Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GENÇLERDE SIDDET EGILIMI VE SUÇ ILE ILISKISI

TBMM Arastirma Komisyonu raporuna göre ülkemizde gençlerin %29.3’nün siddet uyguladigi, %18.9’un ise siddete ugradigi saptanmistir. Gençlerin %7.7’sinin çete üyesi ve %9’nun delici ve kesici alet tasidigi bildirilmistir. Madde kullanimiyla siddet davranisini yakindan iliskisi oldugu göz önüne alindiginda gençlerde madde kullanimi sikligi da siddet açisindan önem kazanmaktadir. Kullanilan maddeler dürtüselligi arttirmasi duygusal dalgalanma olusturmasi husursuzluk davranis algi ve düsünce bozukluklari olusturarak siddete yol açmaktadir. Ayrica maddeyle iliskili olarak içinde bulunduklari alt kültüre bagli siddet olgusu da önemli bir sorundur. Saglik Bakanligi ve BM’nin birlikte yapmis olduklari çalismada lise ögrencilerinin % 4’ünün yasaminda en az bir kez uyusturucu ya da uçucu madde kullandigi ve % 25’nin alkol kullandigi saptanmistir. Siddet davranisi dürtü kontrol bozuklugunun bir parçasi olup siklikla kendine zarar verme, yangin çikarma, çalma, yagmacilik gibi dürtü kontrol bozukluklari ve baska davranis bozukluklariyla birlikte görüldügü gibi, bu kisilerde internet ve bilgisayar bagimligi da siklikla saptanmaktadir.

Yapilan arastirmalar aile içi siddetin gençleri siddet davranisina ve suç islemeye yönelttigini göstermektedir. Istanbul Emniyet Müdürlügü Çocuk Sube Müdürlügü’nün kayitlarina göre 2007 yilinda istanbul’da 7128 çocuk islem görmüstür. Bunlardan 652’si yaralama, 549’u darp ve 258’i cinsel suçtur. Bu veriler suçlarin önemli kisminin siddet ile ilgili oldugunu göstermektedir. Buradaki önemli bir veri de bu çocuklarin büyük bir kisminin (%88) aileleri ile yasamakta oldugudur.

Sonuç olarak siddetin önlenmesi konusunda;

Aile yapisinin güçlendirilmesi,

Olanakli oldugu sürece çocuklarin egitim sistemi içinde tutulmasi,

Siddet davranisinin itibarinin azaltilmasina yönelik çalismalar basta olmak üzere toplumun bu konuda egitimi gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası