Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dikkat! Grip dalgasi artacak

Avrupa’nin 2 önemli saglik otoritesi Avrupa Grip Gözlem Komitesi (EISS) ve Avrupa Hastaliktan Korunma ve Kontrol Merkezi (ECDC) Avrupa’daki grip dalgasinin artmaya basladigini belirterek yetkilileri uyardi.

Avrupa’da artis göstermeye baslayan grip vakalari korkutuyor. Avrupa’nin 2 önemli saglik otoritesi Avrupa Grip Gözlem Komitesi (EISS) ve Avrupa Hastaliktan Korunma ve Kontrol Merkezi (ECDC) içinde bulundugumuz hafta içinde Avusturya, Bulgaristan, Fransa, Macaristan, Irlanda, Italya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, Ispanya, Isviçre ve Ingiltere’de artan grip vakalarinin önümüzdeki günlerde Dogu ve Kuzey Avrupa’ya yayilmasindan endise ediyor. Konuyla ilgili yetkilileri uyaran EISS ve ECDC, çocuklarin yani sira yetiskinlerde de yaygin olarak görülmeye baslanan yeni tip bir Influenza A (H1) virüsüne karsi uyarida bulunuyor.

EISS ve ECDC’nin yaptigi açiklamada, su ana kadar gözlenen vakalarda bu yilki mevsimsel gribin, Influenza A(H1) virüsünün yeni bir alt tipinin etkisiyle olustuguna ve bu alt tip virüsün orta ölçekli salginlara neden olabilecegine dikkat çekildi. Yapilan açiklamaya göre son 15 yilda Influenza A (H1) enfeksiyonu en fazla küçük çocuklar üzerinde etkili olurken, bu yil özellikle Irlanda, Ispanya, Isviçre ve Ingiltere’de yarattigi enfeksiyon yogun olarak çalisan nüfus üzerinde tespit edildi.

Avrupa Hastaliktan Korunma ve Kontrol Merkezi (ECDC) Direktörü Zsuzsanna Jakab ise gribal enfeksiyonlar karsisinda özellikle yaslilarin ve kronik kalp/akciger rahatsizligi bulunanlarin ciddi tehdit altinda oldugunu, bu vakalarda hastaligin ölümcül olabilecegini dile getiriyor.

Türkiye de risk altinda

Grip mevsimi ülkemizde geç döneme dogru sarkiyor. Son yillarda grip Türkiye’de artik Kasim ve Aralik aylarinda degil, Ocak, Subat ve Mart aylarinda tepe noktasina ulasiyor. Bu yil da Ocak ayinin ikinci yarisinda patlama var.

T. C. Saglik Bakanligi’nin 2. Grip Referans Merkezi olarak kabul ettigi Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Viroloji ve Immünoloji Bilim Dali ögretim üyelerinden Prof. Dr. Selim Badur, “Merkezimize 5 ilden ulasan sonuçlar Ocak ayinin ortasindan itibaren grip vaka sayisinda ciddi bir artis oldugunu gösteriyor. Istanbul, Edirne, Bursa, Antalya ve Izmir’den gelen örneklerde yüksek oranda Influenza A pozitif sonucu çiktigini görmekteyiz” diyerek uyarida bulunuyor.

Prof. Badur gribin Ocak ayi içinde çocuklarda çok daha yaygin oldugunu, bir hafta içinde 22 örnekten 13’ünün pozitif çiktigini da sözlerine ekledi.

Mikrobiyoloji ve enfeksiyon hastaliklari uzmani Prof. Dr. Selim Badur son derece bulasici bir hastalik olan gribin tedavi edilebilir bir hastalik olduguna da dikkat çekti. Prof. Badur “uzun yillardir yanlis ve bilinçsiz uygulanan grip tedavisi yerini gribe karsi etkili antiviral ilaçlara birakti” diyerek sözlerine su sekilde devam etti:

“Gribin basarili biçimde kontrol altina alinmasi için erken tani ve tedavi gereklidir. Grip tedavisinde antibiyotik kullanmak yanlistir, çünkü grip virüsüne antibiyotiklerin etkisi yoktur. Ayrica, gereksiz ve asiri antibiyotik kullanimiyla olusan direnç antibiyotiklerin bakterilere karsi etkinligini azaltmaktadir. Soguk alginligi ilaçlari ise, belirtilerde kisa süreli rahatlama saglar, fakat tedavi edici degildir. Üstelik vücudunuza yerlesip yayilmasi için grip virüsüne zaman kazandirir.

Son yillarda gelistirilen gribe karsi etkili antiviral ilaçlar, grip virüsüne etki eder ve vücuda yayilmasini engeller. Grip basladiktan sonra kisa süre içinde gribe karsi etkili olan antiviral ilaçlarin kullanilmasi, hizli bir sekilde iyilesme saglamaktadir. Halk arasinda kullanilan “tedavi edilirse bir hafta, edilmezse yedi gün sürer” sözünün aksine, gribe karsi etkili olan antiviral ilaçlarin kullanilmasi, ates ve diger hastalik belirtilerini azaltip hizla iyilesme saglar ve normal gündelik yasama dönüsü hizlandirir.”

Grip nedir? Nasil korunmak gerekir?

Yaygin bir sekilde “nezle” olarak adlandirilan aslinda nezleden çok farkli seyri olan grip, A ve B tipi grip virüslerin neden oldugu, insandan insana kolayca geçen viral bir hastaliktir.

Hastaligin belirtileri ani baslayan , bas agrisi, kas agrilari, öksürük ates/üsüme ve yorgunluk/zayiflik hissidir.

Grip her yil toplam nüfusun yüzde 5’i ile yüzde 15’ini etkilemektedir.

Grip her 10-50 yilda bir, grip A virüsünün yeni ve farkli bir alt tipi ile dünya çapinda ciddi salginlara neden olabilir.

Grip hastaligina yakalanmis olan kisiler mümkün oldugunca baskalariyla yakin temastan kaçinmalidir.

Ellerin yikanmasi gibi temel hijyen kurallarina uyulmalidir.

Yüksek risk gruplarindaki kisiler (yaslilar, kalp ve akciger hastaliklari gibi kronik rahatsizliklari olan kisiler, bagisiklik sorunu tasiyanlar) gribe karsi koruyucu asi yaptirmalidir.

Enfeksiyonu önlemek, semptomlarin ciddiyetini ve süresini azaltmak için ulusal protokollere göre uygulanan antiviral ilaçlar da alinabilecek diger önlemler arasindadir.

Grip konusunda toplumlarin bilinçlendirilmesiyle herhangi bir salgin ihtimali öncesinde uzman doktorlara basvurma orani ciddi ölçüde artirilabilir ve grip mevsimi boyunca is kayiplari önlenebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası