Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Lösemili Çocuklar Kenti Projesi Istanbul’da…

Lösemi hastasi çocuklar ve onlarin imkanlari sinirli ailelerine umut olan LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfi 10. yilini kutluyor. Bu güne kadar 4000 lösemili ve ailelerine maddi ve manevi her türlü destegi veren LÖSEV, 10. yilinda kamuoyunun dikkatini yükselen kanser olma riskine çekiyor. LÖSEV’in gündeminde ise arsa taleplerinin karsiliksiz kalmasi nedeniyle hayata geçemeyen Lösemili Çocuklar Kenti Projesi’nin Istanbul’a tasinmasi ve ‘Türkiye Kemik Iligi Bankasi Projesi’ bulunuyor.

LÖSEV kuruldugu 8 Kasim 1998 tarihinden bu yana hayata geçirdigi projeler ve önümüzdeki dönem hedeflerini açiklamak için bir basin toplantisi düzenledi. Istanbul Hilton Oteli’nde gerçeklestirilen basin toplantisinda konusan LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Baskani Dr. Üstün Ezer;10 yillik süreçte çagin hastaligi kanser konusunda kalici ve topluma güven veren projelerinden bir tanesi hariç tümünü hayata geçirdiklerini kaydetti. Türkiye’nin ilk ve tek Lösemili Çocuklar Hastanesi Lösante’yi açarak bugüne kadar 310 hastaya hiçbir ücret almadan baktiklarini anlatan Ezer, bir hastanin tedavi maliyetlerinin 150 bin YTL oldugu göz önünde bulundurularak toplamda 45 milyon YTL’lik hizmet sunduklarini kaydetti.

Kanserde tsunami dalgasi

Önümüzdeki dönem projeleri hakkinda da bilgi veren Dr. Üstün Ezer, lösemili çocuklar için kres, hastane yapacaklarini belirterek, yil içinde kansere karsi eylem plani, BM’de temsil sirasinda tüm dünyanin ve Türkiye’nin kanser konusunda bilinçlendirilmesi saglanmasini teklif edileceklerini açikladi. Türkiye’de son yillarda kanser ve lösemi hastaliklarinin hizla arttigi uyarisinda bulunan Ezer, yakin zamanda bir tsunami dalgasi yasanacagina dikkat çekti. Bu süreçte LÖSEV olarak üzerlerine düsen görevleri yapacaklarini belirten Ezer, öncelikle kanserin önlenmesi için çok büyük bir eylem plani hazirladiklarini kaydetti.

Dogan her çocuga doku gruplari cüzdani

70 milyonluk Türkiye’de yaklasik 50 bin kisilik saglikli veri bulunduguna dikkat çekerek, Kemik Iligi Bankasi Projesi’ni hayata geçirmeyi planladiklarini açiklayan Ezer, bu rakami 1 milyon kisiye çikarmayi amaçladiklarini ifade etti. Akraba disi kemik iligi bankasi olusturulmanin zorunlulugunu vurgulayan Ezer, “Türkiye geçmiste bu konuda çok kötü bir deneyim yasamistir. Halkimizin güveni sarsilmistir. LÖSEV üniversitelerle isbirligi yaparak çok yakinda bir kampanya olusturacaktir. Büyük illerde yapilacak pilot çalismalarla, kemik iligi bankasi genisletilecektir. Dogan her çocugun kimlik cüzdani gibi kan gruplarinin yani sira doku gruplari da ücretsiz bakilarak bir banka olusturulacaktir. Dünyadaki merkezlerle entegre çalisacak 5 milyonluk havuza ulasilacaktir” dedi.

Lösemili Çocuklar Kenti Projesi

Istanbul’a da tasiniyor

Kamuoyunun gündemine 5 yil önce getirdikleri Lösemili Çocuklar Kenti Projesi’nin LÖSEV’in tüm çabalarina ragmen arsa talebinin karsiliksiz kalmasi nedeniyle hayata geçirilmedigini anlatan Ezer, projeyi Istanbul’a da tasidiklarini açikladi. Binlerce lösemi hastasina umut olmasi hedeflenen proje için Ankara’da Eskisehir yolunda bulunan arazi için yapilan basvurularin karsiliksiz kaldigini anlatan Ezer sunlari söyledi:

“Arsanin tapusunu istemiyoruz, kamu yararina çalisan bir vakif olan LÖSEV’e tahsis edilmesini istiyoruz. Bunun için uygun arsalar bulundu. Ankara’da Eskisehir yolunda 15 km kadar sehir disinda ormanlik bir arazinin yaninda Milli Emlak Genel Müdürlügü’ne ait bir arazi teklif edildi. Tam 5 yildir yazili ve sözlü olarak talep edildi ancak her defasinda baska ve gerçeklesmeyen nedenlerle öteleniyor. Konu maliye Bakanligi da dahil tüm yetkilere iletildi. Ankara’daki taleplerimiz sonuçsuz kalinca Istanbul Burgaz’da yine Milli Emlak Genel Müdürlügü’ne ait 13 dönüm bir saglik alanin talebi yapildi. Tüm alt yapilari ve mimari statik projeleri hazir olan bu kenti, insaat izninin verilmesinden itibaren 18 ay içerisinde tamamlayarak hizmete açmak arzusundayiz.”

“Tek rant, lösemili bir çocugumuzun hayatidir”

Devletten arsa disinda hiçbir beklentileri olmadigini vurgulayan Ezer, projeyi kendi kaynaklari ve karsiliksiz hibelerle gerçeklestireceklerinin altini çizdi. “Bu projede alisveris merkezleri, dükkanlar, villalar yok. Buradaki tek rant, lösemili bir çocugumuzun hayatidir. Ve hiç bir gayrimenkul lösemili bir çocugun hayatindan daha kiymetli olamaz” diyen Ezer, hayata geçmesi için internet ortaminda baslatilan kampanyaya 7.5 milyon kisinin destek verdigi proje için yeni imza kampanyasina daha start verdiklerini duyurdu. Bu merkezde tüm saglik hizmetleri kar amaçsiz yürütülecek ve tamamen ücretsiz olacaktir.

Vergi yükü

LÖSEV’in Bakanlar Kurulu kararinca vergi muafiyeti taninan, kar gözetmeden kamu yararina çalisan ve devletin sirtindaki yükü paylasan bir vakif olmasina karsin çok ciddi bir vergi yükü ile karsi karsiya kaldigini ifade eden Ezer, 2007 mali yili içerisinde stopaj, muhtasar vergisi, KDV, SSK ve vakiflar teftisi dahil 1 trilyon 234 milyar Türk lirasi (1.234.107.-YTL) ödediklerini açiklayarak, 2008 yilinda yapilacak yatirimlara ödenecek KDV artisi ile bu rakamin 2 trilyon Türk lirasini asmasinin beklendigini kaydetti.

Yüzde 87’si fakir aile çocugu

LÖSEV’in 10 yildir kendisine basvuran tüm hastalar ve yakinlardan aldigi bilgileri kayit altina aldiklarini belirten LÖSEV Genel Koordinatörü Hülya Ünver de elde ettikleri istatistikler hakkinda bilgi verdi. Lösemi hastaligina yakalananlarin yüzde 87’sinin yoksul aile çocugu oldugu ve bunlarin yüzde 11’inin hiç geliri olmadigini anlatan Ünver, her yeni tani alan lösemili çocuga 2 bin YTL karsiliksiz saglik yardimi yaptiklarini söyledi. 2006 - 2007 yilinda vakfa basvuran yeni hasta sayisinin 1260, maddi ve sosyal destek alanlarin sayisinin 3864 oldugunu belirten Ünver, “Ayni dönemde yapilan saglik ve tedavi yardimlarimiz 4 milyon 397 bin YTL. Vakfimizca yapilan esya - gida – giysi, yol ve aile yardimlari ile ayni yardimlar, sosyal etkinlikler, elektronik esya, egitim, kömür ve diger yardimlari yaklasik 10.206.244 YTL’dir. Gelistirdigimiz uluslararasi projelerle elde edilen miktar 738 bin Euro’dur” diye konustu.

Lösemili çocuklara özel egitim

LÖSEV’in hasta çocuklarin sadece tedavileri ile degil her türlü egitim, kisisel ve sosyal gelisimleri ile de ilgili çalismalar yürüttügünü kaydeden Ünver, bu dogrultuda Istanbul, Ankara ve Diyarbakir’da faaliyet gösteren Lösemili Çocuklar Okullari ile 200 çocuga hizmet verildigini belirtti. Tedavileri süresince lösemili çocuklarin egitimlerinin aksamamasi için MEB müfredati disinda resim, müzik, Ingilizce, bilgisayar, dans, drama, kültür-sanat, matematik, Türkçe dersleri verildigini anlatan Ünver, “Çocuklarin her türlü ihtiyaci ve okula gelis gidisleri LÖSEV tarafindan karsilanmaktadir. Ögrencilere her ay 200 YTL egitim bursu verilmektedir” dedi.

2 binden fazla aile konuk oldu

Çagin hastaligi kanserle mücadele de sadece hastanin degil tüm ailenin olumsuz etkilendigini vurgulayan Ünver, ailelerin bu süreci atlamalarini saglayabilmek için yürüttükleri çalismalar kapsaminda Lösemili Çocuklar Konagi’ni açtiklarini ve burada Ankara disindan gelen çocuklarin ailelerinin ücretsiz kaldiklarini ifade etti. Çocuklarin tedavileri siralarinda hastane koridorlari ya da bahçelerinde uyumak zorunda birakilan ailelerin magduriyetlerini gidermek istediklerini anlatan Ünver söyle konustu: “LÖSANTE disindaki hastanelerde tedavi alan lösemili çocuklarin anne ve babalari aylarca aç, susuz sokaklarda ve hastane sandalyelerinde yatmaktadirlar. Hem onlar hem de Ankara disindan gelen aileler için açtigimiz Lösemili Çocuklar Konagi tamamen parasiz konaklama hizmeti vermektedir. Açildigindan bu güne kadar 2 bin 451 aile misafir olmustur.”

Hastaligi yenenlere ve annelere is imkani

“Lösemili çocuklarimizin annelerine ve gençlerimize “balik tutmayi” ögreterek meslek sahibi yaptiriyoruz” diyen Ünver, dikis, el sanatlari, pastacilik ve kilimcilik konularinda üretim yapmalari için atölyeler açtiklari lösemili hasta annelerinden 100’den fazlasinin bu atölyelerde görev aldigini bildirdi. Gençlere Meslek Edindirme Kurslari ve Is Olanaklari sagladiklarini da anlatan Ünver, lösemi canavarini yenen gençlere sahip çikarak, onlara vakif içerisinde kadro açtiklarini ve sosyal güvencelerini saglayarak, maaslarini ödediklerini kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası