Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Roche’un UNICEF ‘Bagisiklama Kampanyasi’na katkisi sürüyor

14 Mart Tip Bayrami’ni kutlamak amaciyla, 2006 yilindan bu yana her yil düzenli olarak, çocuklarin salgin hastaliklardan korunmasi amaciyla Saglik Bakanligi’nin öncülügünde UNICEF tarafindan yürütülen ‘Bagisiklama Kampanyasi’na katkida bulunan Roche, bu yil 3. kez bu projenin içinde yer aliyor.

81 ilde, il saglik müdürleri ve asi sorumlularinin bilgilendirildigi ve egitim amaçli seminerlerin düzenlendigi Bagisiklama Kampanyasi, Türkiye’de yüzde 46’sinin asilanmadigi tespit edilen, 1-2 yas arasi çocuklarin asilarinin tamamlanmasina katki saglamayi hedefliyor. Her yil, il bazinda hazirlanan planlarin uygulamaya sokuldugu kampanya, su ana kadar özellikle kizamik ve tetanoz gibi hastaliklar konusunda önemli asamalar kaydetmis durumda.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Baskani Talat Halman, UNICEF’in küresel olarak sürdürdügü Bagisiklama kampanyalariyla çocuklarda salgin hastaliklarin önlenmesine büyük katkilar saglandigini ifade ederken, Türkiye’de özel sektörün verdigi destegin kampanyanin basarisi ve daha saglikli nesillerin yetistirilmesi için büyük önem tasidigini dile getirdi.

Roche Türkiye Genel Müdürü George Hadjiev, 1996 yilindan bu yana çocuk sagligi konularinda birçok projeye destek verdiklerini belirtirken, “saglikli bir neslin yetistirilebilmesi için, çocuklarimizin salgin hastaliklardan korunmasi çok önemli. Bizler de 14 Mart Tip Bayrami’nda, hem tüm saglik çalisanlari hem de çocuklarimiz için en büyük hediyenin, UNICEF’in bu degerli kampanyasina bagis yapilmasi oldugunu düsündük. 2006 yilindan bu yana, kampanyanin bir parçasi olabildigimiz için büyük mutluluk duyuyoruz” seklinde konustu.

Bagisiklama nedir?

Çocuk ölümlerinin nedenleri arasinda yer alan difteri, bogmaca, tetanoz, verem, hepatit B, çocuk felci ve kizamik hastaliklari asiyla önlenebiliyor. Ancak henüz, Türkiye’de 1-2 yaslarindaki çocuklarin yüzde 46’sinin asilari tam degil. Örnegin kizamik, tüm dünyada önlenebilir çocuk ölümlerinin baslica nedeni. Saglik alanindaki diger bütün müdahalelerle karsilastirildiginda, kizamik asisi, birim maliyet üzerinden en fazla sayida çocuk ölümünü önleyen müdahale olarak yer aliyor. Bu hastaliklarda asilama orani, gereken bölgesel seviyenin altinda olup, asilama çalismalarinin yogunlastirilarak sürdürülmesi önem tasiyor.

UNICEF Türkiye Milli Komitesi Hakkinda

UNICEF, Türkiye’deki etkinliklerini 1951 yilindan bu yana sürdürüyor. UNICEF, bu tarihten itibaren çocuk haklarinin korunmasi amaciyla, tanitim-savunu görevleri üstleniyor, çocuklarin temel gereksinimlerinin karsilanmasina yardimci oluyor ve her çocugun potansiyelini eksiksiz biçimde gerçeklestirebilmesi için, çesitli firsatlar yaratmaya çalisiyor. UNICEF’in Türkiye’deki etkinliklerinin odak noktasi ve kapsami aradan geçen dönemde önemli degisiklikler geçirdi. Kurulusun, ülkedeki ilk etkinligi okullara ücretsiz süt temini iken, bugün UNICEF, çocuk haklarini temel alan, çocuklarin yasatilmalari, gelistirilmeleri ve korunmalari amacina yönelik daha bütüncül bir yaklasimi benimsiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası