Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YILDA 2 KEZ KAN VERMEK VÜCUDU YENILER

Her yil yüzlerce insan hastalik ya da kaza sonrasi kan bulunamadigi için hayatini kaybediyor. Buna karsilik, son yillarda yapilan arastirmalar ülkemizdeki yillik kan bagisi oraninin nüfusun yüzde 1’i kadar oldugunu gösteriyor. Kan bagisi, kan bekleyen kisilerin hayatlarini kurtarmasinin yanisira kisinin kendi sagligi açisindan da yasamsal önem tasiyor. Kan bagisinda kan hücreleri yenileniyor, bu da daha saglikli ve daha güçlü bir vücuda sahip olunmasini sagliyor. Memorial Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarlar Koordinatörü Doç. Dr. Kenan Keskin, “Kan vermenin faydalari” hakkinda bilgi verdi.

Kan, tek kaynagi insan olan çok degerli bir ilaçtir. Yaklasik kirk yildan beri kan yerine kullanilabilecek ve bu degerli yasam iksirinin yerini alabilecek, yapay bir madde elde etmeye yönelik çalismalar olmakla birlikte, bu konuda tatmin edici sonuçlar alinamamistir. Elde edilen, sinirli kullanim alani olan bazi yedekler de kullanimlarinin pratik olmamasi ve çesitli yan etkileri nedeniyle yaygin olarak kullanilamamistir. Tek kaynaginin insan olmasi ve ihtiyaç duyuldugunda yerine kullanilabilecek bir yedeginin olmamasi kanin ve kan bagislamanin önemini son derecede arttirmaktadir.

Herkesin Bir Gün Kan Bagisina Ihtiyaci Olabilir

Düsünün ki; bir yakininiz hastanede, acil bir girisim yapilmasi gerekiyor, bunun için de uygun gruptan ve güvenli kan bulunmasi gerekiyor. Siz hemen kan vermeye hazirsiniz, ancak sizin kaniniz yakininiza uygun degil. Aranan kan bulunamadi ve geçen zaman hastanizin aleyhine isliyor, yapilacak ameliyat geciktikçe basari sansi da azaliyor. Çok sevdiginiz bir insan (anneniz, babaniz, kardesiniz, esiniz veya biricik evladiniz olabilir) çaresizlik içinde bekliyor ve siz hiçbir sey yapamiyorsunuz.

Iste saglikli iken kan bagislamakla böyle çaresiz bekleyen bir insana ve onun çaresizlik içinde kivranan sevdiklerine çare olacaginizi düsünmeniz gerekiyor. Kan bagislamanin bence en büyük yarari, insanin ömründe bir kez olsun bu duyguyu yasamasidir.

Ülkemizde Kan Bagislari Yeterli Düzeyde Degil

Gelismis ülkelerde bir yilda toplam ülke nüfusunun yüzde 3-4 kadar bir kismi kan bagislamaktadir. Bu miktar bagis gerçeklestiginde, o ülkenin kan ve kan ürünleri ihtiyaci karsilanabilmekte ve hastaneye giden hasta veya yaralilarin “kan bulma ya da bulamama” gibi bir derdi olmamaktadir. Ülkemizde ise yillik bagis orani yüzde%1 civarinda.

Daha önce yurt disinda (özellikle Amerika’da veya gelismis Avrupa ülkelerinde) bulunmus ve oralarda saglik hizmeti almis olan hastalarimiz, bir yakinlari veya kendileri için, kan kullanimi gereken bir cerrahi operasyon için hastanelere basvurduklarinda bizim ülkemizin gerçekleriyle yüz yüze gelmekte ve hiç düsünmeden sert bir üslupla bizleri elestirmekte, hatta ilgili makamlara sikayet etmektedirler. Ayrica insanlarin neden bu kadar duyarsiz olduklarini, kan bagislamadiklarini sorgulamaktadirlar.

Oysa hemen sikayet etmek yerine söyle düsünmek daha iyi bir çözüm olmaz mi? Saglikli her insan ömründe 2 kez kan bagislasa bu nedenle saglikli hiçbir insana zarar gelmez, buna karsilik kan bulunamamasi nedeniyle hasta veya hasta yakinlari zor durumda kalmaz.

Evimizi, arabamizi ve degerli seylerimizi sigorta ettirerek, onlara gelebilecek zararlari hissetmemek için yillik olarak belli bir miktar paramizi bu is için ayirmaktayiz. Acaba sagligimiza gelebilecek bir zarar halinde (bir kaza veya hastalik) kendimizi güvende hissetmemiz daha mi az önemli? Kesinlikle hayir. Böyle bir durumda çok paramiz olmasi bile isimize yaramayacaktir. O halde bu konuda herkesin, üzerine düseni yapmasi gereklidir.

Kimler Kan Bagisinda Bulunabilir?

18-65 Yas arasinda, agirligi 50 kg üzerinde, önemli bir saglik sorunu olmayan, hemoglobin ölçümü normal olan herkes (en sik 2 ay ara ile) yilda dört kez kan bagisinda bulunabilir.

Kan Vermenin Baslica Faydalari

Kan verince kan yapan organlar uyarilir ve kan yapmaya sevk edilir.

Kan hücreleri yenilenir.

Insan psikolojik olarak rahatlar, kendini huzurlu hisseder.

Daha sonra kendisine kan verilmesi gerektiginde bunu yapacak insanlarin çikacagini düsünerek güven duyar.

Her kan bagislayana kan grubu, kan sayimi ve kan yoluyla bulasan hastaliklarla ilgili tarama testleri uygulanir, bu da bir yarar olarak düsünülebilir.

Gönüllü bagisçilardan alinan kan, güvenli kan oldugundan kan yoluyla hastalik bulasmasi da daha az olmaktadir. Sonuç olarak gönüllü bagisçilarin sayisinin artmasi, toplumun saglik düzeyi üzerine olumlu etki yapmaktadir.

Kan Bagislamak Isteyen Gönüllülere Yapilan Islemler Nelerdir?

Öncelikle donör adaylarina bir “donör degerlendirme formu” verilerek bunu dikkatlice, dogru ve samimi cevaplar vererek doldurmalari ve altini imzalamalari istenir.

Formu doldurup, verdiklerinde bu form ilgili arkadaslarimiz tarafindan incelenir ve donör adayi ile yüz yüze, kisa bir görüsme yapilir. Bu görüsmede bazi sorular ve verilen cevaplar hakkinda açiklama yapilmakta ve yanlis anlasilmalar varsa düzeltilmektedir.

Bu asamada kan vericisi olmaya engel teskil eden herhangi bir sorun yoksa fizik muayene (boy, kilo, tansiyon, nabiz ölçümü ve gözle muayene) yapilir.

Bu asamada da bir sorunla karsilasilmadiysa o zaman yapilacak testler için tüpe kan alinir. Alinan kan örneginde kan sayimi ve diger bazi testler yapilir.

Eger testler sonunda kan alinmasina engel bir sonuçla karsilasilirsa, bu konuyla ilgili olarak donör adayina yazili bir bilgilendirme yapilir.

Kanda yapilan testlerde de engel bir durum tespit edilmezse bagisçi adayi kan alinmak üzere donör yatagina alinir ve bir ünite kan alinir. Kan alma islemi 15 dakikadan daha az sürmektedir.

Kan alimi sonrasinda 10-15 dakikalik bir gözlem süresi vardir. Bu arada bagisçilarimiza yiyecek ve içecek ikrami yapilir ve kendilerine tesekkür ederek ugurlanirlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası