Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BALIGI KILÇIGI ile YIYIN..!

Günümüzde insanlarin balik ile ilgili fikirleri çok uç noktalardadir. Kisaca baligi ya çok seviyoruz ya da nefret ediyoruz. Aslinda balik, soframizda haftada en az 2 kez yerini almasi gereken önemli besinlerden biridir. Yapilan arastirmalar, düzenli olarak balik yemenin sayisiz yarari oldugunu kanitlamistir.

Balik Yemek Neden Bu Kadar Önemli ?

Dogan Saglik Grubu Beslenme ve Diyet Uzmani Emine Sezen; “Insanlarin karsilastigi bir çok hastaligin nedeni, aldiklari besin maddeleri ve yanlis beslenme aliskanliklaridir. Bundan dolayi insanlar, beslenmelerine dikkat etmek zorundadir. Yüksek kolesterolden ileri gelen hastaliklarin, önemli oranda kirmizi etten kaynaklandigi artik insanlar tarafindan bilinmektedir. Bunun için daha saglikli ve doymamis yag asitleri yönünden zengin olan balik yenmelidir.” diyor.

”Tüketilen yaglarin, doymamis yaglarca zengin olmasi çok önemlidir. Çünkü omega-3 serisi yag asitlerinin vücutta, biyokimyasal ve fizyolojik aktivitelerde önemli görevler üstlenmektedir. Yag asitleri insan vücudunda göz, beyin , testis ve plasentada toplanarak gözlerin uygun sekilde çalismasina ve beynin fonksiyonlarini eksiksiz olarak yerine getirmesine yardimci olmaktadir.” diyen Beslenme ve Diyet Uzmani Sezen, baligin vücudumuza sagladigi diger önemli faydalari da söyle siraliyor;

• Kalp hastaligini ve felci önler.
• Kolesterol metabolizmasini ayarlar.
• Kemikler için yararlidir.
• Seker hastalari için yararlidir.
• Astim tehlikesini azaltir.
• Prostat kanseri riskini azaltir.
• Kirisiklara karsi etkilidir.
• Yag orani azdir.

Kilçigi bile faydali!

Baligin kilçiginda bulunan yüksek orandaki kalsiyum ve fosfor kemiklerin sagligi ve dayanikliligi bakimindan önemli. Bu özelligi nedeniyle kemik erimesi sorununu yasayanlarin balik etini fazla tüketmesi gerekmektedir. Sardalya ve ya somon gibi konserve ve yumusak kilçiklari ile birlikte yenilebilecek küçük baliklarin tüketilmesi dogru beslenmenin en iyi yolu olacaktir.

Nedir Bu Omega-3?

Omega-3, vücut tarafindan yapilmayan ve disaridan yiyeceklerle alinmasi gereken doymamis yag asitlerinden biridir. Herkesçe bilinmektedir ki Omega- 3, en fazla balik yaginda bulunmaktadir. Balik türleri içerisinde de özellikle uskumru, sardalya, hamsi ve somon baliginda bol miktarda bulunmaktadir. Beslenme ve Diyet Uzmani Sezen;” Haftada en az 2-3 kez balik yiyin. Baligi kizartmak yerine izgara ya da bugulama olarak yemeyi tercih edin. Eger ailenizde kalp hastaligi varsa Omega-3 içerikli bir beslenme aliskanligi edinin ve bunu ömür boyu sürdürün. Dengeli omega yag asidi alimi, sizi kalp krizi riskinden de koruyacaktir” diyor.

Kaynak: www.doganhastanesi.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası