Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


9 ADIMDA AGIZ VE DIS SAGLIGI

Agiz kokusu ve dis çürükleri günlük hayatimizi zorlastiran en önemli saglik problemlerimiz arasindadir. Ancak hayati dogrudan etkilemedigi için gereken önem verilmemektedir. Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Mehmet Kazandi kisilerin farkinda olmadan yaptiklari hatalardan kurtularak daha saglikli dislere sahip olabileceklerini söylüyor ve bu hatalari söyle siraliyor:

Sürekli kahve molasi: Çogunlukla ofis çalisanlarinin sahip oldugu bütün gün kahve, çay vs içme ve atistirma aliskanligi, agizda asit salgilayan bakterileri aktive ederek bu bakterilerin dis yüzeyinde yasamasina ve disleri çürütmesine neden olur. Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Mehmet Kazandi çay ve kahveyi sekersiz tüketilmesini ya da bu içeceklerin yerine süt ve süt ürünlerini tercih edilmesi gerektigini ve yaninda atistirilan yiyeceklerden kaçinilmasi gerektigini belirtiyor.

Sigara kullanimi: Sigara içmek agiz kurulugundan, agiz kokusuna, dislerin sararmasina ve hatta agiz kanserine kadar birçok hastaliga sebep olabilir. Sadece saglikli disler için degil ayni zamanda saglikli bir yasam için sigarayi birakmak gerekir.

Dis ipinin önemi: Sadece dis firçalamak dislerin birbirine bakan dis ara yüzleri, kuron köprü ve implant restorasyonlarinin altlari ve ortodontik tedavisi gören kisilerin agiz temizliginde tek basina yeterli degildir. Dis firçasinin ulasamadigi dis aralari dis ipi kullanilarak temizlenebilir. Dis ipi dis eti hastaliklarindan korunmak için de ideal bir temizlik yöntemidir. Agiz sagliginin en önemli bakimi disleri firçalamaktir. Disler her yasta, günde en az iki kez firçalanmalidir. Hekim tavsiyesiyle alinan dis firçasi 3 aylik periyotlarla yenilenmelidir. Yaygin olarak bilinenin aksine disler firçalanirken dis firçasi kuru olmalidir, firça islatilarak yapilan islemde, firça killari yumusadigi için temizlik tam olarak gerçeklesmemektedir. Ayrica macunun içinde bulunan flor suyla temas ettigi zaman etkinligini kaybeder.

Yemek disinda tüketilen tatli: Birçok insan yemekten bir kaç saat sonra tatli yemegi tercih eder. Ancak ana yemekten hemen sonra yenilen tatli ana yemegin bir parçasidir ve çürümeye yol açan bakteriler hala çalisirken yenildigi için onlari tekrar aktif hale getirmez, onun yerine aktivitelerini yemek saatleriyle sinirlandirmis olur. Bu nedenle tatlilarin yemek ögünleri içerisinde tüketilmesi dis sagligi için önemlidir.

Su ihtiyaci: Yemek yedikten sonra dis için yapilacak en iyi sey su veya süt içmektir. Yemekten sonra içilen bir bardak su, yemek parçalarini agizdan uzaklastirir ve agizdaki asidik ortami nötrler. Ayrica süt içmek diste kalsiyum olusumuna neden olur.

Çignenemeyen tatlilara dikkat: Sakiz, yapiskanli tatlilar ve kuruyemis agzin içinde temizlenmesi zor alanlarda bakterilere ve hatta dis kiriklarina neden olabilir. Mümkün oldugunca bu tür gidalardan uzak durmak gerekir.Bu yiyecekler yenildigi takdirde ise dis lerden arinidirma islemi büyük bir titizlikle yapilmalidir.

Meyve ve sebzelerden kaçmayin: Meyve ve sebze yememenin agiz içerisinde kötü sonuçlari vardir. Bilindigi gibi meyve ve sebzeler vitamin içerirler. Bunlar disetleri için çok önemlidirler. Ayrica sert meyve ve sebzelerin tüketimi dislerde mekanik temizligede neden olur.Örnegin elmanin isirilarak tüketilmesi ön dislerde mekanik temizlige neden olur.

Sekersiz sakizi tercih edin: Eger sakiz çignemek gibi bir aliskanliginiz varsa sekersiz sakizlari tercih etmelisiniz. Sekersiz sakiz çignemek agzin tükürük akisini hizlandirip, agzin temizlenmesine ve agiz içi asidin dengelenmesine yardimci olur.

Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Mehmet Kazandi günlük hayatimizda sikça düstügümüz bu dokuz hataya dikkat ederek daha saglikli dislere sahip olabilecegimizi söylüyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası