Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BIR ÖPÜCÜK SIZI YATAGA DÜSÜRMESIN

Öpücük hastaligi yani infeksiyöz mononükleoz (IM), daha çok çocuk ve genç eriskinlerde rastlanan; bogaz agrisi ve lenf bezlerinde büyüme ile kendini gösteren bir hastaliktir. Ebstein Barr virüsü (EBV) tarafindan olusturulan enfeksiyon, tükürük ve bogaz salgisiyla çikarilir, yakin temasla (öpücük), kan yolu ile veya enfeksiyonlu esyalarla kisiden kisiye geçer. Yakin temasla sik bulastigi için “öpüsme hastaligi” olarak da adlandirilir.

Memorial Hastanesi Iç Hastaliklari Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, öpüsme hastaligi hakkinda bilgi verdi.

Öpücük hastaligi okullarda çok yaygin

IM, kötü hijyene sahip ve kalabalik bölgelerde yasayanlarda, daha çok bulug çaginda ve küçük çocuklarda görülür. Gelismis ülkelerde ise 15-19 yaslar arasinda daha siktir. Hastalik, okul ve askeri birliklerde daha yaygin olup; ayrica aile içi geçis de siktir. Bazi toplumlarda, annenin agzinda ögüttügü gidalari daha sonra bebegine verdigi ailelerde daha kolay ortaya çikar. Infeksiyöz mononükleoz, her iki cinsiyette ve yilin her mevsiminde görülür.

EBV'nin konakçisi oldukça sinirlidir. Virüs'ün enfekte edebilecegi iki hücre tipi olup, bunlar; B lenfositler ve epitel hücreleridir. Virüs, tükürük ve salya ile çikarilarak ve yakin temas ile bulastirilarak, bogaz mukozasindan vücuda girer. Önce bogaza ve tükürük bezi hücrelerine daha sonra da girtlakta bulunan duyarli B lenfositlere ulasir. EBV, kan verilmesi ve kemik iligi nakli ile de bulasir ancak bu yolla bulasma sik degildir.

Çocuklarinizi çok öpmeyin, öptürmeyin

Hastanin yasi, klinik belirtilerde önemlidir. Özellikle çocukluk çaginda; lenf bezlerinde büyüme, bademcik iltihabi gibi tipik bulgularin yani sira; bogaz iltihabi, kulak iltihabi, karin agrisi ve ishal gibi belirtilere de neden olabilir. Genç ve eriskinlerde ise; yüksek ates, bogaz agrisi, lenf bezlerinde sisme ve kanda atipik hücreler görülür. Genellikle 3-5 gün kadar süren halsizlik, istahsizlik, bulanti ve sigaradan tiksinme, batinda dolgunluk hissi, kas agrilari, ates basmasi, üsüme, titreme, terleme gibi belirtileri görülebilir. Hastalar en sik bogaz agrisi sikayeti ile doktora basvururlar. Hastalarin büyük bir çogunlugunda ögleden sonra 40°C'yi bulan ates görülür. Atesli dönem ortalama 10-14 gün kadar sürer. Bedemcikler büyük, bogaz kizarik görünümlü ve bezen beyaz zar ile kapli olabilir. Bogaz agrisi sikayeti 7-10 gün kadar devam eder. Bazi hastalarda yumusak-sert damak birlesim yerinde 1-2mm. çapli kirmizi lekeler görülebilir. Bazi hastalarda göz etrafinda sislik görülebilir. Olgularin çogunda arka boyun kisminda lenf bezi büyümesi vardir. Bazi hastalarda karaciger ve dalak büyümesi görülebilir. Bazi hastalarda ise; gövde, el ve ayaklarin üst tarafinda döküntüler görülebilir. Ampisilin kullananlarda yaygin döküntü ortaya çikabilir ve ilacin kesilmesi ile bu döküntüler kaybolur.

Hastalarin yüzde 90'inda karaciger enzimleri normalin 2-3 katina çikar. Yaslilarda ender görüldügü için, hastaligin tanisi hayatin geç dönemlerinde güçlükle konulur. 40 yasin üzerindeki toplumun yüzde 6'si EBV infeksiyonuna yatkindir. Yasli kisilere gençler ve çocuklara göre belirti ve bulgular daha farklidir.

Hastaligin tanisi klinik bulgular yaninda, kan tahlilleri ile konur.

Tedavide istirahat çok önemli

Ortalama 1-4 haftada kendiliginden iyilesen olgularda büyük ölçüde destekleyici tedavi yapilir. Hastaya, atesinin oldugu ilk 2-3 hafta süresince istirahat önerilir. Parasetamol, ates ve agrilar için verilebilir. Reye sendromuna yol açabileceginden aspirin tercih edilmez. Hastalar dalak rüptürlerine karsi, 3-4 hafta süreyle riskli hareketlerden kaçinmalidir.

Komplikasyonlar:

Hastaligin komplikasyonlari oldukça nadir olup, en sik görülen komplikasyonlardan biri, bir nevi kansizlik olan otoimmün hemolitik anemidir. Bazi hastalarda; bedemciklerde büyüme, bogazda lenfoid hiperplazi ve beyaz zar olusumuna bagli üst solunum yolu tikanikligi gelisebilir. Dalak yirtilmasi çok nadir; ancak akilda tutulmasi gereken bir komplikasyonudur. Nörolojik koplikasyonlardan olan beyin iltihaplari bu yolla ölümlerin en önemli nedeni olmasina ragmen; vakalarin büyük kismi iyilesme ile sonlanir.

Hastalik ile ilgili olarak asi çalismalari vardir, ancak henüz uygulanan bir bagisiklama yolu yoktur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası