Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLIK VE MUTLULUGUN YOLU ASKTAN GEÇIYOR

Memorial Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardes,14 Subat Sevgililer Günü yaklasirken, “Askin nörolojik kimyasi”ni anlatti.

Askin psikolojik etkileri oldugu kadar fizyolojik etkileri de bulunuyor

Aski yasam felsefesi ya da tarzi olarak gören bir toplumun fertleriyiz. Hemen hemen herkesin; günlük hayatinda, mirildandigi sarkilarda, sohbetlerinde siklikla kullandigi, ugruna avare olup, varindan yogundan vazgeçebildigi; dünyayi titreten hükümdarlari bile ‘Bir gözleri ahuya esir eden’ evrensel fenomen:Ask

Ask nasil olusur? Önce bir hayranlik hissi gelisir. Birlikte olmak, görmek, büyük bir haz vermeye baslar. Hayranlik duyulan kisiye karsi ümitler yeserir. Yavas yavas ask olusmaktadir artik. Daha sonra kristallestirme denilen bir dönem baslar. Yani dünyadaki tüm güzelliklerin ve iyiliklerin sevilen kiside bulunmasi. Her sey ve her fikir onu hatirlatir. Sevilen kisi sevenin gözünde yüceldikçe yücelir. Süphe evresi bundan sonra gelir. Hayranlik yerini endiselere birakir. Acaba beni sevmiyor mu? Gerçeklesmeyen ümitler kuskularla yer degistirir. En sonunda 2. kez kristallestirme dönemi gelir. Sevgilide yeni cazibeler kesfedilir. Onsuz yasanamayacagi düsünülür.

Bütün bunlar olurken ve yasanirken; insan vücudunun kumanda merkezi olan beyinde, sinir sisteminde neler olmaktadir? Aski olusumunda rol oynayan sinir sistemi yapilari nelerdir?

Yogun romantik ask; tüm kültürlerde görülebilen, evrensel bir fenomen olarak kabul edilmektedir. Romantik ask, özellikle erken dönemlerde kendine özgü psikolojik ve fizyolojik özellikleri ve davranislari birlikte getirmektedir. Bunlar; cosku ve mutluluk, seçilmis kisiye odaklanan yogun dikkat, yine seçilen kisi hakkinda süpheli düsünceler veya duygusal olarak ona asiri bagimlilik, tutku ve asiri enerji olarak özetlenebilir. Bunlar, bilim adamlari tarafindan tanimlanabilmekte ve ölçülebilmektedir.

Ask, stres ve gerginligi aliyor

Ask, oldukça karisik nörobiyolojik bir olay olarak tanimlanmaktadir. Beyin içerisinde; güven, inanç, haz duyma ve ödüllendirme fonksiyonlari etkinlesmektedir. Bu fonksiyonlar; oksitosin, vazopressin, dopamin ve serotonin isimli maddeler araciligi ile gerçeklesmektedir. Gebelik ve süt verme dönemlerinde farkli etkileri olan oksitosin, duygulari degistirebilmektedir. Bu hormon; sevecenlik ve duygusallik dönemlerinde bol miktarda salgilanmakta, oksitosin arttikça ask duygulari da o paralellikle artmaktadir. Stres ve gerginlik dönemlerinde oksitosin salgilanmasi azalmaktadir.

Ask ölçülebiliyor

Bazi çalismalarda, fonksiyonel MRI kullanilarak, romantik ask ile ilgili sinir yapilari incelenebilmistir. MRI yapilirken kisiye sevdigi kisinin fotograflari gösterilmektedir ve daha sonra arkadaslarinin fotograflari gösterilerek tekrar MRI yapilmaktadir. Her iki durumda elde edilen sonuçlar kiyaslanabilmektedir. Romantik ask; Ventral Tegmantal Alan, Ventral Striatum ve Nukleus Accumbens denen beyin kabugunun altindaki bölümlerle iliskilendirilmistir. Yogun ask duygulari yasanirken, bu bölgelerde faaliyetler artmaktadir.

Uykusuzluk ve istah kaybi ask belirtisi

Romantik askin; asiri canlilik, enerji, uykusuzluk, istah kaybi gibi bazi davranis özellikleri, kokain bagimlilarinda görülen davranislara benzemektedir. Kokain alanlarda da, fonksiyonel MRI ile Ventral Tegmental alanin aktif oldugu gösterilmistir.

Pek çok insanin “En büyük zaafi” olarak bilinen çikolata, yine ayni bölgelerdeki faaliyeti artirmaktadir.

Askin saglik ve mutluluk gibi sonuçlari da bulunmaktadir. Ask, yukarida bahsedilen bölgelerin yani sira, duygulanim, dikkat, motivasyon ve hafiza ile ilgili beyin alanlarini da aktif hale getirir. Bu yapilarin aktiflesmesi, stresin azaltilmasi gibi sonuçlar verir. Zamanla, beynin kendisi üzerinde koruyucu bir etki olusur. Bu nedenle ask, saglikli ve mutlu olmayi uyarir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası