Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KEMIK ILIGI VE KÖK HÜCRE NAKLI HAYAT KURTARIYOR

Türkiye’deki hematolog sayisinin arttirilmasi ve mevcut kemik iligi nakil merkezlerinin güçlendirilmesi gerekiyor

5. Ulusal Kemik Iligi Transplantasyonu ve Kök Hücre Tedavileri Kongresi 6-9 Mart 2008 tarihleri arasinda Antalya’da yapildi. Kongrede 340 katilimci; 47 bildiri, 18 oturum, 2 uydu sempozyumunda kemik iligi ve kök hücre nakillerinde yeni bilgiler edinme olanagi buldu. Kongrede 14’ü yabanci olmak üzere alaninda uzman 41 konusmaci yer aldi.

Gelisen teknoloji ile birlikte kan kanseri hastaliginin tedavisinde önemli adimlar atiliyor. Bu adimlarin en önemlilerinden biri de kemik iligi nakli. Kemik iligi nakli ve kök hücre tedavilerinin gelistirilmesinde önemli bir rolü olan 5. ulusal kongreye taninmis, alaninda uzman birçok yerli ve yabanci doktor katildi. Kök hücre tedavileri ve kemik iligi nakli konularinda dört gün boyunca yeni çalismalar ve tedavi evreleri hakkinda paylasim ortami yaratildi.

Türk Hematoloji Dernegi (THD) tarafindan düzenlenen kongrenin baskanligini Prof. Dr. Muhit Özcan yapti. Türkiye’ de hematoloji konusunda uzman sayisinin az oldugunu söyleyen Özcan, bu tür organizasyonlarla yurt disindan davet ettikleri uzmanlarin tecrübelerinden de yararlanma olanagi sagladiklarinin belirtti. Ulusal düzeyde 5. toplantiya imza attiklarini dile getiren Özcan kongre hakkinda sunlari söyledi; “Türk Hematoloji Dernegi ülkemizde hematolojinin gelisimini en önde tutan yaklasimiyla, bakis açisi ve yükümlülükleri tanimlanmis kongre gelenegini yerlestirdi. Bilimsel program açisindan oldukça verimli oldugunu düsündügümüz bir kongre oldu. Öyle ki yurt disindan taninmis birçok uzmanimiz bizimle birlikte oldu. Kök hücre tedavileri ve kemik iligi nakilleri hakkinda her konuyu masaya yatirdik. Bunlarin yani sira ülkemiz için çok önemli olan kök hücre bankaciligini da detaylariyla tartistik.” Özcan, “Bunlarin yani sira THD, bu kongre kapsaminda 1. KIT hemsireligi kursunu da düzenledi. Bu kursa 45 hemsire katildi ve THD 25 merkezden birer hemsireye kayit konaklama bursu sagladi. THD olarak kongrede ilk defa en iyi 3 poster ödülü de verecegiz. Yetismis insan eksigimiz hat safhada son yapilan YDUS’ de 70 kadroya 37 kisi basladi. Bu ileride ciddi anlamda hem hematoloji hem de transplantta uzman açigi anlamina gelmekte. Bu nedenle hematoloji özendirme destegi ve yine hematoloji okulu projelerimiz THD’ nin bu konuya verdigi önemi göstermektedir” diye konustu.

Kemik iligi ve kök hücre nakillerinin ölümcül olabilen kan ve bagisiklik sitemi hastaliklarin tedavisinde basariyla uygulanan bir yöntem oldugunu sözlerine ekleyen Özcan, bugün siklikla lösemi, aplastik anemi, Hodgkin hastaligi gibi çesitli lenfomalar, bagisiklik sistemi hastaliklari ile meme ve over kanseri gibi bazi somut tümörlerin tedavisinde kullanildigini söyledi. Bu tedaviler sayesinde lösemiyi yenmede önemli adimlar attildigini da dile getiren Özcan, yeterli uzman sayisina ulasilmasi ve hücre bankalarinin çogalmasi ile çok daha ileri seviyede basari elde edebileceklerinin altini çizdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası