Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KARANLIKTA UYUYUN, SAGLIK BULUN

Çocugunuz karanliktan korkuyorsa ve yatarken isigin kapanmasini istemiyorsa, “Ne olacak canim, isiklar açik uyuyuversin” demeyin. Çünkü vücudun biyolojik saatini koruyup, dogal ritmini ayarlayan melotonin hormonu, ancak gece siz uyudugunuz saatlerde ve karanlikta salgilanabiliyor. Melotonin, kisiyi çesitli hastaliklara karsi korumasinin yanisira; kansere karsi da kalkan görevi görüyor.

Memorial Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardes, “Melotonin hormonunun sagliga olumlu etkileri” hakkinda bilgi verdi.

Insanlarin iç ritmi dis çevreyle uyumlu olmalidir

Milyonlarca yillik bir geçmisi olan insanlik, enlem ve mevsim sartlarina göre ortalama 12 saat aydinlik ve 12 saat karanlik gün düzenine adapte olmustur. Gece yapay isik kullanma yetenegi, atesin kesfi ile birlikte 250 bin yil önce baslar. Kandillerle 5 bin yil önce tanisilmistir. Sokaklar gaz isiklari ile 1700’lü yillarda aydinlatilmaya baslanmistir. Son 120 yilda elektrigin kesfiyle, yapay aydinlatma bugünkü boyutlarina ulasmistir. Elektrik, büyük binalarin içinin aydinlatilmasini ve is, eglence ve güvenlik için gece isiklandirma yapilmasini saglamistir.

Isigin insan fizyolojisi ve davranislari üzerine genis etkileri vardir, onlari düzenler ve etkiler. Bu nedenle, uygunsuz bir zamanlama ile insan fizyolojisini degistirebilir. Isigin tetikledigi bozulmalara bir örnek; günlük vücut organizasyonlarinin etkilenmesidir( Hormonlarin üretim ritminin degismesi gibi) Isik ve karanliga maruz kalma saatlerindeki degisiklikler, vücut organizasyonlarinin zamanlamalarinda kaymalara neden olabilir. Insanin içindeki ritimlerin, dis çevreyle uyumu kaybolabilir. Uyku ve uyanik kalma saatlerinde etkilenme olabilir. Ayrica isik; nöroendokrin sistemleri akut bir sekilde etkiler, melatonin üretimini azaltir, kortizol üretimini artirir.

Isik, melatonin üretimine engel oluyor

Melatonin, beyindeki epifiz bezinden özellikle geceleri karanlik ortamda salgilanan bir hormondur. Triptofan isimli bir maddeden elde edilir. Hormonun temel görevi, vücudun biyolojik saatini ve ritmini (sirkadien ritm) ayarlamaktir. Melatonin üretimi, gecenin uzunlugu ile ilgilidir, gece ne kadar uzarsa, üretim de o denli uzar. Karanlik fazin baslangicinda veya sonundaki isik, melatonin üretimine engel olur. Isik kisa süreli de olsa yeterli siddette ise, melatonin salinimini baskilar. Günlerin kisa oldugu kis mevsiminde melatonin üretimi artar, yaz günleri ise azalir. Uykusuz kalmak, melatonin üretimini etkilemez.

Depresyon hastaliginda kortizol seviyesi yüksek ve melatonin seviyesi düsük bulunmustur. Birçok depresyon ilaci, etkiledigi beyin kimyasal maddeleri araciligi ile melatonin salgilanmasini artirir. Melatonin seviyesindeki artis ve tedaviden faydalanma arasinda bir paralellik kurulabilmektedir.

Melatoninin bagisiklik sistemini olumlu etkileyerek ve stresi azaltarak yasam süresini artirdigina ve yaslanma bulgularini azalttigina dair yapilmis çalismalar vardir.

Melotonin, basta kanser olmak üzere hastaliklar üzerinde baskilayici etki yapiyor. Gece çalisan kadinlarda meme kanseri gelisimi çok daha fazla.

Melatonin ve kanser iliskisi için birçok çalisma yapilmistir. Melatoninin kanser engelleyici bir ajan olduguna dair çok sayida bilimsel arastirma yapilmistir. Deneysel olarak melatoninin birçok tümör tipinde büyümeyi sinirlandirdigi gözlenmistir. Melatonin, deneysel meme tümörlerinde baskilayici bir rol oynamaktadir. Melatonin, tedavi edici dozlarda verildiginde direkt olarak tümör hücrelerini öldürücü etkiye sahiptir. Gece çalisan bayanlarda geceleri aydinlik nedeniyle melatonin salgilanmasi azaldigi için, gündüz çalisan bayanlar göre meme kanseri gelisimi oldukça fazla bulunmustur. Gece çalisilan yerlerde, karanlik ortamlarin aydinlatilmasi ve bu nedenle melatonin düzeyinin baskilanmasi ile kanser riski artmaktadir.

Daha fazla melotonin için…

Düzenli ve yeterli bir melatonin salinimi için, karanlik ortamda uyumak gerekmektedir. Eger kullaniliyorsa gece lambalari solgun kirmizi isik vermelidir.

Televizyon karsisinda uyuklama yapilirsa, televizyon kapatilmalidir.

Düzenli ve yeterli bir uyku düzeni olusturulmalidir. Ayni saatlerde yatip kalkmaya özen gösterilmelidir.

Gece çalismalari mümkünse gündüze kaydirilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası