Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Büyük meme basa bela…

Bel agrilarina hatta kamburluga sebep olan büyük memeler artik sorun degil!

Asiri büyük memeler, kadinlarda, -giysi seçiminde zorluk yaratmasi bir yana- kamburlasmaya, bel ve boyun agrilarina, meme alti enfeksiyonlarina yol açabiliyor. Günümüzde artik büyük meme sorun degil. Yaklasik 2.5 ilâ 4 saat süren operasyonla bu sikintidan kurtulmak mümkün. Hasta, ameliyat sonrasi 1-2 günde taburcu edilir. Yeni sekillendirilmis meme uzun süre dayanikli olur.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Erol Kislaoglu, erkeklerin de son zamanlar da meme küçültme operasyonuna ilgi gösterdigini söylüyor.

Erkeklerdeki meme büyüklügüne “jinekomasty” denildigini söyleyen Prof. Kislaoglu, bu durumun genç yaslarda görülebilecegi gibi orta yaslarda da sismanlama ile birlikte artmis oranda görüldügünü belirtiyor.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Erol Kislaoglu, meme küçültme operasyonuyla ilgili merak edilen sorulari cevapladi.

Ne amaçla yapiliyor?

Kadinin dis görünümünü düzeltmek amaciyla yapilan kozmetik ameliyatlardan biri gibi gözükmekle birlikte aslinda estetik degil saglik nedeni ile yapilan bir ameliyattir.

Ne zaman ve yapilmasi öneriliyor?

Iri ve sarkik memeler sirt ve boyun agrilarina neden olabilir ve kamburluga yol açabilir. Sütyenin kol sinirlerine baski yapmasina bagli uyusmalar, nefes almada güçlük yasanabilir. Meme ile gögüs derisinin devamli birbirine sürtünmesi sonucu meme alti olugunda pisikler olabilir, yaralar açilabilir. Günlük hareketler sinirlanabilir. Ayrica iri meme giysi seçimi konusunda zorluklar yaratirken, kadinin kendini begenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur. Bu tip sorunlarin giderilmesi nedeni ile uygulanmasi öneriliyor.

Bilinmesi gerekenler…

Ameliyattan 10 gün önceden itibaren aspirin veya benzeri ilaçlar almamalisiniz. Meme küçültme ameliyati sonrasi boyun, sirt ve omuz agrilariniz devam edebilir. agri ve yara iyilesmesinde gecikme görülebilir. Sik pansuman gerekebilir. Sadece meme basi etrafinda ve meme basinin alt kenarinin orta kismindan asagi dogru 4.5-5 cm kadar olan iz zamanla belirsizlesir.

Nasil yapiliyor?

Estetik meme küçültme ameliyatinda büyük olan meme dokusu kisinin vücut ölçülerine göre yeniden sekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çikartilir. Meme basi olmasi gereken yere tasinir. Ameliyat genel anestezi ile hastane kosullarinda bir ameliyathanede yapilir. 2.5 ilâ 4 saat sürer. 1-2 gün sonra taburcu olabilirsiniz.

Ameliyat sonrasinda neler yasanabilir?

Agri ve kol hareketlerinde kisitlilik görülür. Genellikle her iki memeye dren adi verilen borular yerlestirilir ve 24-72 saat içinde çikarilir. 2 gün sonra sargilar açilir. Dikisler 7-10 gün sonra alinir. Hastanede 1 ilâ 3 gün kalinir. 6 hafta sporcu sutyeni giyilmesi önerilir. Erken dönemde sislik olabilir, meme basindaki hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk degisimi kisa sürede kaybolur.

Ne kadar süre dayanir?

Yeni sekillendirilmis meme uzun süre dayanikli olur. Ancak kilo degisiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi, memede hacim artisina ve sarkikliklara neden olabilir. Memelerde gevseklik, sarkma gibi durum ortaya çikarsa ilâve cerrahi gerekebilir.

ERKEKLER DE MEME KÜÇÜLTÜYOR

Erkekler de meme küçültme operasyonu yaptiriyor mu? Erkeklerde meme küçültme ve büyütme operasyonlarina ilgi ne düzeyde?

Erkeklerdeki meme büyüklügüne “jinekomasty” denir. Genç yaslarda görülebilecegi gibi orta yaslarda da sismanlama ile birlikte artmis oranda görülür. Bu tip sikâyeti olan erkekler son zamanlarda bizlere daha çok müracaat etmektedirler. Orta yaslarda ve yaglanmaya bagli meme büyüklügünde liposuction ile sorun çözümlenmektedir. Gençlerde görünen ve daha ziyade meme dokusunun büyümesi ile olan tipinde ise (bunlarda meme kanseri riski de normal erkeklere nazaran daha fazladir) meme dokusunun çikarilmasi gerekir. Bu da basit bir operasyondur. Lokal ya da genel anestezi ile yapilabilir ve hastanede yatmayi gerektirmez. Kisi ayni gün hastaneden çikabilir. Agir isler yapmamak kaydiyla günlük hayatina devam edebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası