Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ALTIN GÜN’LERI KALP HASTALIGINI TETIKLIYOR

Kurabiyeler, pogaçalar yeniyor, tarifler aliniyor, sohbetler ediliyor. Ilk bakista oldukça masum görünen, ev hanimlarinin en büyük eglencelerinden biri olan altin günleri kalp sagligini olumsuz etkiliyor. Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Kani Gemici, kadinlarin “Kabul günleri”nde hamur isi ikramlarinin, kalp hastaliklarina zemin hazirladigini söyleyerek hanimlara tavsiyelerde bulundu.

Kötü beslenme aliskanliklari çocukluk çagindan itibaren basliyor. Aglayan bebegin agzina lokum verilmesi gibi. Özellikle metropollerde gazli içecekler ve fast food tarzi beslenmenin çok yaygin olmasi, çogunlukla annelerin ihmaliyle evden kahvalti yapmadan okula kosan çocuklarin kantinlerde ‘sagliksiz’ bir seyler atistirmasi, genç nesilleri gelecekte kalp hastasi olma tehlikesi ile karsi karsiya birakiyor.

Çocuklardaki kötü beslenme aliskanliklarinda sorumluluk öncelikle annelerin. Çünkü ailenin yemek yeme aliskanliklari çocuklar üzerinde çok etkili. Öncelikle annelerin sebze ve meyve agirlikli beslenmeye önem vermeleri ve bu bilinci çocuklarina asilamalari için, ‘kabul günleri’nde hamur isi yapmayi bir kenara birakmalari gerekiyor.

- TÜRK INSANI NEDEN KÖTÜ BESLENIYOR?

Ülkemizde ne yazik ki zayif insanlara toplumun yaklasimi çok kötü. Topluma göre insanlarin kilolu olmalari onlara bir güç, bir deger katiyor ama saglik açisindan büyük tehlikeler içeriyor. ‘Göbek’, insanlarimiz için milli felaketin birincisi, onlar ‘göbek hastasi.’ Sigara da ikincisi. Öncelikle yemek yeme aliskanliklarinin degistirilmesi gerekiyor. “Mangal kültürü” tümüyle ortadan kalkmali. Sonra da ekmek yeme aliskanliklari gözden geçirilmeli. Türk insani ‘yemek yemis’ olmak için yemek yiyor. 3 ögün yemegin disinda ara ögünlerle 6 ögüne kadar çikiyor. Evet gelisme çagindaki çocuklarin ve gençlerin yemek yemege ihtiyaci var. Ama yas ilerledikçe buna gerek kalmiyor.

45 YASTAN SONRA ÖGÜNLER AZALTILMALI!

Bir tas isçisi günde üç ögün yemek yemeli. Çünkü sarf ettigi efor ile bunu yakabiliyor. Ama masa basinda çalisan bir memur günde 3 ögün, hele tika basa yerse bunu nasil yakacak? Bu sekilde beslenenler bir süre sonra vücuttaki yaglanmanin ve asiri kilolarin etkisi ile hipertansiyon, metabolik hastaliklar ve kalp hastaliklari riski ile karsi karsiya kalacaklardir. Ortopedik sorunlar da cabasi. 45 yastan sonra ögün sayisinin ve bir ögünde alinan gida miktarlarinin azaltilmasi gerekir. Mideyi doldurmamak çok önemli. Bir defada en çok üç çesit yemek ile masadan kalkmak gerekir. Kültür olarak yemek yedirmek konusunda çok israrci bir milletiz. Bizim ülkemizin yedigi gida ile bir kaç ülke doyar.

HAMUR ISLERI KALP HASTALIKLARINA ZEMIN HAZIRLIYOR!

Kadinlarin ayin belli zamanlarinda bir araya gelerek yaptiklari kabul günlerindeki asiri “pasta-börek-çörek” tüketimi de bu felaketin bir parçasi. Bu kadar çok çesit hamur isi yapmalarinin sebebi de yine toplum baskisi ve asiri israrcilik. 4-5 saat bu çesit çesit yiyecekleri yapmak için ugrasiyorlar ve birbirlerini “o daha çok yapti, bu daha az yapti” diye elestiriyorlar. Daha çok çesit yapabilmek için yaris halindeler. Yedikleri hamur isleri onlara kilo olarak geri dönüyor ve beraberinde kalp hastaliklari dahil olmak üzere bir çok saglik sorunu ile karsilasiyorlar.

KABUL GÜN’LERINDE MEYVE YENILEBILIR

Ev hanimlarinin birbirleriyle yiyecek yapma yarisina girmeleri için hiçbir sebep yok. Artik bu kültürü bir kenara birakarak toplum baskisini da üzerlerinden atsinlar. Bu gün’lerde hanimlar birbirlerine lütfen meyve ikram etsinler, çay ve kahve ile birlikte biraz da çerez yesinler. Böylece hem zahmetten kurtulurlar, hem masraf azalir, hem de kendilerini zehirlememis olurlar.

GÜN’LERINI MÜZIKLE GEÇIRSINLER, SOSYAL AKTIVITELER YAPSINLAR

Hanimlara, yiyecek yapmak için harcadiklari bunca vakti bir sanat yapmak için harcamalarini tavsiye ediyorum. Sosyal sorumluluk projelerine destek versinler, yerel yönetimlerin toplumsal etkinliklerine katilsinlar. Bir araya geldiklerinde çalabiliyorlarsa bir enstrüman esliginde sarki söylesinler. Yararli bir kitap açip okuyabilirler. Kadinlar böyle bir gelenegi baslatabilirler. “Kabul Günleri”ni yararli bir sosyal faaliyet haline getirebilirler. Zamanlarini yemek yaparak ve onlari tika basa yiyerek geçireceklerine, çocuklarini gelecege daha iyi nasil hazirlayacaklarini düsünebilirler; eslerini nasil daha mutlu edeceklerini ya da onlari daha iyi nasil yönetebileceklerini konusabilirler diye düsünüyorum.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası