Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BALIGI KILÇIGI ile YIYIN..!

Günümüzde insanlarin balik ile ilgili fikirleri çok uç noktalardadir. Kisaca baligi ya çok seviyoruz ya da nefret ediyoruz. Aslinda balik, soframizda haftada en az 2 kez yerini almasi gereken önemli besinlerden biridir. Yapilan arastirmalar, düzenli olarak balik yemenin sayisiz yarari oldugunu kanitlamistir.

Balik Yemek Neden Bu Kadar Önemli ?

Dogan Saglik Grubu Beslenme ve Diyet Uzmani Emine Sezen; “Insanlarin karsilastigi bir çok hastaligin nedeni, aldiklari besin maddeleri ve yanlis beslenme aliskanliklaridir. Bundan dolayi insanlar, beslenmelerine dikkat etmek zorundadir. Yüksek kolesterolden ileri gelen hastaliklarin, önemli oranda kirmizi etten kaynaklandigi artik insanlar tarafindan bilinmektedir. Bunun için daha saglikli ve doymamis yag asitleri yönünden zengin olan balik yenmelidir.” diyor.

”Tüketilen yaglarin, doymamis yaglarca zengin olmasi çok önemlidir. Çünkü omega-3 serisi yag asitlerinin vücutta, biyokimyasal ve fizyolojik aktivitelerde önemli görevler üstlenmektedir. Yag asitleri insan vücudunda göz, beyin , testis ve plasentada toplanarak gözlerin uygun sekilde çalismasina ve beynin fonksiyonlarini eksiksiz olarak yerine getirmesine yardimci olmaktadir.” diyen Beslenme ve Diyet Uzmani Sezen, baligin vücudumuza sagladigi diger önemli faydalari da söyle siraliyor;

• Kalp hastaligini ve felci önler.
• Kolesterol metabolizmasini ayarlar.
• Kemikler için yararlidir.
• Seker hastalari için yararlidir.
• Astim tehlikesini azaltir.
• Prostat kanseri riskini azaltir.
• Kirisiklara karsi etkilidir.
• Yag orani azdir.

Kilçigi bile faydali!

Baligin kilçiginda bulunan yüksek orandaki kalsiyum ve fosfor kemiklerin sagligi ve dayanikliligi bakimindan önemli. Bu özelligi nedeniyle kemik erimesi sorununu yasayanlarin balik etini fazla tüketmesi gerekmektedir. Sardalya ve ya somon gibi konserve ve yumusak kilçiklari ile birlikte yenilebilecek küçük baliklarin tüketilmesi dogru beslenmenin en iyi yolu olacaktir.

Nedir Bu Omega-3?

Omega-3, vücut tarafindan yapilmayan ve disaridan yiyeceklerle alinmasi gereken doymamis yag asitlerinden biridir. Herkesçe bilinmektedir ki Omega- 3, en fazla balik yaginda bulunmaktadir. Balik türleri içerisinde de özellikle uskumru, sardalya, hamsi ve somon baliginda bol miktarda bulunmaktadir. Beslenme ve Diyet Uzmani Sezen;” Haftada en az 2-3 kez balik yiyin. Baligi kizartmak yerine izgara ya da bugulama olarak yemeyi tercih edin. Eger ailenizde kalp hastaligi varsa Omega-3 içerikli bir beslenme aliskanligi edinin ve bunu ömür boyu sürdürün. Dengeli omega yag asidi alimi, sizi kalp krizi riskinden de koruyacaktir” diyor.

Kaynak: www.doganhastanesi.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası