Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KANSER ve KANSER HASTALARINA DESTEK TEDAVI

Son yillarda kanser ve kansere bagli problemler, kalp-damar hastaliklarindan sonra ikinci siklikta yasami tehdit eder hale gelmistir. Bu durum;

• Yasli nüfusun artmasina

• Sigara gibi zararli kimyasallarin tüketimindeki artisa

• Görüntüleme yöntemlerinin teknolojiye paralel olarak gelismesi ile tani konulan hasta sayisindaki artisa baglidir.

• Ülkemizde yaklasik olarak yilda 150 bin kisinin bu hastaliga yakalandigi tahmin edilmektedir.

Kanser tedavisinde son yillarda yüz güldürücü gelismeler kaydedilmistir. Ancak bu pembe tablo bütün hastalari degil, daha çok erken teshis edilen ve yayilim yapmamis olanlarini kapsamaktadir. Hastalarin bir kismi tamamen iyilesirken, bir kisminda ise mevcut tedaviler hastaligi geriletmekle beraber hastayi “kanserle yasamak” zorunda birakmaktadir. Kanserle yasamak zorunda kalan bu hastalar için tedavi bitmemis, aksine yeni basliyor demektir. Bu hastalar kendi haline birakilmamali, destek tedaviler uygulanmalidir. Destek tedavinin amaci, hastanin sikayetleri giderilmis bir sekilde yasamini sürdürmesini saglamaktir. Hastaligin tani aninda hangi asamada oldugu, yayilimina bagli olarak hangi sikayetlere yol açabilecegi, tedaviye verecegi cevabin boyutu hastadan hastaya degismektedir. Ayrica hangi organin kanseri oldugu ve tümör hücresinin mikroskopik tipi (patolojisi)’ne bagli olarak beklenen yasam süresi büyük degisiklikler göstermektedir. Yani kansere yakalanan her hastanin yasayacagi süreç ve muhtemel sikayetleri ayni olmayacaktir. Bu nedenle rahatsizlik veren sikayetlerin giderilmesi hastanin yasam kalitesini belirgin sekilde düzeltmektedir. “Mümkün olani iyilestirmek, siklikla yasam süresini uzatmak ama daima hastayi rahatlatmak” kanser tedavisinin slogani olmalidir.

Kanserle savas nedir?

Kanser savas modeli; birincil ve ikincil koruma ve destek tedavisi ile yasam kalitesinin artirilmasi olarak kabul görmektedir. Ülkemizde çogu hasta, hastaligin son döneminde kanser tanisi aldiklari için destek tedavi yöntem ve uygulamalarinin gelistirilmesi yoluyla kanser hastalarinin yasam kalitesinin arttirilmasi, evde bakim hizmetlerinin gelistirilmesi ayrica önem tasimaktadir.

Kanserde Destek Tedavisi nedir?

Dünya saglik örgütünün (WHO) tanimina göre, “Kanser veya tedavi yöntemleri nedeniyle ortaya çikan problemleri ortadan kaldirmayi, hasta ve yakininin yasam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan yaklasimdir”.

Yasam kalitesi nedir?

Yillarca kanser hastalarinin yasamlari, tedaviye olan yanitlari yorumlanirken ‘Hastaliksiz Yasam Süresi’, ‘Beklenen Yasam Süresi’ gibi kavramlar kullanilmistir. Ancak son zamanlarda bunlara ilaveten ‘Yasam kalitesi’ nden söz edilmeye baslanmistir. Kanser hastasinda baslangiçtaki en önemli amaç kür (sifa, tam iyilesme) saglamaktir. Bu konudaki basari her geçen gün artmakta ise de henüz yeterli degildir.

Kanser tedavisi geleneksel olarak hastanin yasam süresini uzatmaya yöneliktir. Kanser tedavisinde, kemoterapi ve radyoterapiye bagli yan etkiler, agri, enfeksiyonlar, bulanti – kusma uzun süreli hastanede kalmayi gerektirmesi nedeniyle yasam kalitesini bozar.

Bu yüzden kansere bagli olan ya da kanser tedavisinden kaynaklanan sikayetlerin giderilerek hastanin daha konforlu bir sekilde yasantisina devam etmesi çok önemlidir.

Destek tedavi nasil yapilir?

Destek tedavi asil hastaligin iyilestirilmesi degil, hastayi rahatsiz eden sikayetlerin tedavisidir. Bu durum belki de bataklik sivrisinek olayina benzetilebilir. Batakligi kurutmak en saglikli olanidir, ancak bunu yapamiyorsaniz sivrisinekle mücadele etmek zorunda kalirsiniz.

Bu kisilerde en sik rastlanan agri, kabizlik, nefes darligi, bulanti-kusma, sivi kaybi, cilt problemleri gibi rahatsizliklar tedavi edilerek, hastanin yasam kalitesi iyilestirilmelidir.

Destek tedavi kapsaminda ekip basi hastanin bakimini üstlenmis olan onkoloji uzmanidir. Hastanin doktoru ile beraber hemsire, hastabakici ve hastanin ailesi ekibin diger üyeleridir. Palyatif hasta bakimi ideal olarak hastanin evinde yapilmalidir. Bunun için gerekli alet ve gereçler (havali yatak, portatif tuvalet, oksijen tüpü, serum askisi, tekerlekli sandalye) günümüzde rahatlikla temin edilebilmekte veya kiralanabilmektedir.

Palyatif Hasta Bakimi Ne Zaman Yapilabilir?

• Metastaz (yayilim) yapmis kanser

• Tedaviye cevap vermeyen hastalik

• Baslangiçta tedaviye cevap veren ancak sonradan tekrarlayan hastalik (Nüks)

• Çesitli nedenlerden dolayi asil tedaviye uygun olmayan hastalar

Sonuç olarak destek tedavisi kanser hastasinin yasam sürecinde önemli bir yer tutar. Bir kanser hastasini kemoterapi ile tedavi etmek kadar hatta bazen daha da fazla önem tasir. Burada esas amaç kanserle yasamak zorunda kalan hastayi tercihen aile ortami içinde sikayetleri en aza indirecek sekilde aktif olarak tedavi etmektir. Yasamin süresi kadar kalitesinin de önemli oldugu unutulmamalidir.

M.Metin GÖÇMENGIL
M.Metin GÖÇMENGIL
Genel Müdür
Medical Home özel Saglik ve Evde Hasta Bakimi Hizmetleri
www.medicalhomeweb.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası