Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Büyük meme basa bela…

Bel agrilarina hatta kamburluga sebep olan büyük memeler artik sorun degil!

Asiri büyük memeler, kadinlarda, -giysi seçiminde zorluk yaratmasi bir yana- kamburlasmaya, bel ve boyun agrilarina, meme alti enfeksiyonlarina yol açabiliyor. Günümüzde artik büyük meme sorun degil. Yaklasik 2.5 ilâ 4 saat süren operasyonla bu sikintidan kurtulmak mümkün. Hasta, ameliyat sonrasi 1-2 günde taburcu edilir. Yeni sekillendirilmis meme uzun süre dayanikli olur.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Erol Kislaoglu, erkeklerin de son zamanlar da meme küçültme operasyonuna ilgi gösterdigini söylüyor.

Erkeklerdeki meme büyüklügüne “jinekomasty” denildigini söyleyen Prof. Kislaoglu, bu durumun genç yaslarda görülebilecegi gibi orta yaslarda da sismanlama ile birlikte artmis oranda görüldügünü belirtiyor.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Erol Kislaoglu, meme küçültme operasyonuyla ilgili merak edilen sorulari cevapladi.

Ne amaçla yapiliyor?

Kadinin dis görünümünü düzeltmek amaciyla yapilan kozmetik ameliyatlardan biri gibi gözükmekle birlikte aslinda estetik degil saglik nedeni ile yapilan bir ameliyattir.

Ne zaman ve yapilmasi öneriliyor?

Iri ve sarkik memeler sirt ve boyun agrilarina neden olabilir ve kamburluga yol açabilir. Sütyenin kol sinirlerine baski yapmasina bagli uyusmalar, nefes almada güçlük yasanabilir. Meme ile gögüs derisinin devamli birbirine sürtünmesi sonucu meme alti olugunda pisikler olabilir, yaralar açilabilir. Günlük hareketler sinirlanabilir. Ayrica iri meme giysi seçimi konusunda zorluklar yaratirken, kadinin kendini begenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur. Bu tip sorunlarin giderilmesi nedeni ile uygulanmasi öneriliyor.

Bilinmesi gerekenler…

Ameliyattan 10 gün önceden itibaren aspirin veya benzeri ilaçlar almamalisiniz. Meme küçültme ameliyati sonrasi boyun, sirt ve omuz agrilariniz devam edebilir. agri ve yara iyilesmesinde gecikme görülebilir. Sik pansuman gerekebilir. Sadece meme basi etrafinda ve meme basinin alt kenarinin orta kismindan asagi dogru 4.5-5 cm kadar olan iz zamanla belirsizlesir.

Nasil yapiliyor?

Estetik meme küçültme ameliyatinda büyük olan meme dokusu kisinin vücut ölçülerine göre yeniden sekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çikartilir. Meme basi olmasi gereken yere tasinir. Ameliyat genel anestezi ile hastane kosullarinda bir ameliyathanede yapilir. 2.5 ilâ 4 saat sürer. 1-2 gün sonra taburcu olabilirsiniz.

Ameliyat sonrasinda neler yasanabilir?

Agri ve kol hareketlerinde kisitlilik görülür. Genellikle her iki memeye dren adi verilen borular yerlestirilir ve 24-72 saat içinde çikarilir. 2 gün sonra sargilar açilir. Dikisler 7-10 gün sonra alinir. Hastanede 1 ilâ 3 gün kalinir. 6 hafta sporcu sutyeni giyilmesi önerilir. Erken dönemde sislik olabilir, meme basindaki hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk degisimi kisa sürede kaybolur.

Ne kadar süre dayanir?

Yeni sekillendirilmis meme uzun süre dayanikli olur. Ancak kilo degisiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi, memede hacim artisina ve sarkikliklara neden olabilir. Memelerde gevseklik, sarkma gibi durum ortaya çikarsa ilâve cerrahi gerekebilir.

ERKEKLER DE MEME KÜÇÜLTÜYOR

Erkekler de meme küçültme operasyonu yaptiriyor mu? Erkeklerde meme küçültme ve büyütme operasyonlarina ilgi ne düzeyde?

Erkeklerdeki meme büyüklügüne “jinekomasty” denir. Genç yaslarda görülebilecegi gibi orta yaslarda da sismanlama ile birlikte artmis oranda görülür. Bu tip sikâyeti olan erkekler son zamanlarda bizlere daha çok müracaat etmektedirler. Orta yaslarda ve yaglanmaya bagli meme büyüklügünde liposuction ile sorun çözümlenmektedir. Gençlerde görünen ve daha ziyade meme dokusunun büyümesi ile olan tipinde ise (bunlarda meme kanseri riski de normal erkeklere nazaran daha fazladir) meme dokusunun çikarilmasi gerekir. Bu da basit bir operasyondur. Lokal ya da genel anestezi ile yapilabilir ve hastanede yatmayi gerektirmez. Kisi ayni gün hastaneden çikabilir. Agir isler yapmamak kaydiyla günlük hayatina devam edebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası