Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doganin mucizesi BAL

Bal yara tedavisinde 2000 yildan daha uzun süredir insanlar tarafindan kullanilmaktadir. Günümüzde de pansuman materyali ve tibbi destek materyali olarak bala ilgi giderek artmakta ve bu konuda birçok arastirma yapilmaktadir.

Hiçbir toksik etkisi bulunmayan direkt bal pansumani ve farkli bitkisel karisimlar ile birlikte uygulandiginda, inflamasyon, ödem ve agriyi azalttigi, kötü kokuyu yokettigi , absorbsiyon özelligi ile nekrotik dokularin debridmanini saglayarak cerrahi debridman gereksinimini ortadan kaldirdigi, enfeksiyonu temizledigi görülmüstür. Ayni zamanda nemli bir ortam olusturarak, yaralarin ve diger hastaliklarin iyilesmesini hizlandirmaktadir.

Bal antimikrobik özelliginden dolayi bakterilerin mayanin ve küfün büyümesine engel olur. Balin antimikrobik olmasini saglayan pek çok sebep vardir. Bunlar; yüksek seker içeriginden dolayi yüksek osmolariteye sahip olmasi ve böylece mikroorganizmalarin, büyümek için ihtiyaç duyduklari su miktarini sinirlamasi, yüksek asit orani, düsük nitrojen (aminoasit) içerigi sayilabilir.

Balda mikroorganizmalarin üremesine engel olan hidrojen peroksit ve güçlü antioksidanlar mevcuttur. Pinocembrin (sadece balda bulunur), pinobaxin, chrisin ve galagin baldaki bazi antioksidanlardir. Antioksidanlar saglikli yasamak için özellikle tüketilmesi gerekir. Antioksidanlar, hücrelerde olusan metabolizmanin zararli yan ürünlerini temizleyen bilesiklerdir. Ayrica balda fruktoz ve glikoz gibi sekerler , magnezyum, potasyum, kalsiyum, sodyum klorür, kükürt, demir ve fosfor gibi mineraller B1, B2, C, B6, B5 ve B3 vitaminleri, ayrica az miktarlarda bakir, iyot, demir ve çinko da bulunur.

Balin havadan nem çekebilme özelligi, iyilesmeyi hizlandirarak yara izi kalmasini önler. Çünkü bal, yaranin üzerini yeni deriyi olusturan epitel hücrelerin büyümesini hizlandirir ve büyük yaralarda bile bal kullanildiginda doku nakli yapilmasi ihtiyaci ortadan kalkabilir. Balin dokuya yapismamasi pansuman sirasinda rahatlikla dokudan ayrilmasi pansuman islemini rahatlatan bir faktördür.

Balin yüksek ozmolaritesi lenf sivisini çeker ve bu lenf sivisi içinde çözülmüs olarak bulunan nutrisyonel maddeler rejenerasyon dokusunu besler. Hem kendi içerigi hem de çektigi lenf sivisi nedeniyle yeni kilcal damarlarin olusumunu hizlandirir, derinin bag dokusunun yerini alan fibroblastlarin büyümesini tesvik eder ve kolajen liflerinin üretimini hizlandirir. Yine bal osmolarite sebebiyle dokulardan su çekerek doku ödemini çözer ve antienflamatuar bir etki olusturur.

Yaranin etrafindaki siskinligin azalmasi kan dolasimini artirir; böylece iyilesme süreci hizlanir.

Yara kokusu bakterilerin aminoasitleri yikmasiyla olusur. Baldaki düsük aminoasit orani bakterilerin sekeri tercih etmesine yol açar ve bu kimyasal sürecin sonucu kokmayan laktik asit olusur.

Iste bal mucizesinde destekleyici olarak tedavi edilebilen hastaliklar : Unutmayalim ki; bu BAL karisimlari direkt tedavi için degil,devam eden tedavileri desteklemek amaci iledir.

Yatak yaralari ( Dekübit ülserleri)
Artrit
Bagisiklik sistemi
Dis agrisi
Hazimsizlik ve grip
Idrar kesesi enfeksiyonlari
Bazi Kanser türleri
Kalp Hastaliklari
Kisirlik
Kolestrol
Mide agrilari ve gaz
Saç dökülmesi
Sivilceler ve deri
Soguk alginligi
Yaslilik
Yorgunluk
Zayiflama

Ayrica Kutsal Kitabimiz Kur’an da da konu ile ilgili asagidaki bilgiler bulunmaktadir:

Efendin disi bal arisina vahyetti: Daglarda, agaçlarda, insanlarin kurduklari kovanlarda evler edin.

16 Nahl Suresi 68

Kuran, arinin yaptiklarini anlatirken, fiilin disi formunu kullanmaktadir. Arapça'da fiiller disiye ve erkege göre farkli çekilirler (Baska birçok dünya dilinde de bu böyledir). Arinin yaptiklari anlatilirken fiilin disi formunun kullanilmasi Kuran'in saydigi eylemleri disi bal arisinin yaptigini göstermektedir. Bu yüzden ayeti "disi bal arisi" diye çevirmek daha dogrudur. Disi bal arisinin yaptiklari Kuran'da söyle tarif edilmektedir: (Arapça'da arinin erkegi ve disisi ayni sekilde yazilir, bu kelimenin ayrica disisi yoktur.)

1 Evini (kovanini) insa etmesi (68. ayet)

2 Bal özünü toplamak için dogadaki faaliyeti (69. ayet)

3 Bal yapmasi (69. ayet, bir sonraki bölümde inceledik)

Kuran'in saydigi bu üç faaliyeti de disi ari olan isçi arilar gerçeklestirmektedir. Bu yüzden Kuran'da aridan sonra gelen fiile disilik takisi eklenmistir. Kuran'in saydigi bu faaliyetler ile erkek arilarin hiçbir iliskisi yoktur. Disi olan isçi arilardan daha iri yapili ve kocaman gözlü olan erkek arilarin tek görevi genç ana ariyi döllemektir. Yaz sonunda bu görevini yerine getiren erkek arilar disi arilar tarafindan kovandan atilir ve disi arilarin bakimiyla yasamaya aliskin olduklari için çok geçmeden açliktan ölür.

Kuran'in indigi dönemde insanlarin kovan içindeki is bölümünün detaylarindan, isçi arilarin disi oldugundan, kovani insa etmenin, bal yapmanin, bal yapmak için meyvalarin özünü toplamanin disi isçi arilarin görevi oldugundan haberleri yoktu. Bu yüzden Kuran'in disi arinin görevlerini sayarken fiili disiye göre çekmesi ve erkek arilari bu görevlerden dislamasi mucizevi bir ifadedir.

ARI BIR MATEMATIK PROFESöRü MüDüR?

Kuran'da dikkat çekilen disi bal arisinin yaptiklarini iyice inceledigimizde arinin kabiliyetlerine sasmamak elde degildir. Arinin yasayacagi evini (kovanini) olusturmasi, bu evin içindeki petekleri insa etmesi matematiksel bir deha gerektirmektedir.

Bal arilari milyonlarca yildir peteklerini altigen yapmaktadir (On milyonlarca yil öncesine ait ari fosillerinden bu anlasilmaktadir). Acaba neden bu sekil dikdörtgen, besgen, sekizgen degil de altigendir? Bunu arastiran matematikçiler birim alanin tamamen kullanilmasi ve en az malzemeyle petek yapilabilmesi için en ideal seklin altigen oldugunu ortaya koydular. Petekler üçgen ya da dörtgen olsaydi, bosluksuz kullanilabilecekti. Fakat altigen hücreler için kullanilan malzeme üçgen ya da dörtgen için kullanilan malzemeden daha azdir. Diger birçok geometrik sekilde ise kullanilmayan bölgeler ortaya çikacakti. Sonuç olarak altigen hücre, en çok miktarda bal depolarken, yapilmasi için en az balmumu gereken sekildir.

Disi (isçi) arilarin bu çalismalarinda en çok ilgi çeken durumlardan biri onbinlerce isçi arinin her birinin, birer tuglacigini biraktigi bu yapinin, geometrik ölçülere bütünüyle uyabilmesidir. Matematikçiler verilen belirli miktardaki balmumuyla yumurtadan çikacak kurtçuklari içine alabilecek daha genis bir yer yapilamayacagini ispatlamislardir. Böylece isçi arilar belirli miktardaki gereçle, gereken büyüklükteki bir yapinin en ekonomik biçimde nasil yapilabilecegini göstermektedirler.

Antoine Ferchault adindaki bir Fransiz böcek bilgini, bunu "Arilar problemi" diye taninan bir geometri problemi olarak ortaya koymustur. Bu problem sudur: "Tabani birbirlerine göre egimi ayni olan üç çesit eskenar dörtgen ile kapanmis düzgün altigen bir dik prizma verilsin. Bu prizmanin toplam yüzey alaninin en küçük degerde olmasi için eskenar dörtgenler arasindaki açilar ne olmalidir?" Biri Alman, biri Isviçreli, biri de Ingiliz olan üç taninmis matematikçi bu problemin çözümüyle ugrastilar ve su sonuca vardilar: 70° 32' (70 derece ve 32 dakika). Gerçekten de bu, disi bal arilarinin yaptigi petek gözeneklerinin açisinin tami tamina aynisidir.

Isçi arilarimiz petegin yapimina birkaç farkli noktadan baslarlar. Is ilerledikçe petegin gözenekleri orta yerde birlesir. Bu durumda kaynasma noktasindaki peteklerin açilari yine kusursuzdur. Bu isçi arilarin petegin yapimina rastgele koyulmadiklarini, baslangiç ve bitis noktalari arasindaki uzakliklari, arkadaslari olan diger isçi arilarinin pozisyonlarini önceden çok ince bir sekilde hesapladiklarini ortaya koyar. En usta matematikçiler bile arinin hesabinin kusursuzlugunu 70° 32' (70 derece ve 32 dakika)'yi hesaplayarak ortaya koymaktadirlar. Fakat bu matematik profesörlerine elinize bir cetvel alin, bu açilari tam tutturarak bir altigen çizin desek, hele hele bu hesaplari yapan üç profesöre üçünüz ayri yerden baslayarak altigenler çizin, ortadaki altigenler de tam düzgün, kusursuz olsun desek hiç süphesiz bu kadar ince bir çizimi beceremezlerdi. Görülüyor ki ari, hem büyük bir teorisyendir, hem de müthis bir pratisyendir. Teoride hesaplanmasi çok zor olani hesaplamis, pratikte ise bizim el ve gözlerimizle tayin edemeyecegimiz hassasliktaki ölçüleri tutturmustur. (Kuran'in matematiksel mucizelerinden bahsedecegimiz kitabimizin ikinci kisminin, KUM15 bölümünde "ari"dan bahseden sure ve ayetlerdeki matematiksel kodu, arinin kromozom sayisina isaretleri inceleyecegiz. Arinin yaratilisinda ariya matematikçi özellikleri veren Allah, aridan bahsettigi sure ve ayetlerde de matematiksel mucizeler olusturmustur.)

Alti hafta yasayabilen arilar tüm bu hesaplari ve uygulamalari nasil gerçeklestirmektedir? Arilarin bu yaptiklarini "içgüdü" diye niteleyip, tüm bu harikaliklari tesadüfen olusmus gibi göstermek Yusuf suresinin 40. ayetinin isaret ettigi gibi isimlendirmelerin arkasina siginmaktir. Içgüdü kelimesi, sadece bir isimlendirmeden ibaret olup aslinda hiçbir açiklama ortaya koymayan bir terimdir. Kuran ariya vahyedildigini söyleyerek, arinin tüm bu yaptiklarinin, Allah'in proglamlamasi ve düzenlemesinin sonucunda oldugu ortaya koymaktadir. alti haftada en zeki canli olan insan "1,2,3" diyerek, üçe kadar saymayi bile beceremez... Arinin tüm bu yaptiklarinin ne ari tarafindan ögrenildigini, ne de tesadüfen olustugunu söylemek mümkündür. Açikça bellidir ki ariyi Yaratan, ariyi bütün özellikleriyle beraber yaratmis, tüm bu matematiksel problemleri halletmis ve ariya en mükemmel uygulamalari yaptirmistir. Yine bu Yaratici, ariya kendi ihtiyaçlarindan fazla bal yaptirtarak, insanlara nimetlerini göstermektedir.

71 Görmezler mi ki kudretimizle nice hayvanlari yarattik da onlara sahip olmaktadirlar.

72 Onlari kendilerine boyun egdirdik. Bir kismina binmekte, bir kismini yemektedirler.

73 Onlarda kendileri için daha nice yararlar ve içecekler vardir. Hala sükretmiyorlar mi?

36 Yasin Suresi 71-73

Eski Yunan tibbinda oldugu kadar Ayurvedik tipta da Bal, asirlarca hayati ilaç olarak kullanilmistir. Bugünün bilim adamlari birçok hastaliklarin tedavisinde Bali çok etkili bir ilaç olarak kabul etmislerdir. Bal her türlü hastalikta herhangi bir yan etkiye sebep olmaksizin kullanilabilmektedir. Bugünün tip ilmi, balin tatli olmasina karsin dogru dozlarda alindiginda seker hastalari için tehlikeli olmadigini kabul etmektedir. Kanada da yayimlanan ünlü Weekly World News dergisinin 17 Ocak 1995 tarihli sayisinda batili arastirmacilar tarafindan bal ve diger bazi bitkisel karisimlar ile tedavi edilen hastaliklarin listesini yayinlamistir.

Bu konularda daha ayrintili bilgi almak için lütfen klinigimiz ile irtibata geçiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası