Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KADIN SIDDETI HAK ETMIYOR

Uludag’da düzenlenen 5. Ulusal Anksiyete Kongresi’nde kaygi ve siddete dair bütün nedenler tartisildi. 8 Mart Dünya Kadinlar Günü’nde düzenlenen basin toplantisinda kadina yönelik siddet konusunda önemli açiklamalar yapildi.

5-9 Mart tarihleri arasi Uludag Karinna Hotel’de düzenlenen kongrede siddete yönelik bütün konular tartisildi. 8 Mart Dünya Kadinlar Günü nedeniyle basin toplantisinda kadina yönelik siddet kavrami ana temayi olusturdu. Kongre Baskani Doç. Dr. Nesrin Dilbaz, kadina yönelik aile içi siddetin, kavram olarak, kadinin kisiliginin erkek tarafindan fiziksel güç kullanilarak ya da korkutularak yildirilmasi oldugunu belirtti. Dilbaz; “Kadina yönelik aile içi siddet olgusu bazi gruplarda daha fazla görülmektedir. Ekonomik ve egitim seviyesi düsük kadinlar, çocukluk döneminde siddete maruz kalan kadin ve erkekler, çocuk sayisi fazla olan aileler, alkol, kullanimi olan erkeklerin esleri, daha önceden siddete ugramis ve simdi gebe olan kadinlar, asiri derecede kiskanç ve paylasimsiz erkeklerin esleri, düsük gelirli, issizlik sorunu olan ailelerde ese yönelmis siddet daha siklikla görülmektedir” dedi.

Siddet davranisi egilimi gösteren erkekler, orta ve düsük sosyo-ekonomik ve egitim düzeyi düsük olan erkeklerde siddet davranisi egilimi daha fazla olmasina karsin yüksek egitimli erkeklerde de siddet davranisi görülmesi azimsanmayacak ölçüdedir. Çocuklugunda babasi tarafindan hem kendisine hem de annesine siddet gösterilen ailelerde yetisen erkeklerde eriskinlikte siddet davranisi fazladir. Aile arastirma kurumunun 10799 erkekle yaptigi çalismada %32’sinin eslerine siddet uyguladiklari saptanmistir. Çocuklarin babalari tarafindan dövülme sikligi %11 iken anneleri tarafindan dövülme sikliginin %22 bulundugu bu çalismada aile içinde çocuklara anne tarafindan daha fazla siddet uygulaniyor olmasi çarpici bir sonuçtur.

Toplumsal siddetin azalmasina yönelik yapilacak çalismalarin basinda egitim gelmektedir. Ayrica kisilerin kendilerinin ve ailelerinin bugünlerinin ve geleceklerinin güvence altinda oldugunu hissettikleri durumlarda siddet olgusu azalacaktir. Ayrica bireysel olarak öfke kontrolünün saglanmasi duygularin sözel olarak ifade edilebilecegi becerilerin edinilmesi gelecek kusaklarda iletisim sorunlarinin giderilmesine ve aile içindeki siddetin azalmasina katkida bulunacaktir. Medya araciligiyla siddet davranisinin sürekli olarak gündemde tutulmasi siddete duyarsizligi arttirabilir ve zamanla olumlu davranis gibi algilanmasina yol açabilir. Siddet egilimi olan kisilerde siddet davranisinin desteklendigi veya onay aldigini algilatacak durumlardan kaçinmak gerekir.

Siddetin insan yasaminin her alaninda görülebilen ve dünyada giderek artan bir toplum sagligi sorunu oldugunu anlatan Dilbaz; Dünya Saglik Örgütü’nün yayinladigi raporlarda siddetin en fazla aile ortaminda çocuklara ve kadinlara yönelik oldugunu dile getirdi. Dilbaz, modern bir toplum olma yolunda ilerleyen ülkemizde halen bu tarz kadina siddet konularinin konusulmasinin rahatsizlik verici oldugunu vurgulayarak, “Kadini becerili, üretken kilma çabalari ve projelerin desteklenmesi, evlilik yasinin uzamasi ve kadinin okullasma oraninin gelismesine destek saglanarak egitim düzeyinin arttirilmasina olanak saglanmasi hem kadina hem de çocuga yönelik siddeti önleyecegini bildirmistir.” diye konustu.

Dört gün boyunca devam eden kongrede, kadina siddet konusunun yani sira toplumu yakindan ilgilendiren cinsel siddet, madde bagimliligi, utangaçlik, panik bozuklugu, depresyon, yaslilarda kaygi, uyku bozukluklari, dikkat eksikligi gibi birçok konu da yerli ve yabanci birçok uzman tarafindan masaya yatirildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası