Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KADIN SIDDETI HAK ETMIYOR

Uludag’da düzenlenen 5. Ulusal Anksiyete Kongresi’nde kaygi ve siddete dair bütün nedenler tartisildi. 8 Mart Dünya Kadinlar Günü’nde düzenlenen basin toplantisinda kadina yönelik siddet konusunda önemli açiklamalar yapildi.

5-9 Mart tarihleri arasi Uludag Karinna Hotel’de düzenlenen kongrede siddete yönelik bütün konular tartisildi. 8 Mart Dünya Kadinlar Günü nedeniyle basin toplantisinda kadina yönelik siddet kavrami ana temayi olusturdu. Kongre Baskani Doç. Dr. Nesrin Dilbaz, kadina yönelik aile içi siddetin, kavram olarak, kadinin kisiliginin erkek tarafindan fiziksel güç kullanilarak ya da korkutularak yildirilmasi oldugunu belirtti. Dilbaz; “Kadina yönelik aile içi siddet olgusu bazi gruplarda daha fazla görülmektedir. Ekonomik ve egitim seviyesi düsük kadinlar, çocukluk döneminde siddete maruz kalan kadin ve erkekler, çocuk sayisi fazla olan aileler, alkol, kullanimi olan erkeklerin esleri, daha önceden siddete ugramis ve simdi gebe olan kadinlar, asiri derecede kiskanç ve paylasimsiz erkeklerin esleri, düsük gelirli, issizlik sorunu olan ailelerde ese yönelmis siddet daha siklikla görülmektedir” dedi.

Siddet davranisi egilimi gösteren erkekler, orta ve düsük sosyo-ekonomik ve egitim düzeyi düsük olan erkeklerde siddet davranisi egilimi daha fazla olmasina karsin yüksek egitimli erkeklerde de siddet davranisi görülmesi azimsanmayacak ölçüdedir. Çocuklugunda babasi tarafindan hem kendisine hem de annesine siddet gösterilen ailelerde yetisen erkeklerde eriskinlikte siddet davranisi fazladir. Aile arastirma kurumunun 10799 erkekle yaptigi çalismada %32’sinin eslerine siddet uyguladiklari saptanmistir. Çocuklarin babalari tarafindan dövülme sikligi %11 iken anneleri tarafindan dövülme sikliginin %22 bulundugu bu çalismada aile içinde çocuklara anne tarafindan daha fazla siddet uygulaniyor olmasi çarpici bir sonuçtur.

Toplumsal siddetin azalmasina yönelik yapilacak çalismalarin basinda egitim gelmektedir. Ayrica kisilerin kendilerinin ve ailelerinin bugünlerinin ve geleceklerinin güvence altinda oldugunu hissettikleri durumlarda siddet olgusu azalacaktir. Ayrica bireysel olarak öfke kontrolünün saglanmasi duygularin sözel olarak ifade edilebilecegi becerilerin edinilmesi gelecek kusaklarda iletisim sorunlarinin giderilmesine ve aile içindeki siddetin azalmasina katkida bulunacaktir. Medya araciligiyla siddet davranisinin sürekli olarak gündemde tutulmasi siddete duyarsizligi arttirabilir ve zamanla olumlu davranis gibi algilanmasina yol açabilir. Siddet egilimi olan kisilerde siddet davranisinin desteklendigi veya onay aldigini algilatacak durumlardan kaçinmak gerekir.

Siddetin insan yasaminin her alaninda görülebilen ve dünyada giderek artan bir toplum sagligi sorunu oldugunu anlatan Dilbaz; Dünya Saglik Örgütü’nün yayinladigi raporlarda siddetin en fazla aile ortaminda çocuklara ve kadinlara yönelik oldugunu dile getirdi. Dilbaz, modern bir toplum olma yolunda ilerleyen ülkemizde halen bu tarz kadina siddet konularinin konusulmasinin rahatsizlik verici oldugunu vurgulayarak, “Kadini becerili, üretken kilma çabalari ve projelerin desteklenmesi, evlilik yasinin uzamasi ve kadinin okullasma oraninin gelismesine destek saglanarak egitim düzeyinin arttirilmasina olanak saglanmasi hem kadina hem de çocuga yönelik siddeti önleyecegini bildirmistir.” diye konustu.

Dört gün boyunca devam eden kongrede, kadina siddet konusunun yani sira toplumu yakindan ilgilendiren cinsel siddet, madde bagimliligi, utangaçlik, panik bozuklugu, depresyon, yaslilarda kaygi, uyku bozukluklari, dikkat eksikligi gibi birçok konu da yerli ve yabanci birçok uzman tarafindan masaya yatirildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası