinde 1-2mm. çapli kirmizi lekeler görülebilir. Bazi hastalarda göz etrafinda sislik görülebilir. Olgularin çogunda arka boyun kisminda lenf bezi büyümesi vardir. Bazi hastalarda karaciger ve dalak büyümesi görülebilir. Bazi hastalarda ise; gövde, el ve ayaklarin üst tarafinda döküntüler görülebilir. Ampisilin kullananlarda yaygin döküntü ortaya çikabilir ve ilacin kesilmesi ile bu döküntüler kaybolur.

Hastalarin yüzde 90'inda karaciger enzimleri normalin 2-3 katina çikar. Yaslilarda ender görüldügü için, hastaligin tanisi hayatin geç dönemlerinde güçlükle konulur. 40 yasin üzerindeki toplumun yüzde 6'si EBV infeksiyonuna yatkindir. Yasli kisilere gençler ve çocuklara göre belirti ve bulgular daha farklidir.

Hastaligin tanisi klinik bulgular yaninda, kan tahlilleri ile konur.

Tedavide istirahat çok önemli

Ortalama 1-4 haftada kendiliginden iyilesen olgularda büyük ölçüde destekleyici tedavi yapilir. Hastaya, atesinin oldugu ilk 2-3 hafta süresince istirahat önerilir. Parasetamol, ates ve agrilar için verilebilir. Reye sendromuna yol açabileceginden aspirin tercih edilmez. Hastalar dalak rüptürlerine karsi, 3-4 hafta süreyle riskli hareketlerden kaçinmalidir.

Komplikasyonlar:

Hastaligin komplikasyonlari oldukça nadir olup, en sik görülen komplikasyonlardan biri, bir nevi kansizlik olan otoimmün hemolitik anemidir. Bazi hastalarda; bedemciklerde büyüme, bogazda lenfoid hiperplazi ve beyaz zar olusumuna bagli üst solunum yolu tikanikligi gelisebilir. Dalak yirtilmasi çok nadir; ancak akilda tutulmasi gereken bir komplikasyonudur. Nörolojik koplikasyonlardan olan beyin iltihaplari bu yolla ölümlerin en önemli nedeni olmasina ragmen; vakalarin büyük kismi iyilesme ile sonlanir.

Hastalik ile ilgili olarak asi çalismalari vardir, ancak henüz uygulanan bir bagisiklama yolu yoktur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası