Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Glokom’a hayir dediler

Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi, tüm dünyada en sik kalici görme kaybina neden olan Glokom hastaliginda bilincin artmasi için 1. Dünya Glokom Günü’nde “Glokom’un Dünyanizi Karartmasina Izin Vermeyin” basligi altinda halka açik bir konferans düzenledi. Konferansta Glokom hastaliginda erken tani ve tedavinin önemi vurgulanirken, konferans sonrasinda ücretsiz Glokom taramasi gerçeklestirildi.

Glokom Konferansi’nda VKV Amerikan Hastanesi Göz Hastaliklari Klinigi Sefi Doç. Dr. Osman Oram, Glokom’un geri dönüsü olmayan en önemli görme hastaligi oldugunu, 40 yasin üzerinde olup, ailesinde Glokom bulunan, Hipotansiyon, Hipertansiyon, Diyabet, Migren ve Miyopisi olan kisilerin Glokom için normalden fazla risk altinda oldugunu belirtti. Ayrica, hastalik önemli bir belirti vermedigi için dünyada Glokom hastaligi bulunan kisilerin yüzde 50’sinden fazlasinin hastaliktan habersiz yasadigini vurguladi.

Glokom(göz tansiyonu) hastaligi nedir?

Göz tansiyonu adiyla da bilinen Glokom, göz sinirini tutan yaygin bir göz hastaligidir. Göz içindeki sivi basincinin görmeyi saglayan göz sinirine zarar verebilecek düzeyde olmasiyla ortaya çikar. Tedavi edilmezse total görme kaybina yol açabilir.

Görülme sikligi nedir?

Glokom tüm dünyada en sik kalici görme kaybi nedenidir ve kirk yasin üzerinde yaklasik olarak her 40 kisiden 1'inde görülür. Hastalik ortaya çiktigi 20 kisiden 1'inde her iki gözde kalici görme kaybina sebep olur. Dünyada 2010 yilinda 6 milyon ve 2020 yilinda 8 milyonun üzerinde kisinin Glokom’dan dolayi her iki gözde de görme kaybina ugramasi beklenmektedir.

Glokom nasil olusur?

Normalde göziçi olusumlarin beslenmesi için göz içerisinde sürekli olarak bir sivi mevcuttur. Bu göziçi sivi, ayni zamanda sürekli olarak bazi kanallarla göz disina atilir. Glokom, göziçi sivisini disari bosaltan bu kanallarda yapisal olarak tikaniklik olusmasi nedeniyle ortaya çikar. Göziçi sivisinin yeterli bosalamamasina bagli olarak göz içinde basinç yükselir ve yükselen göziçi basinci da görmeyi saglayan göz siniri hücrelerine zarar verir. Göz siniri hücreleri yükselen göziçi basinci nedeniyle hasar görerek yavas yavas öldükçe çevreden merkeze dogru görme kaybi ortaya çikar. Göz sinirinin yapisal nedenlerle göz içi basincina hassas oldugu gözlerde ayni olayin basinçta belirgin artis olmadan da gerçeklesmesi mümkündür. Hücrelerin tümü öldügü zaman kalici total görme kaybi olusur.

Belirtileri nelerdir?

Glokom’un en önemli özelligi sinsi seyirli olmasi ve hemen hiçbir belirti vermeden yavas yavas çevreden merkeze dogru görme kaybi yaratabilmesidir. Bazi hastalarda basagrisi, çevrede bazi bölgeleri görememe ve göz önünde renkli isik haleleri görme gibi bazi belirtilerin erken dönemde farkedilebilmesine karsin çogu hastada belirgin görme kaybi yaratincaya kadar hastaligin varligi anlasilamaz. Bugün dünyadaki en ileri ülkelerde bile Glokom hastalarinin yarisindan çogu hastaligindan habersiz olarak yasamaktadir.

Hangi yas grubunda görülür?

Glokom herkeste ve her yasta görülebilir. Ancak, 40 yasin üzerinde olanlar, ailesinde Glokom bulunan kisiler, seker hastaligi, hipertansiyonu, yüksek miyopisi ve damar hastaligi bulunanlar Glokom’un daha sik görüldügü grupta yer alirlar.

Özellikle, Glokom hastaliginin ailesel geçisinin önemli oldugu ve ailesinde göz tansiyonu bulunan kisilerin bu hastaligin görülmesi açisindan normale göre 8 kat daha fazla risk altinda oldugu göz önünde tutulmalidir.

Hangi siklikta kontrolden geçilmelidir?

Bugün için önerilen, herkesin 40 yasina kadar en az 3 yilda bir, 40 yasindan sonra ise en az 2 yilda bir Glokom yönünden kontrolden geçmesidir. Ailesinde göz tansiyonu bulunan ve bu nedenle hastaligin daha sik görüldügü grupta olan kisiler ile seker hastaligi, hipertansiyonu, yüksek miyopisi ve damar hastaligi bulunanlarin ise yilda bir kez düzenli olarak kontrolden geçmesi önerilir.

Hastaligin tanisi nasil konulur?

Glokom tanisinda konunun uzmani göz hekimi tarafindan yapilan detayli bir göz muayenesi çok önemlidir. Bu muayenede görme keskinliginin belirlenmesinin ve rutin göz kontrollerinin yanisira göziçi basincinin yani göz tansiyonunun ölçümü, göziçi sivisinin disa bosaldigi kanallarin yeraldigi bölgenin kontrolü ve göz sinirinin durumunun degerlendirilmesi büyük önem tasir. Gerektigi takdirde bilgisayarli görme alani ve göz siniri analiz yöntemleri tanida önemli rol oynar. Göz tansiyonu 21 mmHg'ya kadar normal kabul edilir ve bunun üzerindeki degerler yüksek göz tansiyonu olarak degerlendirilir. Buna karsin göz tansiyonu tek kriter degildir ve göz tansiyonu normal ölçülen ve göz siniri hassas olan kisilerde de Glokom hastaligi görülebilir. Göz tansiyonunun normalden yüksek oldugu veya normal oldugu halde göz sinirinin hasar gördügünden süphelenilen olgularda bilgisayarli görme alani ve göz siniri analiz tetkikleri, göz sinirinin hasarinin varliginin ve derecesinin belirlenmesinde, zaman içindeki degisimin saptanmasinda önemlidir.

Tedavisi nasil yapilir?

Glokom hastaliginin tanisi konulduktan sonra bugün için tedavide amaç, göz tansiyonunu düsürerek göz sinirinin hasarini durdurmak ve görme kaybinin ilerlemesini engellemektir. Bu amaçla uygulanabilecek yöntemler ilaç tedavisi, laser tedavisi ve cerrahi tedavi olarak üçe ayrilabilir. Bugün için genelde tani sonrasi ilk seçilen yöntemin ilaç tedavisi olmasina, ilaç tedavisine yeterli derecede yanit vermeyen hastalarda laser tedavisinin ya da cerrahi tedavi yöntemlerinin uygulanmasina karsin, özellikle geç dönemde tani konulan ya da sürekli ilaç kullaniminin uygun olmadigi olgularda dogrudan laser girisimleri ya da cerrahi yöntemler de kullanilabilir. Glokom’da ilaç tedavisinde son yillarda önemli gelismeler saglanmis, etkili yeni ilaçlar tedavinin basarisini büyük ölçüde artirmistir. Ilaç tedavisinde önemli olan hastanin ilaçlari sürekli olarak düzenli kullanmasidir. Ilaç kullandirilmayan veya ilaç tedavisine yanit vermeyen olgularda kullanilan cerrahi yöntemler de son yillarda giderek artan oranda basarili olmakta, sürekli ilaç kullanim zorunlulugunu da ortadan kaldirarak etkili tedavi saglayabilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası