Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KARANLIKTA UYUYUN, SAGLIK BULUN

Çocugunuz karanliktan korkuyorsa ve yatarken isigin kapanmasini istemiyorsa, “Ne olacak canim, isiklar açik uyuyuversin” demeyin. Çünkü vücudun biyolojik saatini koruyup, dogal ritmini ayarlayan melotonin hormonu, ancak gece siz uyudugunuz saatlerde ve karanlikta salgilanabiliyor. Melotonin, kisiyi çesitli hastaliklara karsi korumasinin yanisira; kansere karsi da kalkan görevi görüyor.

Memorial Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardes, “Melotonin hormonunun sagliga olumlu etkileri” hakkinda bilgi verdi.

Insanlarin iç ritmi dis çevreyle uyumlu olmalidir

Milyonlarca yillik bir geçmisi olan insanlik, enlem ve mevsim sartlarina göre ortalama 12 saat aydinlik ve 12 saat karanlik gün düzenine adapte olmustur. Gece yapay isik kullanma yetenegi, atesin kesfi ile birlikte 250 bin yil önce baslar. Kandillerle 5 bin yil önce tanisilmistir. Sokaklar gaz isiklari ile 1700’lü yillarda aydinlatilmaya baslanmistir. Son 120 yilda elektrigin kesfiyle, yapay aydinlatma bugünkü boyutlarina ulasmistir. Elektrik, büyük binalarin içinin aydinlatilmasini ve is, eglence ve güvenlik için gece isiklandirma yapilmasini saglamistir.

Isigin insan fizyolojisi ve davranislari üzerine genis etkileri vardir, onlari düzenler ve etkiler. Bu nedenle, uygunsuz bir zamanlama ile insan fizyolojisini degistirebilir. Isigin tetikledigi bozulmalara bir örnek; günlük vücut organizasyonlarinin etkilenmesidir( Hormonlarin üretim ritminin degismesi gibi) Isik ve karanliga maruz kalma saatlerindeki degisiklikler, vücut organizasyonlarinin zamanlamalarinda kaymalara neden olabilir. Insanin içindeki ritimlerin, dis çevreyle uyumu kaybolabilir. Uyku ve uyanik kalma saatlerinde etkilenme olabilir. Ayrica isik; nöroendokrin sistemleri akut bir sekilde etkiler, melatonin üretimini azaltir, kortizol üretimini artirir.

Isik, melatonin üretimine engel oluyor

Melatonin, beyindeki epifiz bezinden özellikle geceleri karanlik ortamda salgilanan bir hormondur. Triptofan isimli bir maddeden elde edilir. Hormonun temel görevi, vücudun biyolojik saatini ve ritmini (sirkadien ritm) ayarlamaktir. Melatonin üretimi, gecenin uzunlugu ile ilgilidir, gece ne kadar uzarsa, üretim de o denli uzar. Karanlik fazin baslangicinda veya sonundaki isik, melatonin üretimine engel olur. Isik kisa süreli de olsa yeterli siddette ise, melatonin salinimini baskilar. Günlerin kisa oldugu kis mevsiminde melatonin üretimi artar, yaz günleri ise azalir. Uykusuz kalmak, melatonin üretimini etkilemez.

Depresyon hastaliginda kortizol seviyesi yüksek ve melatonin seviyesi düsük bulunmustur. Birçok depresyon ilaci, etkiledigi beyin kimyasal maddeleri araciligi ile melatonin salgilanmasini artirir. Melatonin seviyesindeki artis ve tedaviden faydalanma arasinda bir paralellik kurulabilmektedir.

Melatoninin bagisiklik sistemini olumlu etkileyerek ve stresi azaltarak yasam süresini artirdigina ve yaslanma bulgularini azalttigina dair yapilmis çalismalar vardir.

Melotonin, basta kanser olmak üzere hastaliklar üzerinde baskilayici etki yapiyor. Gece çalisan kadinlarda meme kanseri gelisimi çok daha fazla.

Melatonin ve kanser iliskisi için birçok çalisma yapilmistir. Melatoninin kanser engelleyici bir ajan olduguna dair çok sayida bilimsel arastirma yapilmistir. Deneysel olarak melatoninin birçok tümör tipinde büyümeyi sinirlandirdigi gözlenmistir. Melatonin, deneysel meme tümörlerinde baskilayici bir rol oynamaktadir. Melatonin, tedavi edici dozlarda verildiginde direkt olarak tümör hücrelerini öldürücü etkiye sahiptir. Gece çalisan bayanlarda geceleri aydinlik nedeniyle melatonin salgilanmasi azaldigi için, gündüz çalisan bayanlar göre meme kanseri gelisimi oldukça fazla bulunmustur. Gece çalisilan yerlerde, karanlik ortamlarin aydinlatilmasi ve bu nedenle melatonin düzeyinin baskilanmasi ile kanser riski artmaktadir.

Daha fazla melotonin için…

Düzenli ve yeterli bir melatonin salinimi için, karanlik ortamda uyumak gerekmektedir. Eger kullaniliyorsa gece lambalari solgun kirmizi isik vermelidir.

Televizyon karsisinda uyuklama yapilirsa, televizyon kapatilmalidir.

Düzenli ve yeterli bir uyku düzeni olusturulmalidir. Ayni saatlerde yatip kalkmaya özen gösterilmelidir.

Gece çalismalari mümkünse gündüze kaydirilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası