Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GEBELIK DÖNEMINDE KOZMETIK ÜRÜNLER KULLANIRKEN DIKKAT EDIN

Etiler Memorial Poliklinigi ve Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal “Hamilelik döneminde kozmetik kullanimi “hakkinda bilgi verdi.

Hamile kadinlarin en büyük sikintilari; ilaç, isin, kimyasal maddeler ve deri yoluyla maruz kaldiklari maddelerin zararlaridir. Bu kimyasal maddeler; solunum yoluyla, agiz yoluyla veya tensel temas ile alinabilirler. Bazi maddeler anne karnindaki bebegin ( fetus) gelisimini olumsuz etkileyecegi gibi bazi maddelerinde hiçbir yan etkisi olmadigi deneylerle gösterilmistir. Bazilarinin ise, kötü etkilerinin olup olmadigi halen bilinmemektedir. Kimilerinde ise, gebeligin belirli sürelerine kadar zararli etkili, daha sonraki aylarda zararsizdir. Bu yan etkiler, bebege hem fiziksel hem de zihinsel zararlar verebilir, gelisimini engelleyebilir.

Özellikle saç boyarken tedbirli davranin

Kozmetik ( saç boyalari, kremler, parfümler, temizleyici maddeler vs..) kullaniminda, genelde, en sik problem saç boyalaridir. Siklikla kullanilan, kalici ve yari kalici boyalarin içindeki maddelerle yapilan deneylerde, bebek üzerine zarar verici etkiler görülmemistir. Fakat tedbirli davranmak için, dogum sonrasina kadar saçlarin boyatilmamasi daha uygundur.

Degisiklik yapmak, beyazlarinizi gizlemek veya dip boya yaptirmak istiyorsaniz, gebeligin ilk üç ayindan sonra, bitkisel saç boyalari kullanabilirsiniz.

Saç düzlestirme ve perma islemlerini hamilelik sonrasina birakin

Saç düzelticilerin ( straightener) ki bunlar sodyum hidroksit ve bisülfit denilen kimyasal olusumlardir ve kullanilmalari tavsiye edilmemektedir. Saç düzeltmelerin, hava isi ve press yolu ile yapilmasi daha güvenlidir. Perma gibi yöntemlerde ise kullanilan kimyasal maddeler saçli deriden emilip kana karisabilir. Bunlarin kullanilmasi ile bebekte dogumsal sakatlik gelismesi arasinda iliski saptanamamistir, fakat tamamen güvenilir oldugunu söyleyebilmek içinde daha fazla arastirmaya ihtiyaç vardir. Bu yüzden dogum sonrasina kadar saçlarinizin dogal kalmasinda fayda vardir.

Nemlendiricileri rahatlikla kullanabilirsiniz

Deodorant, sampuan, ve diger cilt bakim ürünlerinin, bebek gelisimi üzerine zarar verici etkileri olup olmadigi üzerine yeterli bilimsel arastirma olmamakla beraber simdiye kadar herhangi bir problem rapor edilmemistir.

Cilt için kullanilan kremleri rahatlikla kullanabilirsiniz. Cilt çatlaklarinin olusmasini azaltmak için kakao ve lanolin kremleri kullanilabilir.

Hamilelik döneminde makyajin zararli olup olmadigi da sikça sorulan sorulardan biridir. Ancak; bu konuda herhangi bir çalisma yapilmamis olmakla birlikte; bugüne kadar makyajin hamilelik üzerinde olumsuz bir etkisi görülmemistir.

Bebegin gelisimindeki en önemli zaman ilk üç aydir. Bu süre içindeki zararlar diger aylara göre daha fazla olmaktadir, kisa bir süre için biraz daha dikkatli olmak hem bizim hem de bebegimizin sagligi açisindan faydali olacaktir.

Çok sicak su ile banyo yapmaktan kaçinin

Hamilelik her yönüyle dikkat ve bakim isteyen bir süreç. Saglikli bir bebek sahibi olmanin yaninda, annenin de kendine özen göstermesi arzulanan ve göz ardi edilmemesi gereken bir nokta. Hamilelikte ve sonrasinda anneleri en fazla üzen konularin basinda ise fazla kilolar ve cilt problemleri (çatlaklar) geliyor.

Dogumdan sonra vücudun deforme olmamasi için hamilelik sirasinda çok uzun süren ve çok sicak banyolardan kaçinmak gerekiyor. Eger bundan vazgeçemiyorsaniz, hiç olmazsa çikmadan önce ilik bir dus alip bebegi rahatlatin. Aslinda yalnizca ilik bir dus en uygunudur. Arada bir yapilacak hafif kese, kan dolasimini artirir. Daha sonra kol ve bacaklara vücut sütü de tatbik ettiginizde günlük vücut bakiminiz bitmis demektir.

Gebelikte fizyolojik cilt degisiklikleri ile bas etmek mümkün

Hangi kadinda gebelikte ne gibi bir cilt degisikligi ortaya çikacagini tahmin etmek zordur. Bazi anne adaylari gebelik döneminde herhangi bir cilt sorunu yasamazken, bazilarinda cilt kurulugu, karin çatlaklari, kasinti, ciltte yaglanma gibi sorunlar ortaya çikabilir. Bazi anne adaylarinda da basta yüz olmak üzere vücudun her yerinde çok sayida lekeler olusabilir.

Gebelikte cilt degisikliklerinin sorumlusu gebelige bagli her tür degisiklikte oldugu gibi gebelik döneminde artan hormonlardir...

Melasma, Kloazma (Gebelik maskesi)

Siklikla yanaklar, alin, üst dudak, burun ve çenede düzensiz sinirli kahverengi lekelere “gebelik maskesi” denir. Yüzde 70-90 kadinda görülen bu pigment artisi dogumdan sonra siklikla ortadan kalkar. Ender durumlarda pigment artisi adeta bir dövme yaptirilmis gibi cildin derin katlarina ulasir. Böyle durumlarin tedavisi bu konuda tecrübeli bir cilt uzmani tarafindan gerçeklestirilir.

Hamilelikte günes isinlarina karsi dikkatli olun

Yogun bir ultraviyole isik kaynagi olan günesten uzak durmak ve günese çikildigi zamanlarda en az 20 faktörlü bir güneslenme kremi kullanmak lekelenmelerin azaltilmasinda oldukça etkilidir. Yazin bulutlu havalarda bile günesin UV isinlarinin cilde etki gösterebilecegi unutulmamalidir.

Lekelenme olan bölgelerin makyajla kapatilmasinda bir sakinca yoktur.

Gebelikte sivilceler

Gebelikte özellikle 8. haftadan itibaren degisen hormonal ortam bazi anne adaylarinda önceden varolan sivilcelerin artmasina ya da ilk defa gebelik döneminde sivilcelerin ortaya çikmasina neden olur. Ender durumlarda ise varolan sivilcelerde azalma görülür. Yüz cildi temiz ve kuru tutulmalidir.

Sivilceler kozmetik sorunlar yarattiginda doktor önerisine göre topikal (bölgesel) ilaçlar kullanilabilir Dikkat edilmesi gereken diger bir nokta da sudur: izotretinoin içerikli "sivilce ilaçlarinin" dogumsal anomalilere neden oldugu kanitlanmistir. Bu yüzden gebelik döneminde sivilceleriniz için ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danismalisiniz!

Tirnak degisikliklerini önemseyin

Tirnaklar cildin bir uzantisi olarak kabul edilirler ve gebelik döneminde artan hormonlarin etkisiyle tirnaklar yumusayip incelerek kolay kirilir hale gelebilirler. Tirnak cilasi durumu daha da kötülestirebilir. Bulasik ve çamasir yikarken lastik eldiven kullanmak, el ve tirnaklara nemlendirici losyon sürmek çogu durumda faydali olur.

El ve ayaklarda kizariklik

Latincede “palmoplanter eritem” adi verilen bu durum, gebelik disindaki bir dönemde ortaya çiktiginda bir karaciger hastaligini düsündürmesine karsin; gebelik döneminde fizyolojik olarak ortaya çikabilir. Avuç içlerinde ve nadiren de ayak tabanlarinda kizariklik ve kasinti seklinde ortaya çikar.

Palmar eritemin de diger çogu cilt degisikliginde oldugu gibi gebelige bagli olarak kandaki östrojenin artmasi nedeniyle ortaya çiktigi düsünülmektedir. Kasinti siddetli oldugunda nemlendirici kremler faydali olabilir. Nemlendiricilere cevap vermeyen kasintilarda ise doktor önerisine göre bazi ilaçlar kullanilabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası