Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOGUK VE KARLI HAVALARDA CILDINIZE ÖZEN GÖSTERIN

Kar yagisi, siddetli rüzgar ve kuru hava… Kis aylarinda cildimizi tehdit eden bu faktörlere karsi dikkatli olmak gerekiyor. Cilt sagligimizi korumanin yolu da; soguktan kendimizi sakinmanin yanisira; düzenli bakim ve dogru beslenmeden geçiyor. Peki soguk havalarda güzelligin anahtari cildimizi korumak için neler yapmak gerekiyor.

Etiler Memorial Tip Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal’la “Kis aylarinda cilt bakimi” hakkinda bilgi verdi.

Cildinize nem verin!

Ciltteki nem orani özellikle mevsimsel geçislerde çok önemlidir. Çünkü yazin cildimiz UV isinlardan etkilenir ve kis geldiginde; kararmis, bronzlasmis, kurumus ve kirismis olur. Havalarin giderek sogumasiyla birlikte cildin içerdigi su miktari aniden düser. Dolayisiyla normal zamanlarda kullandigimiz cilt bakim ürünlerini degistirmek gerekebilir. Mevsim normallerinde sadece su bazli nemlendiriciler cildimiz için yeteli olabiliyorken, bu durumun ortadan kalkmasiyla artik yag içerigi ve onarici özelligi yüksek olanlari kullanmak gerekir.

Sicak suya dikkat!

Kisin karli ve soguk havalarda, isinmak amaciyla vücudun sicak su ile yikanmasi uygulamasi son derece yanlistir. Çok sicak suyla yikamak yüzü kurutup matlastirici etki yapabilir. Sicak su ile saç yikanmasi ise saç kirilganligini artirir; saçi kurutur, matlastirir.

Islak saç ile disari çikmayin

Islak saçla disari çikarken unutulmamasi gereken sey islak deriyle disari çikilmasinin zararli oldugudur. Islak deri kuru ve soguk hava ile temasta bulunursa deride hücreler arasi suyun kaybina neden olur ve kurumalar gelisir.

Soguk hava, damarlarin büzülmesine neden olarak derinin saglikli beslenmesini engeller. Bu da; soluk, mat ve kuru bir cilt olusturur. Rüzgar ise hem soguk havanin etkisini artirir hem de fiziksel travma ile egzema gelisimine neden olabilir.

Soguk ve rüzgara karsi sadece atki ve bere ile kamuflaj yapilmadan disari çikilmamalidir.

Saglikli bir cilt için bol bol havuç, kayisi ve domates…

Vitamin ve mineraller cildimizi rahatlatir, deride daha parlak pürüzsüz bir görünüm saglar. Bunu da deri alti dokusuna gerekli olan nemlenmeyi saglayarak yapar. A, C, E vitaminleri ile taze havuç, kayisi ve domateste bolca bulunan Beta Karoten'i mümkün oldugunca çok tüketmek önemlidir. Bu vitaminlerin antioksidan degerleri çok yüksektir ve olumsuz hava kosullarinin cilde verdigi zararlarla savasip cilt hasarlarini onarir. Ayrica her zaman yedigimizden daha fazla taze meyve ve sebze yemeye gayret etmek gerekir.

Sadece yüzünüze degil vücudunuza da özen gösterin

Her zaman yüz cildimiz ilk planda düsünüldügü için aslinda gerçekten su kaybi yüksek olan vücut derimiz ihmal edilir. Soguk havalarin gelmesiyle vücudu kapatan kiyafetler tercih edildiginden problemin varligi da görülmez.

Oysa özellikle her gün banyo sonrasinda mutlaka vücut nemlendiricileri sürülmelidir. Deri henüz nemliyken sürülmeleri daha basarili sonuç verir. Nemlendirici krem ya da losyonlar gelisigüzel seçilmemeli, içeriklerine dikkat edilmeli, bu konuda Dermatoloji uzmanlarindan yardim alinmalidir. Özellikle vazelin, dimetikon, gliserin, linoleik asit, seramid gibi maddeleri içerenler tercih etmek gerekir.

Kis aylarinda da günes koruyucu ürün kullanmaya devam edin!

UV sebebiyle gelismis kirisikliklar için acil önlem almak gerekir. Öncelikle sunun bilinmesi gerekir ki; sonbaharda da kis aylarinda da günes koruyucu ürünler kullanilmaya devam edilmelidir. Çünkü gün isiginin oldugu her mevsimde ve saatte cildimiz UV isinlarina maruz kalir ve gittikçe yaslanir. Yaslanmis ya da kirismis ciltler için antioksidan özellikleri olan gece kremleri, maske ürünleri ve de cildin kalinligini azaltmaya yönelik tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. Cilt kalinligini azaltan en etkili tedavi yöntemi peeling tedavisidir ve bu tedavi mutlaka dermatologlar tarafindan yapilan kimyasal peeling olmalidir.

Kimyasal peeling sadece kirisikliklara yönelik etkili bir yöntem degil, ayni zamanda günes isinlariyla olusmus pigmantasyonlari ve akneyi azaltip, yüze canli seffaf bir görüntü saglamak için ideal olan tedavi yöntemidir.

Her mevsim öncesi, cildimizi etkileyen hava kosullarina göre gerekli tibbi ve kozmetik tedavi yöntemlerini uygulamak ve uygulatmak, hem olusabilecek hasarlari önler, hem de sürekli olarak saglikli ve genç bir cilde sahip olmamizi saglar. Özellikle ani hava degisikliklerinde bilinçli hareket etmek gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası