Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kiskançlik nöbetlerinden dizi film izleyerek kurtulun!

Insanin dogasinda olan kiskançlik, aslinda normal bir duygu. Ama ipin ucunu kaçirdiysaniz ve karsinizdakini bogacak duruma geldiyseniz önlem almanizda fayda var!

Kiskançligin ilacinin ‘sosyallesme’ oldugunu vurgulayan Medical Park Fatih Hastanesi’nden Uzman Psikolog Sinem Demir, “Asiriya kaçmamak sartiyla film ve dizi izleyerek ‘imrenme’ duygunuzu bastirabilirsiniz. Ama kiskançligi dizginlemenin en dogru yolu hobiler edinmek, dans etmek ve resim yapmak gibi sosyal aktivitelere katilmak” diyor.

Hemen her insanin az veya çok hissettigi dogal bir duygu olan kiskançlikta önemli olan dozu kaçirmamak. Çünkü aksi takdirde hem kendinize, hem de karsinizdakine zarar verebilirsiniz! Medical Park Fatih Hastanesi’nden Uzman Psikolog Sinem Demir; kiskançligin bas edilmesi en zor duygulardan biri oldugunu vurguluyor. Kiskançligin; imrenme ve gipta etmeyle baslayip, haset duymaya kadar gidebildigine dikkat çeken Demir, ‘kiskançligin esiri’ olmamaniz için su önerilerde bulunuyor:

* Imrenmek, kendini bir digeriyle kiyaslamak ve onun yerinde olmak istemektir. Birinin mutluluguna imreniyorsaniz, ‘keske ben de öyle mutlu olsam’ dersiniz, ama o kisi için kötü hisler beslemezsiniz.

* Kiskançlikta ise ‘ah keske’ demenin bir adim ötesine geçer, o kisiyle gerçekten bir sorununuz olmasa bile, varmis gibi davranirsiniz. Iyi ihtimalle onu görmezden gelirsiniz, kötü ihtimalle o kisiyle ufak tefek hayali sorunlar çikarirsiniz.

HASET YUVA BILE YIKAR!..

* Haset ise bu duygularin en agiridir! Yerinde olmak isteginiz kisinin sahip olduklarini kaybetmesini ister ve bunun için harekete geçersiniz. Kiskançliktaki ufak tefek sorun çikarmalarin düzeyi artar. Hedef, o kisinin mutlulugunu yikmaktir. Mutluluk sebebi evlilik ise esiyle iliskisini, sosyal hayat ise arkadaslari ile iliskisini bozmaya çabalar. Bozma araçlari; dedikodu, iftira-yalan olabilir. En uç nokta ise fiziksel zarar vermektir.

Herkes imrenebilir, pek çok insan kiskanir, daha az insan haset duyar! Imrenmek olagan bir duygudur ve birçok insan tarafindan hissedilebilir. Ancak bir ‘izleyici’ konumunda, sürekli digerlerinin mutluluklarini gözlemek, bir yasam tarzi haline gelebilir. Özellikle duygusal yoksunluklar yasadigina ve digerleri kadar ‘sansli’ olmadigina inanan biri bunu yapabilir.

EVLILER TERAPISTE

Duygusal yoksunluklar da herkesin hayatinda zaman zaman gözlenir. Bir yoksunlugun (kayip, ayrilik gibi...) yasini tutmak ya da üzülmek için kendimize bir süre izin vermek saglikli olabilir. Ama uzun sürmüs ise bu yoksunlugu ‘yeni var’lara dönüstürmek için harekete geçmekte fayda var!

Iste bu noktada izledigimiz filmler ve diziler de bir bakima ‘digerinin mutluluguna, fiziksel/maddi gücüne imrenme’ hissimizi telafi eder. Bir yere kadar bu sagliklidir, telafi etmek iyi gelir. Ama tabii ki asiriya kaçmayarak ve kendinizi ‘yasamayan’ sadece ‘izleyen’ biri konumuna sokmamalisiniz. En sagliklisi ise hobiler edinmek, dans edip, resim yapmak gibi sosyal aktivitelerle sizi esir alan kiskançligi dizginlemek.

Hasetin hedefi olduysaniz ve bu yasaminizi dogrudan etkileyen bir duruma geldiyse, eger evliliginizi etkileyen bir durum varsa evlilik terapisi önerilebilir. Eger yasanilan bölgede psikolog veya psikiyatr yoksa, o bölgede hatiri sayilir kisilerden (doktor, ögretmen, hemsire) destek ve önerilerde bulunmasi istenebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası