Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOK DIYETLER KALP RITMINI BOZUYOR

Anne karninda bile ortaya çikabilen kalpteki ritim bozukluklari, 7’den 70’e her yasta tehdit olusturuyor. Çocukluk çagindan itibaren okulla baslayan stresli yasam, kötü beslenme, üniversite yarisi ve zorlu is hayati gibi unsurlar, kalbin ritmini olumsuz etkiliyor. Kadinlarda kalp ritmini bozan en önemli etkenlerden biri de sok diyetler. Ani kilo kayiplarina yol açan ve bilinçsizce yapilan diyetler, vücuttaki elektrolit dengesi ile birlikte kalp ritmini de bozuyor. Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Kani Gemici, “Bilinçsizce yapilan diyetlerin kalp ritmini üzerindeki olumsuz etkisi”hakkinda bilgi verdi.

- Kalp ritmini olumsuz etkileyen ve ritim bozukluklarina yol açan unsurlar nelerdir?

Ritim bozuklugu anne karninda basliyor

Ritim sorunlari anne karninda basliyor. Çocuk dogdugu anda kalbi çalisiyorsa ritim sorunu ortaya çikabiliyor. Bunun için öncelikle altta yatan nedenlerin arastirilmasi gerekli. Anne karninda tani için ultrason kullaniliyor. Belirgin derecede bir ritim bozuklugu varsa, çocuk dogduktan sonra kalp ile ilgili bir sorun yasayacak demektir. Çocuklarda ritim bozukluklari eriskinler düzeyinde oldugu için kalp fonksiyonlarini bozacak bir ritim bozuklugu varsa, tedavi için yaklasimimiz eriskinlerdeki gibi olacaktir.

Sok diyetler

Diyet çilginligi son günlerde küçük büyük herkesi etkisi altina almis durumda. Bu çilginligi baslatan ise degisen ve gittikçe zayifliga baglanan güzellik imajindan baska bir sey degil. Ancak sok olarak nitelendirebilecegimiz bu diyetler ritim bozuklugunun en önemli nedeni. Çünkü çok siki, çok kisa sürede asiri derece kilo kaybina yol açan bu diyetler, sivi kaybi ve elektrolit dengesini bozdugu için ritmi de olumsuz etkiliyor. Bunun için diyet yapilacaksa mutlaka diyetisyen kontrolünde olunmali ve bilinçli kilo verilmeli. Kadinlarda ritim bozuklugu hormonal nedenlere bagli olarak degisebilir. Hormon dengesindeki degisiklikler ve bazi dönemlerde asiri hormon salinimi kalpte ‘erken vurularin’ daha sik ortaya çikmasina neden olabilir.

Okul stresi ve kötü beslenme ritim bozukluklarini tetikliyor

Çocuklar anaokulundan itibaren hayata stresle basliyor. 5-6 yasinda kalbi daha çok hassas olan bir çocugun bu sorunu yasamasi kaçinilmaz. Sonrasinda ilkögretim dönemi, lise ve üniversiteye hazirlik sirasinda stres altinda bir egitim hayati sürüyorlar. Sürekli rekabet haline sokulduklari için de bu stresi tolere edemiyorlar. Üniversite sonrasinda is hayatina atilma döneminde de yogun bir stres ve savasin içine giriyorlar. Stres elbette hayatin bir parçasi ve hayatin her aninda insanlar birbiri ile yaris halinde olmak durumunda. Bütün bu süreç kalbin ritmini de bozuyor ve ritim bozuklugu yasayan hastalarin kalbinde tedavisi zor hasarlar olusabiliyor. Basari için stres ve rekabet çok gerekli. Ancak bunun en aza indirilmesi çok önemli. Öncelikle ögrencilerin ailelerine çok önemli görevler düsüyor. Aileler çocuklarini çok iyi bir gelecegin bekliyor olmasi için ugrasiyor ama birinci olamamak dünyanin sonu degil. Önemli olan birincilik degil, çocuklarin en iyi sekilde yetistirilmesidir. Çünkü sinifta birincilik bir kisinin hakki.

Üniversite sayisi artarsa ögrenciler kalp hastaligi riskinden kurtulur!

Uykusuzluk ve kafein tüketimi de kalbe çok zararli. Bu durumda en çok üniversiteye hazirlanan ögrenciler risk altinda. Üniversite sinavi zaten ögrenciler için çok büyük bir yaris. Bir de uykusuzluk ve asiri kahve tüketimi ögrencilerde kalbin ritmini bozar. Türkiye’de ögrencilerin üniversite stresinden kurtulabilmelerinin çaresi, üniversite sayisinin artirilmasidir. Olayin gerilimi, her sehirde ihtiyaca göre üniversite sayisini artirmakla azalir. Her insan kendini gelistirmek zorundadir ve elbette gelismelidir. Bunun için de bir yaris halinde olmak dogaldir. Önemli olan bunu tatli bir yaris haline getirebilmektir. Gençler aileleri tarafindan meslek seçiminde özgür birakilmalidir. Kendilerine uygun ve yapabilecekleri meslekleri tercih etmeleri gençler için çok önemlidir. Sevgi ve sabir çok önemlidir. Insanlara bir seyi sevgi ile yaptirirsaniz, ne kadar hassas ve duygusal olunursa olunsun bunun kalbe bir zarari olmayacaktir. Eger kisi yönetici ise temel felsefesi; iyilik, iyilestirmek ve sevgi olmalidir. Böyle bir adrenalin desarjinin kisinin ritmini bozacagini düsünmüyorum.

Kalp sürekli 5. viteste çalismaz!

Gerilim ve yarisma, gelecek endisesi, asiri istekler, sürekli isteklerin körüklenmesi ve sinirlarin çok genis olmasi, kisilerin bunlara ulasmak için çok zorlanmasi kalp sagligini çok olumsuz etkilemektedir. Bunda toplumun baskisi da çok etkili. Daha iyi bir ev, daha iyi bir araç, daha iyi bir yasam istegi, zorlanmalari ve beraberinde de vücut iflasini getirir. Sürekli 5. viteste çalisan bir kalp bir süre sonra iflas etmeye mahkumdur. Ayni sürekli 5. viteste çalisan bir aracin motorunun islevini bir süre sonra yitirmesi gibi. Sürekli tasikardi hali kalbi yorar. Kalbi yormamak için duruma göre 5. vitesten 4’e ya da 3’e çekmek gerekir. Bir kisinin kalp hizinin çok yüksek olmasi onu uzun vadede kalp yetersizligine götürecektir. Kalbin ritmini korumak için ihtiyaca göre vites degistirmek gerekir.

- Ritim bozuklugu ne sekilde ortaya çikar?

Ritim bozuklugu; çarpinti, bas dönmesi, göz kararmasi, fenalik hissi ve sonunda bayilma ile ortaya çikar. Bazen de ani ölüme yol açar. Bazen rutin kontrollerde, hastada ritim bozuklugu sorunu belirlenebilir. Bazen de hasta için hayati tehlike riski tasimayan bir ritim bozuklugu da olabilir ama bu kendini belli etmeyebilir.

- Kalbe zarar vermeyen ritim bozukluklari var mi? Hangileri ‘zararsiz’ dir?

Ritim bozuklugu kalbin fonksiyonlarini bozmuyorsa zararli degildir. Çok nadir görülen erken vurular ya da erken atimlar gibi. Ister karinciktan, ister kulakçiktan kaynakli olsun sorunlar nadiren olusuyorsa, kalpte herhangi bir fonksiyon bozukluguna yol açmaz. Kalbe zarar vermez. Kalbin ritminin çok hizli ya da çok yavas olmasi uzun vadede kalbe zarar verir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası