Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EMZIK VEYA PARMAK…DURDURMAK YA DA DURDURMAMAK!

Çevrenizden bir sürü ses çikiyor, “Bebeginiz parmagini emmesin söyle olur, böyle olur. Aaaa emzik emmesin, söyle zararli böyle zararli” veya tam tersi “Birak emsin yavrucak, ne olacak ki?”

Peki siz ne yapacaksiniz?

Etiler Memorial Poliklinigi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, “Çocuklarda emzik ve parmak emme aliskanligi” hakkinda bilgi verdi ve ailelere tavsiyede bulundu.

BEBEGINIZI 2 YASINDAN SONRA BU ALISKANLIGINDAN VAZGEÇIRIN

Emme yenidoganlar için en dogal reflekstir ve bu olmadan hayatta kalmalari mümkün degildir. Beslenmenin haricinde emme duygusu bebeginize güven verir.

Emzik veya biberon, yasamin ilk 4-6 haftasi önerilmez çünkü bebeginiz “meme saskinligi” yasayabilir. Meme saskinligi, annenin gögüs ucu ile emzik veya biberon ucu arasindaki yapi farki nedeniyle, bebegin yalnizca gögüs ucunu emmeye çalisma haline denir. Oysa bebek, gögüste “areola”adi verilen genis kahverengi alani emmelidir. Ilk 4-6 hafta sonra emzik verilebilir. Özellikle anne memesinden hiçbir sekilde vazgeçemeyen ve annelerinin istirahat etmesini ciddi boyutta engelleyen bebekler için (unutmayin anne saglikli olacak ki bebegine saglikli bakabilsin) böyle bir uygulama denemek isteseniz bile, 6-7 aylik olana kadar bebeginiz emzigi istemeyebilir.

EMME DUYGUSU BEBEGINIZE GÜVEN VERIR

Üçüncü ay civarinda bebeginiz yavas yavas parmaklarini agzina götürmeye baslar. Ilk baslarda belki bir iki parmagini, zaman ilerledikçe bir veya her iki elini de agzina sokmaya çalistigini göreceksiniz. Hatta bazen ögürür veya kendilerini kustururlar. Bu duruma biz “el ve agiz kesif dönemi” deriz ve son derece dogal bir asamadir. Bebeginiz elini emdikçe rahatlar ve yakaladigi her seyi agzina götürür. Bunu yapinca aklindan “aaa ne güzel ellerim var, agzim var” diyor olabilir ve agzina götürdügü nesneleri de bu sekilde tanimlar. Salyasinin çok arttigini fark edersiniz ve hatta “acaba dis mi çikartiyor?” diye aklinizdan geçer veya çevrenizden duyarsiniz.

Böylelikle bebeginiz parmak veya emzik emmeye baslayabilir ve bunu bir aliskanlik haline getirebilir. Bu durumun zarar ve faydalarina bir göz atalim.

Faydalar:

Bebeginizi rahatlatir

Annenin istirahat etmesine firsat verir

Zararlari:

Iki yasindan sonraki döneme kadar devam ederse kalici dis, damak ve parmak bozukluklarina yol açabilir.

Dolayisiyla parmak veya emzik emme, iki yasina kadar geri dönüsümlü degisikliklere yol açabilse de bu dönemde zarari yoktur hatta faydalari dahi vardir.

Eger çocugunuz iki yasina yaklasiyor ve bu aliskanligindan vazgeçemediyse, vazgeçirmek için su yöntemleri deneyebilirsiniz:

Bir emzik hariç hepsini atin. Elinizde kalan emzigin ucunu her gün 3-4 milimetre kesin. Yavas yavas emzik zevksiz bir hal alacaktir ve sonunda emecek bir sey kalmayacaktir.

Çocugunuzun rizasiyla emdigi parmagini flaster ile orta kalinlikta bantlayin. Flaster allerjisi yoksa bunu yapabilirsiniz ve kizariklik gelisirse kullanimi kisitlayin. Zamanla parmagini emmesi zevksiz bir hal alacaktir.

Çogu zaman çocuklarimiz kendiliginden emme aliskanliklarindan bir iki yaslarina gelene kadar vazgeçerler. Ortada endilesenecek bir durum yoktur. Bu konu çogu zaman herhangi bir sorun yaratmayacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası